Sa ei pea remondiga aastaid ootama: kuidas saab laen olla investeering?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kodu remondiks on enamasti kaks varianti: koguda ise piisav summa, et töödega vaikselt ja rahulikult mõnest otsast pihta hakata, või laenata remondiks vajalik summa ja töödega kohe alustada ja hea planeerimise korral ka kõik tööd korraga ära teha.

Remondilaen kui investeering

Kinnisvarasse laenu võtmata investeerimist saavad endale lubada vähesed, eriti kui tegu on esimese suurema investeeringuga, kuid kinnisvarasse investeerimine ei pea tähendama uue elamis- või üüripinna soetamist.

Täna elamises ära tehtud uuendused ning remonttööd tõstavad kinnisvara väärtust, kuna see on üks olulisemaid ja nähtavamaid külgi, mida elupinna soetamisel hinnatakse – pigem tahab tulevane koduotsija osta korterit, kus kõik on ilus ja särav, mitte kinni aastas 1965. Selles osas on remondilaen justkui investeering tulevikku – hiljem kinnisvara müüma hakates saad selle võrra kõrgemat hinda küsida, samuti säästad ilmselt oluliselt aega ja närve, kuna potentsiaalset ostjat ei tule otsida kuid või aastaid.

Soovi korral võib remondilaenu võib kasutada ka uue (ja odavama) kinnisvara soetamiseks, mida siis korda teha ning hiljem kasumi eesmärgil maha müüa.

Kas mõistlikum on probleeme edasi lükata või need kohe ära lahendada?

Lisaks kinnisvara hinnale tuleks remondi puhul arvestada ka iseenda heaoluga. Elamise remondiks vajaliku rahasumma kogumine võib võtta kuid, kui mitte aastaid. Kogu selle aja vältel tuleb aga elada remontimata korteris või majas. Vaadata nurgast kooruvat tapeeti ja pragunenud põrandaplaate ja siunata talvel puuduliku soojustuse tõttu tekkinud kõrgeid küttekulusid.

Samuti tasub arvestada, et algul tühisena tundunud probleem, näiteks vigane torustik, võib remonti edasi lükates süveneda ja hiljem osutuvad tööd plaanitust kallimaks. Seega on pigem mõttekam probleemid ette võtta kohe.

Kvaliteedil on oma hind

Oled ehk ka kuulnud ütlemist “ma pole piisavalt rikas, et odavaid asju osta”. Vähemalt kinnisvara ja remonti puudutavates küsimustes peab see suuresti paika. Enne parandustöödega alustamist tuleks endale selgeks teha, mis on projekti eesmärk ja kaua tehtud töö või uuendus kestma peab.

Seades eesmärgiks võimalikult palju asju nii odavalt kui võimalik ära teha, võid paari aasta pärast avastada, et aeg on uueks remondiks raha koguma hakata. Kvaliteetsed materjalid ja lahendused tulevad ka vastava hinnasildiga, kuid võivad see-eest soodsamast variandist kordades kauem kesta.

Kas kasutada vana asi lõpuni või müüa see õigel ajal maha?

Sarnane põhimõte kehtib tegelikult ka kodumasinate ja mööbli puhul. Koju või suvilasse sisustuse soetamine võib maksta tuhandeid eurosid. Uue diivani või köögimööbli ostmiseks vajaliku rahasumma kogumise ajal tuleb olemasolevate asjadega läbi ajada, mis tähendab, et need kuluvad veelgi.

Teine variant on veel täiesti töökorras, kuid veidi kulunud sisustuse müüki panek ning endale uue soetamine. Kui raha puudu jääb, saab selle väikse osa laenata, või soovi korral otsustada kõrgema laenusumma kasuks, et soetada näiteks pesumasin, mis on kvaliteetsem ja ka pärast kasutatuna parema müügihinnaga. Autodega ei sõideta ka nii kaua, kuni need ainult vanaraua kokkuostuks kõlbavad, miks peaks kodumööbli või -tehnikaga teisiti olema?

Enne laenu võtmist, peaks kindlasti tutvuma pakutavate tingimustega, millised on laenusummad, millised lepingutasud, millise kulukuse määraga peaks arvestama jne. LHV pakub remondi- ja sisustuslaenusid kuni 20 000 eurot. Laenusumma limiidipakkumine tehakse peale laenutaotluse esitamist, kuid taotlus ei kohusta inimest laenama.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.