LHV blogi

Statistika: millistesse aktsiatesse eestlased enim oma raha paigutavad?

Eestis on keeruline leida panka, mis pakub LHV-st paremaid tingimusi ja võimalusi investeerimiseks. Lisaks erinevatele võimalustele investeerimisega alustamiseks, saab LHV-s kaubelda isegi mobiilipangas korraga nii Eesti kui ka ülejäänud maailmaturu aktsiatega.

Statistika näitab, et kuigi eestlased on harjunud ostma “kodumaist”, kasvab välismaiste väärtpaberite osakaal ka juba mobiilipanga kaudu jõudsalt.

Eestlased eelistavad endiselt kodumaist, aga järjest enam investeeritakse ka mujale

Kuna välisturgude aktsiate ostmine on LHV äpis olnud võimalik alles veidi üle kuu aja, oleks investorite portfellide põhjal suuremate järelduste tegemine praegu ennatlik. Siiski on juba praegu nii portfellide koguväärtust kui ka tehingute hulka vaadates näha, et välismaa aktsiad on muutumas üha populaarsemaks.

Koguväärtuste ehk tehingute mahtude järgi on kolm populaarseimat ettevõtet Tallinna Sadam, Cramo ning LHV Group. Samas võib juba neljandalt kohalt leida USA elektriautode tootja Tesla Motorsi, kelle aktsiad paistavad eestlastele meeldivat ning mis on viimase paari kuuga teinud läbi märkimisväärse hinna taastumise. Esikümnest leiab veel teisigi Eesti ja Baltikumi ettevõtete aktsiaid, nagu näiteks Merko Ehitus, Tallink Grupp ja Tallinna Kaubamaja Grupp. Üldtuntud brändid nagu Facebook ja Apple asetsevad aga vastavalt 15. ja 20. kohal. 

Üsna sarnast juttu räägib statistika ka siis, kui reastada aktsiaid mitte tehingute mahtude, vaid hulkade järgi. Ka siis on populaarseim Tallinna Sadam, millele järgnevad Tallink Grupp ja Tallinna Kaubamaja Grupp. Esikümnest leiab veel Merko Ehituse ja LHV Groupi ning Tallinna Vee ja ka EfTEN Real Estate Fund III kinnisvarale keskendunud investeerimisfondi.

Selles nimekirjas 13. kohal on üks enimtuntud fonde S&P 500, millele järgneb Swedbank. Tehingute arvu järgi koostatud TOP 20-st leiab ka krüptoga seotud ettevõte Bitcoin Tracker EUR XBT Provideri, mis paikneb 15. kohal. Nimekirja lõpetab alles hiljuti aktsiad avalikule turule toonud Slack Technologies Inc.

Investeerimisega alustamine on lihtsam kui sa arvata oskad

Kuigi investeerimismaailm võib kõrvaltvaatajale tunduda keeruline ja võõras, ei ole oma raha kasvatamine tegelikult kuidagi ainult pangatöötajate ja finantsgurude pärusmaa – sellega saavad hakkama ka täiesti “tavalised” inimesed, kellel natukenegi huvi ja motivatsiooni on.

Kõige raskem on investeerimisvaldkonda sisenemiseks teha esimene samm. Et see kergem oleks, on LHV loonud Kasvukonto, mille kaudu saad alustada investeerimisega passiivselt, ühtegi tehingut ise tegemata. Kasvukonto omanik saab valida, millistesse valdkondadesse ta oma raha paigutada soovib, ning ülejäänud töö teevad LHV spetsialistid tema eest ära. Samuti on Kasvukonto kaudu võimalik tegeleda mikroinvesteerimisega ehk automaatselt investeerida väikeseid jooksvaid summasid iga deebetkaardiga tehtud tehingu pealt. Keskmiselt investeeritakse sedasi 1,1 eurot päevas ehk ligi 400 eurot aastas.

LHV blogi, kus räägitakse majandusest ja investeerimisest panga pilgu läbi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.