Tasub teada: miks peaksid alati kaardimaksel eelistama kohalikku valuutat

Foto: Egert Kamenik

Olles välismaal ja makstes kaardiga, küsib terminal või terminali hoidev teenindaja aeg-ajalt, kas teha makse kohalikus valuutas või eurodes. Miks tuleks eelistada kohalikku valuutat teisele variandile?

Võimalus valuutat valida on vaid siis, kui terminal seda teha oskab, seega võib ühes asutuses sult terminal makstava valuuta kohta küsida, teises aga mitte. Kui oled riigis, kus ametlikuks maksevahendiks ei ole euro, kuid sa siiski maksevaluutaks eurod valid, arvutab terminal summa eurodesse ümber.

“Üldiselt ei arvesta terminal, et valuuta kurss on dünaamiline, vaid tehtav tehe sisaldab kaupmehe poole tugevalt kaldu staatilist väärtust,” ütleb Ingvar Kassuk, LHV panga kaarditoodete tootejuht.

Kuna terminal arvutab summa kohalikust valuutast ümber eurodesse kursiga, mis on kaupmehele kasulikum, tekib sulle kui maksjale ilmselgelt lisakahju. Kui valida maksmine aga kohalikus valuutas, toimub arvutamine pangas. Ehkki pank võtab siin ühe protsendise lisatasu, on see tõenäoliselt siiski väiksem, kui kaupmehe terminali poolt arvutatud kurss. Sestap on soovituslik maksta alati summa kohalikus valuutas.

Aga kuidas on lood raha välja võtmisega?

Kui kaardiga maksta ei soovi, on võimalik alati ka sularaha välja võtta. Kassuk räägib, et üle-Euroopaliselt kehtib reegel, mis kohustab pangaautomaati sulle enne tehingu tegemist näitma, kas tehinguga kaasneb teenustasu.

“Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriikide pangaautomaatidest sularaha väljavõtmine LHV deebetkaardiga maksab 1 euro,” sõnab Kassuk. Samuti leidub ka välisriikides sageli automaate, mis teenustasu ei võta, samas puudub siin ühtne reegel ja igal reisisellil tuleb õige pank ise leida ja ekraanil kuvatavasse infosse süveneda.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.