Varsti kohal: 100 täiendavat LHV sularahaautomaati üle Eesti

Foto: Scanpix/PM/Eero Vabamägi.

Eestis on sularahaautomaadid kasutusel eelkõige sularaha väljavõtmiseks ja sissepanekuks. Mujal maailmas kasutatakse sularahaautomaate ehk ATM-e rohkem ka maksete tegemiseks ja mõnes riigis pakutakse automaadist isegi kliendinõustamise teenust, kuid e-riigis inimestel selle jaoks nähtavasti vajadust ei teki. 

Kuid kuidas Eestis üldse sularahaautomaatidega lood on ning mida toob tulevik?

Automaat, kuhu pole võimalik kaarti sisse unustada

Kokku on Eestis 765 sularahaautomaati ning järk-järgult nende arv väheneb. Teisalt laiendab LHV koos Luminoriga justkui turule vastupidiselt oma sularahaautomaatide hulka lähiajal juba viiekordselt 125 automaadini. “Püütakse alternatiivina pakkuda sularaha väljavõtmist kassast, aga seda kasutatakse üldiselt viimase variandina ning pole kaardiomanike poolt väga laialdast kasutust leidnud,” ütles LHV ATM-ide tootejuht Indrek Kaljumäe.

Kaljumäe sõnul on vastupidiselt sularaha väljavõtmisele LHV automaatide puhul levinud hoopis sularaha sissemaksmine. “Näiteks LHV automaatidest rääkides võib öelda, et raha pannakse kokkuvõttes rohkem sisse kui sealt välja võetakse,” rääkis ta ning lisas, et see on muidugi nii ainult LHV automaatide puhul. “Turu üldine statistika aga näitab, et iga 0.5 euro kohta, mis sisse pannakse, võetakse 1 euro välja.”

Hetkel on LHV oma sularahaautomaate kokku 25, üle kogu Eesti. “LHV oma automaatidel on täna ainsana olemas ka viipekaardiga sularaha välja võtmise võimalus. Hetkel on see võimalik küll vaid LHV klientidele, kuid lähiajal plaanime seda avada ka teiste pankade klientidele,” rääkis ta. “Viipekaardiga sularaha väljavõtmise suur eelis on see, et raha saab kätte kõige kiiremini ja vähemate liigutustega. Kohe kui viipad, küsib automaat, et kui palju raha soovid välja võtta. Tuleb ainult sisestada PIN-kood ja ongi raha käes,” selgitas Kaljumäe. Samuti pole viibates võimalustki pangakaarti automaati unustada.

Automaat, mis teab, millistes kupüürides sa raha tahad

Tõenäoliselt oleme kõik tahtnud kunagi sularahaautomaadist võtta välja kindla summa raha ning pidanud siis pettuma, sest automaat andis 100 eurot välja ühe sajaeurose rahatähena. “Kui inimesed võtavad ATM-ist raha välja, on oluline, et nad saaksid sealt õigeid kupüüre,” rääkis Kaljumäe. “Oleme nüüd LHV automaadid sedasi ümber seadistanud, et sõltuvalt sellest, millist summat küsitakse, antakse ka sobilikud kupüürid välja. See peaks igati vastama kliendi ootustele,” sõnas ta.

Võttes LHV automaadist välja näiteks üle 300 euro, teab automaat, et tõenäoliselt pole kliendil vaja 5- ja 10-euroseid rahatähti, ning annab automaatselt kogu summa 50-eurostes kupüürides. Sedasi on oma automaate üritanud optimeerida ka teised Eesti pangad, kuid täna toimivad nii efektiivselt vaid LHV pangaautomaadid.

Mõne panga automaatidel on eraldi funktsioon väikeste kupüüride saamiseks, kuid tihti võib see tuua kaasa selle, et väiksemad rahatähed saavad suurematest tunduvalt kiiremini otsa ning tingib pangale sagedasema ATM’i teenindusvajaduse.

Järgmise kuu jooksul viiekordistab LHV pangaautomaatide hulka

Täna on LHV-l kasutusel üle Eesti 25 automaati üle Eesti. “Kuressaarest Narvani. ” sõnas Kaljumäe. Lähiajal võivad aga LHV kliendid rõõmustada, sest pangaautomaatide hulk viiekordistub: LHV võtab augustis üle 100 Danske panga poolt opereeritud sularahaautomaati, ühinedes nii ühise võrgustikuga Luminoriga ja laiendades sedasi klientidele pakutavate ATM-ide võrgustikku märkimisväärselt.

“Kokku saab olema 125 ATM-i. Ka 25 automaadiga oli tegelikult klientide vajadused päris hästi juba kaetud, aga oli ka paiku, kuhu kliendid häälekalt automaate soovisid. Kaks sellist kohta olid näiteks Hiiumaa ja Võru, mis nüüd mõlemad kaetud saavad,” rääkis Kaljumäe.

Eesmärk on lülitada Danske ATMd ümber LHV automaatideks tänavu augustikuu jooksul. “Sisuliselt toimub see nii, et ATM lülitatakse välja, G4S asendab Danske rahakassetid LHV rahakassettidega ja ATM-id seadistatakse ümber LHV võrku ja pannakse taas käima,” selgitas ta. “Seejärel bränditakse need LHV ja Luminori ühislogodega. Sedasi käiakse kuu ajaga üle 100 masinat. Tööd on palju, aga selle tulemusena saavad sügiseks kõik need automaadid üle Eesti olema LHV klientide kasutada.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.