Luminori blogi

4 eksiarvamust, miks inimesed ikka veel pettuste küüsi langevad

Milliseid eksiarvamusi inimestel pettuste või petturite kohta on?Shutterstock

On kurb tõsiasi, et petuskeemide ohvriks langeb endiselt väga palju inimesi, ehkki meid selle eest pidevalt hoiatatakse. Sageli aga peitub põhjus selles, et petturit ei osata ära tunda ning tema oskusi kiputakse paljuski alahindama.

Milliseid eksiarvamusi inimestel pettuste või petturite kohta on ning kas need vastavad tõele või mitte, räägib Luminori pettuste tõkestamise spetsialist Veiko Kiik.

  1. Pettur ei ole mees mustas

Kiige sõnul teeb pettur kõik selleks, et varjata seda, kes ta tegelikult on. “Kindlasti ei ole pettur musta riietatud maskiga mees, kes istub pimedas toas ja helistab suvalistele numbritele,” lükkas ta väite ümber.

Nimelt on petturid tänapäeval väga organiseeritud ja oma tegevuse detailideni läbi mõelnud. “Kõik leiab aset skeemide ja kindla struktuuri alusel, mis on täpselt paika pandud. Kui räägime näiteks kõnekeskustest, kust pärinevad petukõned, siis seal on ülesanded inimeste vahel targalt ära jaotatud ning igal isikul on seal oma roll,” märkis ta.

2. “Aga reageerima peab ju kohe!”

Sageli rõhuvad petturid inimeste emotsioonidele, pakkudes neile näiteks suurepärast tootlust investeerimistehingu pealt või hoopis vastupidi: selgitades neile, et nende rahaga on midagi väga valesti, mistõttu tuleb reageerida kohe. Kiige sõnul pääseksid paljud ohvrid pettuste küüsi langemast siis, kui nad jääksid rahulikuks ning mõtleksid edasise tegevuse mitu korda läbi.

“Inimene ei pruugi eeldada, et tuleb selline tõsine jutuajamine, kus teda survestatakse väga lühikese ajaga mingisugust olulist otsust tegema,” nentis ta. “Kindlasti oleks hea rääkida oma pereliikmete, tuttavate või sõpradega ning veidi mõelda. Kui investeerimisotsused lähedastega läbi rääkida, tuleb see hiljem ainult kasuks,” märkis ta.

3. Lõksu langevad ainult pensionärid

Kui võiks arvata, et petturite lõksu langevad peamiselt vanemaealised inimesed, siis tegelikkus on teine. “Sellist paralleeli tõmmata ei saa, kuna telefonipettuste puhul saavad selliseid kõnesid kõik, olgu selleks noor inimene või pensionär,” lükkas ta levinud eksiarvamuse ümber.

4. Raha saab niikuinii tagasi

Kas petuskeemi lõksu langenud inimesel on ka võimalik oma raha tagasi saada? Reeglina on see väga keeruline ning tulemus ei ole tagatud.

“Mitte ühelgi juhul ei saa pank anda garantiid, et inimene saab pettuse tõttu kaotatud raha tagasi. See sõltub väga paljudest detailidest: kui palju on aega mööda läinud, kellele või kuhu see makse läks, mis oli selle tehingu viis ja nii edasi,” tõi ta välja.

Seega peaks rohkem pöörama tähelepanu sellele, milleks oma raha kasutatakse ning kas võib olla tõenäoline, et ühenduses ollakse hoopis petturiga. “Palju lihtsam on vältida raha väljaminekut kui seda pärast tagasi saada. Viimane on kordades raskem,” toonitas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.