5 näpunäidet, mis aitavad sul saada paremaks investoriks

Kuidas saada paremaks investoriks?Shutterstock

Blogi dividendinvestor.ee eestvedaja ja endine kauaaegne fondijuht Märten Kress jagab Luminori blogis viit mõtet ja näpunäidet investeerimise ning isiklike rahaasjade teemal, mis aitavad sul saada paremaks investoriks. 

Eduka investeerimise põhitees

Investeerimisega algust tehes ja ka juba sellel teel sammudes kipub ikka ja jälle tekkima tunne, et edu toovad ennekõike õnnestunud investeerimisotsused. Oluliselt vähem räägitakse sellest, et pikaajalise edu aluseks on hoopis jätkusuutlikkus. See, et meil ka keerulisemates olukordades ja kriisides jääb vara alles. Jah, selle vara hind võib olla langenud, kuid tõusufaasi algusega saabub ka hinna taastumine. 2020. aasta varakevadine pandeemiakriis näitlikustas seda taas päris hästi. Üheks esimeseks jätkusuutlikkuse tingimuseks on finantsvõimenduse oskuslik ja piiratud kasutamine.

Teine aspekt, mis jätkusuutlikkust mõjutab on riskide oskuslik haldamine. Nii investeerimise kui ka kauplemise puhul on minu arvates riskihaldus olulisem kui heade ideede olemasolu. Just oskuslik riskihaldus on see, mis aitab kaotused hoida kontrolli all ja võimaldab pikaajaliselt jõukusel ikka kasvutrajektooril püsida.

Seega edukas investeerimine ei tähenda tingimata edukate investeerimisotsuste tegemist. Edukas pikaajaline investeerimine on pigem saatuslike ja sinu kapitali täielikult hävitavate vigade vältimine.

Millega sa riskid?

Riskide ja vigade teemal jätkates – kas olete kuulnud sellisest riskifondist nagu Long-Term Capital Management? See oli investeerimisfond, mis oli oma ridadesse palganud 1990ndate helgeimad pead, muuhulgas Nobeli majanduspreemia võitjad Myron Scholesi ja Robert Mertoni. Selleks ajaks oli enamuse fondijuhtide rikkus kümneid ja sadu miljoneid dollareid. Fond jätkas üüratu finantsvõimenduse kasutamist eesmärgiga teenida muudkui rohkem ja rohkem. Esialgu see ka õnnestus, kuid 1998. aastal kaotas fond Aasia ja Vene kriisi käigus kõigest 4 kuuga kogu oma kapitali.

Tuntud investor Warren Buffett ütles hiljem järgmist: “Teenimaks raha, mida neil ei olnud ja mida nad ei vajanud, riskisid nad kõige sellega, mis neil oli ja mida nad vajasid. See on rumal. See on lihtsalt väga rumal. Kui sa riskid millegagi, mis on sinu jaoks oluline selleks, et saada midagi, mis ei ole sinu jaoks oluline, siis see ei kõla minu jaoks miskit moodi mõistlikuna.”

Järjepidevus viib sihile

Muuseas, kas teadsid, et Warren Buffett alustas investeerimisega juba 10-aastaselt? Täna on ta 90-aastane ja tema investeeringud on väärt üle 100 miljardi dollari. See tähendab, et Buffett on oma varal lasknud kasvada tervenisti 80 aastat. 

Mis sa arvad, mis oleks Buffetti varade väärtus siis kui ta oleks olnud nagu keskmine inimene ning alustanud investeerimisega näiteks 30-aastaselt 25 000 dollariga ja lõpetanud investeerimise 60-selt? 

Õige vastus – ligikaudu 12 miljonit dollarit. Ei mitte miljardit, vaid miljonit. See on 99,9% vähem kui tema tänane tegelik väärtus. Päris märkimisväärne erinevus, kas pole?! Just täpselt see ongi selle paljuräägitud liitintressi lumepalli suurepärane näide otse elust.

Nähtamatu jõukus

Jõukus on nähtamatu. Jõukus on luksuslikud autod, kallid ehted ja edevad käekellad, mis on jäänud ostmata. Jõukuse moodustavad finantsvarad, mida ei ole veel kasutatud asjade ostmiseks. 

Kõige kiirem viis tunda end rikkana (rikka, mitte jõukana) on kulutada korraga palju raha. Rikas saab olla väga hästi see, kellel on kõrged sissetulekud või piisav laenuvõimekus. Need annavad võimaluse liisida edeva auto, kolida avarasse ja kauni vaatega korterisse, lahutada luksuslikult oma meelt. Rikkust ja rikkaid on seepärast ka päris lihtne märgata. Jõukus samas on nähtamatu. See on sissetulek, mida ei ole kulutatud. Jõukus on võimalus. Võimalus ja paindlikkus kulutada vajaduse ning soovi korral tulevikus.

Unikaalne investeerimisstrateegia

Sageli soovitakse kopeerida tuntud ja edukaid investoreid. Tundub, et kindlasti nad ju teavad, mida nad teevad. Kui tuntud investor näitab, et tema portfellis on kinnisvaralaenud või väärismetallid või hoopis idufirmad, siis tundub, et ju siis nii on õige.

Siin tasub meeles hoida kahte asja. Esiteks me kõik oleme unikaalsed ja meie kõigi olukord on unikaalne. See, mis sobib miljardärile, ei pruugi sobida meile. See, mis sobib miljonärile, ei pruugi sobida meile. Lisaks tuleb siin mängu ka karakteri erinevus. Mõni ongi harjunud läbi elu panustama suurelt, edu korral võitma suurelt, kaotuse korral hävima suurelt ning alustama siis uuesti nullist. Küsi endalt, kas sina suudad elada ka suurte kaotustega? Kas oled valmis alustama täitsa nullist? On oluline mõista, milline on sinu karakter.

Teine aspekt, mida tuntud investoreid (ka kohalikke) jälgides tasub tähele panna, on agenda, mille valguses nad tegutsevad. Kui häälekalt reklaamitakse idufirmade ülimust, siis kas ehk võidab see inimene finantsiliselt ise kui teised rongile hüppavad? Kui keegi kuulutab totaalset finantskollapsi ja seda, et iga investor peab 50% varast hoidma füüsilises kullas, kas on ehk tegu kullamüüjaga?

Küsigem iga kord kui keegi väga häälekalt arvamust avaldab ja tugevalt trummi taob, et miks ta seda teeb? Mis on selle inimese peidetud, kuid tegelik motiiv? Uskuge mind, nii mõistame kogu investeerimismaastikku oluliselt paremini ja nii mõnigi küsimus leiab kiire vastuse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.