Aegumatu küsimus: kas müüa kinnisvara ise või võtta maakler appi? 

Kui standardse kinnisvaraobjekti puhul võib müügiprotsess käia väga kiiresti, on turul siiski suur osa selliseid kortereid ja maju, kus maakleriga koostöö tuleb tehingule ainult kasuks.Foto: Shutterstock

Kui sul seisab lähiajal ees olemasoleva korteri või maja müük, võib ostjal tekkida küsimus, kas võtta kogu protsess ette ise või kasutada selleks vastava spetsialisti ehk kinnisvaramaakleri abi. Millega tasub müügiprotsessi juures arvestada ning miks on maakleriga koostöö mõlemale osapoolele kasulik, räägivad Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane ja Arco Vara Kinnisvarabüroo juhatuse liige Peep-Ain Saar.

Kvaliteetsed fotod on edu võti

Tanel Rebase sõnul sõltub kinnisvara müümine või ostmine väga paljudest aspektidest. Kui standardse kinnisvaraobjekti puhul võib müügiprotsess käia väga kiiresti, on turul siiski suur osa selliseid kortereid ja maju, kus maakleriga koostöö tuleb tehingule ainult kasuks. 

“Mida keerulisema objektiga on tegemist, seda tugevamalt soovitaksin selle müümiseks kasutada maakleri abi,” ütles Rebane. Tema sõnul on maakleritel olemas nii vajalikud oskused kui ka ostust huvitatud inimeste kontaktid, tänu millele võib kinnisvaraobjektile leida sobiva ostja üpris kiiresti.

Kinnisvara müümisel unustavad ostjad sageli Rebase hinnangul ära kvaliteetsete fotode tähtsuse. “Fotodest saab alguse terve objekti esmamulje. Samuti on väga oluliseks teguriks erinevad kanalid, kus müügiinfot jagatakse, aga ka hinnastamisega seotud aspektid,” loetles ta.

Kindlasti tasub maakleriga koostöö tegemist kaaluda siis, kui aega napib. “Sageli ei pruugi inimesed aru saada, kui palju aega kinnisvara näitamine huvilistele sinu igapäevaelust röövib. Maakler aitab kindlasti selleks kuluvat aega kokku hoida,” kinnitas Rebane.

Maakler teenib enda tööle kuluva raha reeglina tagasi

Arco Vara juhatuse liikme Peep-Ain Saare sõnul maksimaliseerib hea maakler kliendi jaoks peamiselt kolme aspekti. “Kui müüjal pole ajalist ressurssi või soovi müügiprotsessiga ise tegeleda, on maakleri kasutamine suurepärane viis muuta kogu protsess võimalikult mugavaks,” märkis Saar.

Ka tema sõnul on väga oluliseks aspektiks müügiprotsessile kuluv aeg. “Ehkki praeguse turusituatsiooni puhul võiks ju öelda, et standardset objekti on väga lihtne müüa, pole kõik kinnisvaraobjektid sellised – müügile võib tulla ka keerulisemaid objekte. Väga tihti ongi tarvis maksimaliseerida ajafaktorit: hea maakler saab teha kliendi jaoks müügiprotsessi võimalikult kiireks,” sõnas ta.

Maaklerit palgates tasub ka arvestada, et ehkki tegemist on justkui ühe inimesega, tuleb spetsialistiga reeglina kaasa kogu ülejäänud meeskond. “Tavaliselt on maakleril teada nii ostjate võrgustik, kaaskolleegid kui ka koostööpartnerid, seega ei seisne tema töö vaid kuulutuse ülespanemised,” sõnas ta.

Kolmandaks ning väga oluliseks aspektiks on Saare sõnul raha. “Et kinnisvaraspetsialist peaks suutma maksimaliseerida ehk hinnastada müüdavat objekti nii, et klient saaks müügitehingu eest suurema kasumi, tasub arvestada, et maakler teenib tegelikult omaenda tööle kuluva raha tagasi,” rääkis ta.

Saare sõnul pole harvad juhused, kus müüja läheb korteri ise müümisel liiga ahneks ning hinnastab objekti valesti. See aga viib sageli olukorrani, kus korter või maja seisab turul pikka aega ning muudab ostjad omakorda skeptiliseks. “Kui hinda hakatakse alla laskma, hakkavad ostjad sageli kahtlema ning eeldavad, et sellisel juhul peab kinnisvaral midagi viga olema, ehkki tegelikult see nii ei ole,” märkis ta.

“Inimene ei saa olla kõikide valdkondade ekspert – selleks ongi erinevad spetsialistid, kes aitavad kinnisvara võimalikult headel tingimustel müüa,” sõnas ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.