Aktsiaturud nõrkuse märke ei näita: kaks peamist põhjust, mis edu tingivad

2024. aasta on aktsiaturgude jaoks alanud igati positiivselt: suurimad tegijad on kalendriaasta algusega võrreldes näidanud lausa 13–15% tõusu.Foto: DepositPhotos

Aktsiainvestorid võivad suvepuhkusele minna vastu kergema südamega: nimelt on aktsiaturud näidanud aasta algusest saadik korralikku tõusu. Otsest ohtu, mis häid uudiseid varjutaks, hetkel silmapiiril ei paista. Mis on sellise edu tinginud ning kuidas läheb võlakirjainvestoritel, räägib Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.

Aasta on alanud positiivselt

2024. aasta on aktsiaturgude jaoks alanud igati positiivselt: suurimad tegijad on kalendriaasta algusega võrreldes näidanud lausa 13–15% tõusu. Madissoni sõnul on suurimaks mõjuteguriks olnud Ühendriikide turg, mis moodustab globaalsest turust ligikaudu 70% ning omab seetõttu väga suurt mõju globaalmajanduse käekäigule.

“Turu tugevus on tingitud heast majanduskasvust, mis on turuosaliste hinnangul olnud üllatuslikult tugev – seesama üllatus on tinginud reaktsioonina aktsiate hinnatõusu,” sõnas Madisson.

Kuivõrd suvi on aktsiaturgudel sesoonselt veidi nõrgem periood ning algab puhkuste hooaeg, võib eksperdi sõnul varasema ajaloo põhjal ennustada, et suuremaid üllatusi järgnevatel kuudel oodata ei ole. “Pensionifondide puhul hoiame mõõdukat optimismi ning aktsiariski maksimaalse lähedal, kuna usume, et aktsiaturud on lähikuudel tugevatel alustel,” kinnitas fondijuht.

Kaks tegurit, mis edu tagavad

Kuid mis sellise äsja kirjeldatud aktsiaturgude suure edu tinginud on? Madissoni hinnangul võib siinkohal välja tuua kaks peamist tegurit, mis on turgude väljavaateid mõjutanud ning investoritel rahulikku und magad lasevad.

“Esimene tegur on kindlasti tehisintellekt kiire arenguga kaasnenud investeeringute laine, tänu millele on õnnestunud luua palju uusi töökohti ning luua uut infrastruktuuri. Tehisintellektile keskendunud suurfirmade kasv ei ole kellelgi märkamata jäänud ning see paistab hetkel jätkuvat,” kommenteeris ta.

Teine oluline tegur seisneb Ühendriikide tugevas majandusolukorras: kui varem oodati, et Föderaalreserv on intresside tõstmisega läinud liiga kaugele ning see ähvardab majanduse murda või kasvu aeglustuda, siis tänaseks pole seda eksperdi sõnul juhtunud. “Ka sealne tööturg on jätkuvalt tugev, mistõttu on kõige negatiivsemad stsenaariumid jäänud realiseerumata,” ütles ta.

Riskid ja ohukohad on endiselt olemas

Siiski leidub ka tegureid, mis aktsiaturgude käekäiku negatiivselt mõjutada võivad. Fondijuhi sõnul oodatakse ennekõike kõrgete intressimäärade langetamist, mis võiks aktsiaturgudele pakkuda positiivset vaadet ka edaspidi.

Samas leidub turul ka nõrgemaid valdkondi – nii on hetkel madalseisus võlakirjaturg, kus on nõrkus ennekõike eurotsooni valitsusvõlakirjades. “Kuna inflatsioon pole majanduse üleüldise tugevuse tõttu nii kiiresti aeglustunud, kui esialgu loodeti, siis hoiab see kõrgel ka intressimäärasid.”

Kui aktsiaturud intressilangetuse edasilükkumisest väga ei paista hoolivat ning inflatsioon ei mängi siin kuigi suurt rolli, siis võlakirjade olukorra paranemiseks oleks tarvis just intressilangetust. Samas tuleb Madissoni sõnul valmis olla ka välisteks teguriteks, mis turgude seisukorda mõjutada võivad. “Kindlasti hoitakse teravat pilku peal Ühendriikide presidendivalimistel, aga ka geopoliitilisel olukorral, kuna igasugune eskaleerumine või uus konflikt mõjutab omakorda ka turgude käekäiku,” sõnas ta.

Siiski usub ekspert, et rakendub loodetud põhistsenaarium ehk kasvuootuse jätkumine. “Suuri probleeme hetkel ees ootamas ei ole, kuigi üllatusmoment on tänaseks möödas, siis globaalne majanduskasv on suhteliselt stabiilne ning tõotab lähitulevikus veelgi jätkuda,” ütles Madisson lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.