Pensionipõlves väärikalt elamine eeldab teadlikku planeerimist juba tööelu ajal. Ent kuidas jõuda selleni, et pensionipõlves oleks tagatud vähemalt 70% pensionieelsest palgast? Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson rõhutab, et riigipoolsed maksusoodustused on selle eesmärgini küündimisel väga olulised.
Sissemaksete suurendamine on mõistlik samm
Arenguseire Keskuse soovituse järgi võiks Eesti keskmise palga saaja igakuine säästumäär olla ligikaudu 18%, et pensionipõlves mugavalt ära elada – see tähendab, et pension võiks moodustada vähemalt 70% pensionieelsest töötasust. Vahur Madissoni sõnul võiks igaüks oma sissetulekutele ja väljaminekutele kriitilise pilguga otsa vaadata ja mõelda, kas ja kuidas selle eesmärgini püüelda.
“Selleks, et jätkata pensionipõlves tavapäraseid tarbimisharjumusi ja väärikalt elu nautida, tuleks juba varakult mõelda, milliseid samme selleks juba praegu astuda,” ütles ta.
Ent kuidas soovituslik 18% kokku saada? Kuivõrd riik lisab teise samba sissemaksetele 4%, on enda panust võimalik tõsta 2%-lt 4%-le või 6%-le. “Kõige paremal juhul on võimalik teise samba abil koguda 6+4% ehk kokku 10%, mis on juba enam kui pool soovituslikust määrast – ülejäänud osa võiks koguneda näiteks kolmandas sambas või investeerimiskontol,” kommenteeris Madisson.
Ehkki algavaks aastaks on avalduse esitamise tähtaeg möödas (tähtaeg oli 30. november), saab sissemakset suurendada igal aastal – uues suuruses maksed hakkavad laekuma uuest kalendriaastast. Seega pole kunagi liiga hilja, et teise samba sissemakset tõsta.
Pane kolmas sammas täis enne 27. detsembrit
Küll aga on just praegu kõige sobivam hetk kasutada ära kolmanda samba maksuvõit: nimelt maksab riik igalt kolmandasse sambasse paigutatud eurost tagasi 20% tulumaksu. Mida suurem on sinu panus, seda suurem on ka maksuvõit. Kui alates 2025. aastast tõuseb maksumäär 22%-le, on tulumaksutagastusest saadav võit veelgi suurem.
Küll aga tuleb igaühel jälgida, et sissemaksed ei ületaks ühes kalendriaastas 15% sinu aastatulust või 6000 euro piiri – kui 15% brutosissetulekust on suurem kui 6000 eurot, loetakse maksuvabaks 6000 eurot. Madissoni sõnul pole sellest kõrgemale küündida enam ratsionaalne, kuna piiri ületamise korral maksusoodustus enam ei kehti.
“Kuna uuel aastal hakkavad kehtima erinevad maksutõusud, on aastalõpp igati hea aeg, et vaadata üle oma eelarve ning teha plaane uueks aastaks. Pensioniks säästmine võiks kindlasti olla päevakorras ja üks esmaseid tegevusi igakuises eelarves,” sõnas Madisson.
Tagastatavat tulumaksu saab omakorda kasutada algaval aastal maksusoodustuse saamiseks. “Kuna kolmanda samba maksuefektiivsus on pikaajaline, saab seda kombineerida teiste maksuridadega sõltuvalt sellest, mis on lõplik tulem. Miks mitte kasutada tulumaksutagastust järgmise aasta ettemaksuks või uuesti investeerimiseks?”
Seega õnnestub Arenguseire Keskuse soovitusliku säästumäära poole küündida neil, kes teevad pensioni kogumisel teadlikke valikuid ning hoiavad investeerimisel järjepidevust. “Riigi pakutavatest maksusoodustustest maksimumi võtmine on kindlasti väga mõistlik samm, et eesmärgini jõuda,” sõnas Madisson lõpetuseks.
Et sissemakse jõuaks pensionifondi veel selle aastanumbri sees, soovitab Pensionikeskus algatada kolmanda samba sissemakse pangas hiljemalt 27.12.2024 kell 15.59.
Investeeringud pensionifondi võivad osakuomanikule tuua nii kasumit kui kahjumit ning pensionifondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ja kasv ei ole garanteeritud. Vajadusel küsi nõu asjatundjalt. Pensionifondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet pensionifondi järgmiste perioodide tootluse kohta.