Äri alustamine ja laiendamine: kuidas seda finantseerida?

Luminori ettevõtete panganduse juht Monika Kallas.Foto: Luminor

Ettevõtlusega alustamiseks ehk oma äri püsti panemiseks pole põhimõtteliselt vaja muud kui head ideed mõne kitsaskoha lahendamiseks ja pealehakkamist. Paljud nüüdseks miljardeid väärt firmad nagu Apple, Amazon või Microsoft said teatavasti alguse garaažist. Sama võib välja tuua Eesti kohalike ükssarvikute kohta. Tõsi küll – enamus neist sai Eestile kohaselt alguse virtuaalsest garaažist.

Päris nullist oma äriga alustamine on muidugi keerukas ning reeglina vajab juba ettevõtte registreerimine mingisugust omakapitali olemasolu. Kui alustamine on sageli õhinapõhine, siis raha kaasamise küsimus kerkib kriitilisemalt päevakorda pärast esimeste klientide, püsiva rahavoo ja seeläbi äri kasvatamise soovi tekkimist.

Millised on nii alustava kui ka juba tegutseva ettevõtja valikud raha kaasamise osas äri kasvatamiseks, sellest kirjutab Luminori ettevõtete panganduse juht Monika Kallas.

Nõnda nimetatud kolme F-i reegel

Luminori ettevõtete panganduse juhi sõnul on selles olukorras mitu võimalust. “Kõik algab sellest, mis on sinu idee, millist probleemi sa lahendad ja millisele turutõrkele lahendust püüad pakkuda,” sõnas ta.

Kallase sõnul on esimene variant alustava ettevõtja kuldne kolme F-i reegel: family, friends and fools. “Kui inimene on selgeks teinud, mis küsimust ja probleemi ta lahendama hakkab, palju selle idee käivitamiseks vahendeid vaja on ja kuidas see äri võiks raha teenima hakata, siis mõnes mõttes väikseima vaeva, aga suurima usalduskrediidiga laenuandjateks on alati perekond, sõbrad-tuttavad ja muidugi oma säästud.”

Kolmanda F-i all mõeldakse tihtipeale ingelinvestoreid – vaba kapitaliga erainvestoreid, kes otsivadki alustavaid ärisid ja meeskondi, millesse investeerida ja sedasi nende eduloost tootlust lõigata.

Kallas ütleb, et ingelinvestorite poole vaatamine ei pea tähendama ideaalse idufirma ja tulevase ükssarviku loomist. Paljud investorid toetavadki väiksemaid ettevõtmisi mitte ainult idee, vaid meeskonna pärast. Kogenud ingelinvestorid toetavad väheseid ettevõtmisi pelgalt idee pärast, vaid otsivad tegelikult meeskondi, kellesse nad usuvad. “Kui meeskond on tugev, siis lõpuks satuvad nad ikkagi millegi eduka otsa,” lisab Kallas.

Investorite või panga raha?

Oma äri püsti panemiseks on Eestis võimalik taotleda mitmeid erinevaid toetusi. Näiteks on palju räägitud Töötukassa pakutavast ettevõtlusega alustamise toetusest, samuti leiab otsija erinevaid toetusi ka riiklik asutuste alt. Sobiv meede on kindlasti ka KredExi toetatud stardilaen.

Kui ettevõte on juba aga mõnda aega tegutsenud ning plaanitakse juba suuremat kasvu, siis sageli vajab see tükk maad suuremaid ressursse kui äri esialgne püsti panek.

“Mõnes mõttes läheb kasvufaasis ettevõtte puhul rahastuse osa keerulisemaks, teisalt jälle lihtsamaks,” nendib Kallas.

Ta selgitab, et kui küsimus on skaleerimises, siis võib vaadata erakapitali investorite poole. Eriti kui sul on mingi eriti äge, kindlat niši puudutav äri, samas riskid traditsioonilise pangafinantseeringu tarbeks on keskmisest kõrgemad. Selliste ettevõtmiste jaoks on olemas väiksemad erakapitalifondid, kes otsivadki väikse ja keskmise suurusega ettevõtmisi, milles nähakse perspektiivi ja kuhu ollakse valmis raha paigutama.

Teine variant on minna juba oma ideega panka, et rääkida erinevatest vahenditest ja võimalustest ning teha selgeks, mida täpselt jätkusuutliku rahavoo toetamiseks vaja läheb. Siis saab juba läbi rääkida ka selle, kuidas pank näeb ja hindab tagatiste positsiooni ning millised võimalused on ettevõtjad selle tugevdamiseks.

Näiteks kui äri kasv on töövahendite või -masinate soetamise taga, siis võib lahenduseks olla liising. Kui jutt käib juba millegi püsiva soetamisest, olgu see tarkvara soetamine või personali kasvatamine, siis käib jutt juba tõenäoliselt suuremast laenust. Sama kehtib ka käibevahendite finantseerimise kohta. Panga poole pöördume aga eeldab reeglina seda, et ettevõtjal on jätkusuutlik rahavoog ning tugev bilanss. Erinevaid ettevõtjatele suunatud lahendus on võimalik vaadata Luminori kodulehelt.

“Pangalt raha kaasamine on muidugi iga ettevõtte jaoks kaalukoht, kus tuleb oma vajadused ja võimalused põhjalikult läbi mõelda. Ka panga finantseering tähendab seda, et ettevõtja peab olema valmis pangaga informatsiooni avatult ja usalduslikult jagama ning olema valmis tagama kovenantide täitmist,” räägib Luminori ettevõtete panganduse juht.

Tihtipeale alahinnatakse seda, milline on panga infovajadus ning kehtib reegel, mida avatum on koostöö, seda tõenäolisem, et ka keerulisematel perioodidel hoitakse kokku.

Panka võib tulla ka lihtsalt võimalusi läbi arutama

Nii pangad kui investorid analüüsivad väga põhjalikult, kellesse ja miks nad raha investeerivad. Kui ettevõte on jõudnud punkti, kus kaalutakse erinevaid raha kaasamise võimalusi, siis panga poole võib pöörduda ka lihtsalt nõu saamise ja asjade läbi arutamise eesmärgil.

“Tänu Euroopa Investeerimisfondi ja Euroopa Investeerimispanga garantiidele saame ettevõtetele pakkuda uute projektide elluviimiseks laene soodsamatel tingimustel, kuid see eeldab siiski, et ettevõttel on olemasolev rahavoog, kindel plaan laienemiseks ja selleks, kuidas ja kuhu investeeritud raha kulutama hakatakse,” selgitab Kallas.

“Ideaalis peaksid ettevõtted olema suutelised seda kõike ise tõestama, aga mõistagi kinnitame kõik ise üle. Lõpuks peame ju veenduma, et projekt, ettevõte ja ettevõtja, keda me toetame, on jätkusuutlikud. Sel põhjusel julgustan ettevõtjaid meie juurde kasvõi lihtsalt nõustamisele tulema,” lisab ta.

Luminori nõustamisele pääsemiseks tuleb lihtsalt panga kodulehelt aeg broneerida.

“See ei tähenda, et tule ja küsi laenutingimusi, vaid pigem tule ja arutame, püüame aru saada ja laiemalt mõelda, millised on võimalused ning millised lahendused sobiksid mitte ainult täna vaid pikemalt ette mõeldes.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.