Autod pole kaugeltki ainsad: milliseid masinaid veel liisida saab?

Milliseid sõidukeid veel liisida saab?Foto: Shutterstock

Kui tavainimesele kangastub sõnaga “liising” esimesena silme ees sõiduauto, on tegelikult olemas väga palju teisi masinaid ja sõiduvahendeid, mida liisingu abil soetada saab. Millised sõidukid liisitavate masinate sekka kuuluvad, selgitab Luminor Liisingu juht Andrus Soodla.

Liisida saab nii lennukeid kui laevu

Soodla sõnul saab liisingu abil soetada kõiki neid liikuvaid varasid, millel on olemas register. “Selleks võib olla traktor, ehitusmasinad, harvester, lennuk või hoopis mõni veesõiduk ehk kõik varad, milliste puhul on olemas register, millise alusel peetakse arvestust omandi kuuluvuse üle.” ütles ta. “Kaatrite, purjekate ja teiste hobialuste liisimine on panga jaoks lausa tavapärane, samuti liisitakse väga sageli ka mootorrattaid.”

Põllumajandustehnikast on aga peamisteks kombainid ja traktorid. “Just praegu antakse põllumeestele kätte selleks hooajaks tarvilikud traktorid, mis on juba eelmisel aastal tellitud ning lähevad põldudele kevadtöid tegema. Kombainide hooaeg seevastu algab alles juulis, kui vili on valmis korjamiseks,” rääkis Soodla.

Hinnad on märgatavalt tõusnud

Põllumajandustehnika puhul võib märgata sama trendi mis sõiduautode puhul: enamike varade hinnad on märgatavalt tõusnud, eeskätt näiteks traktorite ja kombainide puhul.

“Kiibikriis, tarneahelate katkemine ning Ukrainas toimuv mõjub sarnaselt ka põllumajandustehnika tootmisele: võimatu on saada laomasinaid ning tehased ei suuda nii palju tarnida, kui turg sooviks, kuna tootmisvõimekus on väga palju väiksem,” nentis ta.

Kui autoturg nägi 2021. aastal 10–11% hinnatõusu, kasutatud autodel isegi ligi 15%, siis põllumajandustehnika puhul on hinnatõus olnud veelgi kiirem: kohati isegi üle 20%. Eesti põllumajandusettevõtted on aastatega tugevamaks muutunud.

“Ettevõtted on võimelised soetama suuri ja kalleid masinaid. Meie põllumajandusettevõtted on seega finantsiliselt väga heas seisus ja võimelised seda tegema,” ütles ta.

Populaarseim on jätkuvalt John Deere

Kõige populaarsematest brändidest tõi Soodla välja John Deere’i, kellel on tema hinnangul väga lai mudelivalik ning suurepärane (järel)teenindus.

“Traktori elutsükkel on mõnes mõttes sarnane sõiduautoga: traktoritel on garantii ning põllumajandustootja seda enam ise põllul ei remondi. Jooksvate hoolduste korral sõidab teenindusbuss kohale, et minimeerida aega, mida traktor töötamiseks kasutada ei saa,” näitlikustas ta.

Just korraldus omab põllumajandustehnika juures väga suurt rolli. “John Deere on teenuse Eestis nii hästi korraldanud, mistõttu on bränd põllumajandustootjate seas väga populaarne,” lisas Soodla.

Luminor Liisingu juht soovitab põllumajandustehnika soetamise korral pidada finantseerimisnõu juba brändipoolselt kontaktilt. “Meie näiteks töötame kõikide suurte brändidega ning pakume koostöös müüjatega finantseerimislahendusi.”

Luminor teeb koostööd ka Euroopa Investeerimispangaga (EIP), lisaks on pangal hea koostöö ka traktorite tootjatega. “Meie eesmärk on finantseerimistingimused ostja jaoks võimalikult soodsaks teha,” lisas ta.

Just praegu on õige hetk rahavood üle vaadata

Kuivõrd praegu on ka põllumajandussektori sisendhindade tõus olnud väga kiire ning omab olulist mõju, on ettevõtetel ülioluline vaadata üle, kas sisendhindade kasvu saab müügihindadesse ümber tõsta.

“See puudutab rahavoogude juhtimist: kui sisseostukulud tõusevad ühel hetkel väga kiiresti ja ettevõte ei suuda ise oma tooteid kallimalt müüa, jookseb rahavoog kinni. Just praegu on väga tähtis rahavoogudega tegeleda ning pankadega läbi rääkida, et käibekapitali limiite juurde tekiks,” selgitas ta.

“Lisaks sellele, et oleme teinud liisingud kättesaadavaks ja soodsamaks, oleme valmis leidma kliendi vajadustele vastava muu finantseerimise võimaluse,” rõhutas Luminor Liisingu juht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.