Dividendikuningad – poolsada aastat kasvavaid dividendimakseid

Millised firmad pälvivad dividendikuninga tiitli?Shutterstock

Kõik, kes veidigi dividendiaktsiate vastu huvi on hakanud tundma ja vaatavad kodubörsilt kaugemale, puutuvad õige pea kokku sellise terminiga nagu dividendikuningad (inglise keeles dividend kings). Mis ettevõtetega siis täpsemalt tegu on ja millised firmad dividendikuninga tiitli pälvivad, sellest kirjutab Luminori blogis dividendinvestor.ee eestvedaja ja endine kauaaegne fondijuht Märten Kress.

50 aastat järjestikust dividendikasvu

Dividendikuningad on dividendiaktsiate täielik tipp. Need on firmad, mis on järjepanu igal aastal dividendimakseid kasvatanud vähemalt 50 aastat järjest. Jah, täpselt nii, 50 aastat järjepanu. 

Oluline on siinkohal veel üle rõhutada, et tegu ei ole firmadega, mis on 50 aastat igal aastal dividende maksnud. Ei-ei, kaugeltki mitte. Dividendikuninga tiitli pälvivad sellised firmad, mis on 50 aastat järjest dividendimakseid tõstnud. Jah, igal aastal on toimunud dividendide maksmine ja igal aastal on dividendimakse olnud kõrgem kui eelmisel aastal. Ja nõnda vähemalt 50 aastat järjest.

Tõeliselt tugevad firmad

See tähendab, et dividendikuninga staatuses olevad ettevõtted on dividendimakseid kasvatanud alates 1970. aastast. Viimase 50 aasta sisse jääb ikka päris erinevaid suuri sündmusi, kriise ja geopoliitilisi pingeolukordi, aga ka 7-8 tavalist majanduslanguse episoodi.

Selle aja jooksul on USA majandus olnud langusfaasis kokku enam kui 7 aastat ja keskmiseks langusfaasi pikkuseks on olnud ligikaudu 12 kuud. Seega, kui kõigest sellest on suudetud läbi tulla nii, et dividendimakseid üha kasvatatakse, siis need firmad peavad midagi oma äri ja finantside juhtimisel ikka päris hästi tegema, kas pole?!

Valdavalt on siin kolm tugisammast, millele dividendikuningatest firmad toetuvad. Esiteks on tegu kasumlike firmadega. Kasumi teenimine on oluline ka selles valguses, et kui ei ole kasumit, siis ega ei saa ju ka dividende maksta. Seega kasumlikkus on oluline tahk. Samas peab äri olema korraldatud nii, et aktsionäridele makstakse dividendidena välja vaid osa kasumist, teise osa peab firma saama suunata oma arengusse. See tagab selle, et ka tulevikus säiliks kasumi teenimise ja dividendide maksmise võime.

Teine tugisammas on kasv. Dividendikuninga staatuse on saavutanud ja seda suudavad säilitada vaid sellised firmad, mis kasvavad. Firmad, mis kasvatavad oma käivet, turuosa ja kindlasti ka kasumit. 

Kolmas oluline aspekt puudutab ettevõtte finantsjuhtimist, ennekõike firma laenukoormust. See peab olema jätkusuutlik. Laenukoormus ei tohi olla ülemäära suur, et järgmise majanduslanguse saabudes ja käibenumbrite kokku kuivades muutuks firma maksejõuetuks. Samas päris ilma laenuta ka ei saa. Laenu kasutamine pakub finantsvõimendust ja võimaldab teenida kõrgemat omakapitali tootlikust. Seega, dividendikuningatest firmad on leidnud nende kahe vahel sobiliku ja jätkusuutliku tasakaalu.

Miks kaaluda dividendikuningaid?

Esimene ja iseenesest mõistetav argument dividendikuningate kasuks on stabiilne ja kasvav dividenditulu. Teisisõnu need, kes soovivad oma portfellist teenida stabiilset ja ajas kasvavat dividenditulu, leiavad dividendikuningate nimekirjast häid kandidaate dividendiportfelli üles ehitamiseks.

Viimase 10 aasta jooksul meenub mulle ainult 1 ettevõte, mis dividendikuningate nimekirjast dividendimakse kärpe tõttu lahkunud on. Selleks oli Diebold (DBD), mis esialgu jättis oma dividendimaksed tükiks ajaks samaks, kuid oli siis ikkagi sunnitud neid kärpima. 

Teine põhjus puudutab pikaajalisi kogutootluse numbreid. Näiteks perioodil 1993-2019 näitas dividendikuningate portfell keskmiseks aastaseks kogutootluseks +13,0%, S&P 500 indeks +9,8%. See tähendab, et S&P 500 indeksfondi investeeritud 10 000 dollarit kasvas selle aja jooksul 123 485 dollari suuruseks portfelliks, dividendikuningatesse investeeritud 10 000 dollarit aga 272 929 dollariliseks portfelliks.

Siin nad on – dividendikuningad

Arvepidamine veidi erineb, kuid enamlevinud kalkulatsioonide järgi on meil täna 32 dividendikuningat. Viimastel aastatel on lisandunud õige mitu firmat. 2019. aasta tõi täiendust H.B. Fuller Company (kauplemissümbol USA börsil: FUL) ja Altria Group (MO) näol. 2020. aastal lisandusid Black Hills Corp. (BKH), National Fuel Gas (NFG) ja Universal Corporation (UVV). 2021. aastal lisandus tööstussektori ettevõtte W. W. Grainger (GWW).

Kõik dividendikuningad on välja toodud alljärgnevas tabelis.

Firma nimiKauplemissümbolMajandussektorMitu aastat dividendikasvu
ABM Industries Inc.ABMTööstus53
American States Water Co.AWRKommunaalteenused66
Black Hills CorporationBKHKommunaalteenused50
Commerce Bancshares, Inc.CBSHFinants53
Cincinnati Financial Corp.CINFFinants60
Colgate-Palmolive Co.CLTarbekaubad58
California Water Service GroupCWTKommunaalteenused53
Dover Corp.DOVTööstus66
Emerson Electric Co.EMRTööstus64
Farmers & Merchants BancorpFMCBFinants56
Federal Realty Investment TrustFRTKinnisvara54
Genuine Parts Co.GPCTarbekaubad65
Hormel Foods Corp.HRLTarbekaubad55
Johnson & JohnsonJNJTervishoid58
Coca-Cola CoKOTarbekaubad59
Lancaster Colony Corp.LANCTarbekaubad58
Lowe`s Cos., Inc.LOWTarbekaubad59
3M Co.MMMTööstus63
Nordson Corp.NDSNTööstus58
Northwest Natural Holding CoNWNKommunaalteenused65
Procter & Gamble Co.PGTarbekaubad65
Parker-Hannifin Corp.PHTööstus65
Stepan Co.SCLMaterjalitööstus53
SJW GroupSJWKommunaalteenused55
Stanley Black & Decker IncSWKTööstus54
W.W. GraingerGWWTööstus50
Altria Group Inc.MOTarbekaubad51
Tootsie RollTRTarbekaubad55
H.B. Fuller CompanyFULMaterjalitööstus51
Sysco Corp.SYYTarbekaubad51
Universal Corp.UVVTarbekaubad50
National Fuel Gas Co.NFGEnergia51

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.