Dividendinvestori kolm soovitust esimese ETFi ostuks

Maailmas on üle 7500 erineva börsil kaubeldava fondi ehk ETFi (Exchange Traded Fund). Kuna ETFid on sageli noteeritud mitmel eri börsil ja kauplevad neil erinevates valuutades (näiteks üks ja sama ETF on noteeritud nii USA dollaris, euros kui ka näiteks Šveitsi frangis), on tegelik valik veelgi suurem.

Võtab ikka silme eest kirjuks küll – ja mitte ainult alustaval investoril. Kuidas siis valida investeerimisega ja ETFidega alles tutvust tehes välja oma esimene sobilik ETF? Luminori blogis jagab dividendinvestor ja finantsblogija Märten Kress alljärgnevalt kolme soovitust.

1. Vali laiapõhjaline ETF

Alustades on enamasti hea mõte hajutada. Eks ikka sellepärast, et vältida halvimat – näiteks kasvõi investeeringust täielikult ilma jäämist investeerimisobjekti pankroti tõttu. Seega on alustuseks hea mõte kiigata laiapõhjaliste fondide poole. Laiapõhjaline ETF on selline börsil kaubeldav fond, mis järgib võimalikult suurt hulka investeerimisvõimalusi sisaldavat alusindeksit. 

Aktsiate poolel on heaks näiteks järgmised laiapõhjalised indeksid:

  • MSCI World – koosneb ligi 1 600 suurettevõtte ja keskmise suurusega ettevõtte aktsiast, mis pärinevad 23 arenenud tööstusriigist
  • FTSE All-World – 23 arenenud tööstusriigi ja 23 areneva riigi suurettevõtete ja keskmise suurusega ettevõtete aktsiaid koondav indeks, kokku üle 3 000 aktsia;
  • MSCI ACWI IMI ehk MSCI All Country World Index Investable Market Index – 23 arenenud tööstusriigi ja 23 areneva riigi suurettevõtete, keskmise suurusega ja väikeettevõtete aktsiaid koondav indeks, kokku üle 8 500 aktsia.

Seega tasub alustuseks otsida ETFe, mille alusindeks on mõni ülalmainitutest. Nõnda saame kohe ühe ostuga väga hea hajutatuse nii riikide, regioonide, majandussektorite kui ka näiteks valuutade lõikes.

2. Otsusta, kas soovid dividendimakseid

Järgmise sammuna tasub mõelda dividendimaksete peale. Kas sul on soov saadud dividenditulu fondist välja võtta või pigem soovid selle edasi investeerida?

Mõnele dividendimaksed meeldivad, teisele mitte. Sarnaselt tavalistele investeerimisfondidele saab ka ETFide puhul valida, kas paigutada oma raha sellisesse fondi, mis regulaarselt maksab laekunud dividendid välja (distributing) või sellisesse, mis investeerib dividendid automaatselt edasi (accumulating/capitalizing). 

Esimesel juhul kantakse teatud regulaarsusega (selleks võib olla nii üks kord kuus, kvartalis või ka aastas) kõik antud perioodil ETFi investeeringute poolt teenitud dividendid sinu kui investori kontole. Edasi saab igaüks ise otsustada, mida parasjagu laekunud rahaga peale hakata – kas soetada selle raha eest selle sama ETFi osakuid, mõne muu omi või kasutada seda raha hoopis elamiskulude katteks.

Teiste jaoks on esialgu imepisikesena näivad dividendilaekumised pigem igavene tüütus. Summad võivad alul olla liialt väikesed, et need saaks eraldiseisvalt uuesti edasi investeerida. Lisaks peab taas panustama ajaressurssi investeerimisotsuste tegemisele ja tehingute teostamisele ning pealegi toob iga tehing endaga kaasa ju ka kulud.

Nõnda arutelvale investoritele on sobilikud akumuleerivad ETFid ehk sellised, mis investeerivad dividendid automaatselt ise edasi ning investoritele omanikutulu välja ei maksa.

3. Eelista Euroopa börsidel eurodes kauplevaid ETFe

Valdava enamuse puhul meist saame me palga või muul kujul sissetuleku eurodes. See tähendab, et võimaluse korral võiksime me need säästud investeerida samuti eurodes. Nõnda võidame valuutavahetuse kuludes. Mõni maakler või pank võtab valuutavahetuse eest komisjonitasu, teine võtab oma teenustasu kursivahena. See tähendab, et välisvaluutat saame soetada maailma turukursist kallima kursiga. 

Tasub teada, et valuuta vahetamist vältides säästame kodumaiste teenuspakkujate juures keskeltläbi 0,7-2,0% tehingusummast. Seda on päris omajagu, kas pole?! Seega kui investeerimiseesmärgile vastav ja sobilik ETF on välja valitud, siis tasub uurida, kas seda on võimalik muuhulgas soetada ka eurode eest. Juhul kui kontol investeerimist ootav raha on eurodes, siis eurodes ETFi ostmine on kuluefektiivsuse mõttes mõistlik valik.

Lahtiütleja: Tegu ei ole investeerimissoovitusega. Enne investeerimisotsuse tegemist peab iga investor ise põhjalikult kaaluma tehtava investeeringu finantsilisi, maksutemaatilisi ja juriidilisi asjaolusid, samuti kõiki riske.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.