Luminori blogi

Eestlaste ettevõtted börsiturul: valikut on, aga ühe valdkonna tegijaid võiks rohkem olla

Ära kunagi investeeri ettevõttesse, mille puhul ei saa aru, millega see ettevõtte tegeleb ning kuidas kasumit teenib. See aitab vältida kahjumlike otsuste tegemist.Foto: Shutterstock

Järjest enam investoreid paigutab oma raha Balti börsiturule, mis tähendab, et kohalike ettevõtete käekäiku jälgitakse järjest teravama pilguga. Millisesse ettevõttesse investeerida ning kes Balti börsiturule veel siseneda võiks, räägib Luminori klienditeenuste juht Eestis Kaspar Kork.

Oluline põhimõte

Korki sõnul tasuks investeerimisel alati järgida ühte olulist reeglit, mis on ka klassikute poolt heaks kiidetud. “Ära kunagi investeeri ettevõttesse, mille puhul ei saa aru, millega see ettevõtte tegeleb ning kuidas ta kasumit teenib,” ütles ta. See aitab vältida kahjumlike otsuste tegemist ning ka investoril endal on parem arusaam sellest, kas ettevõttel võiks minna lähiajal paremini või halvemini.

“Kui ettevõtte tegemistest ja toimetustest saadakse aru, annab see investorile vajaliku tunnetuse ja kindluse investeerimisotsuse langetamisel,” selgitas ta ning lisas, et eriti hea on ka investeeritava ettevõtte teenuseid ise tarbida, sellega panustad kaudselt oma investeeringusse.

“Kui inimene käib igapäevaselt näiteks Selveris või tarbib Tallinna Vee teenuseid, siis kindlasti on ju hea meel kui need ettevõtted sulle dividendi maksavad ja nö mingi osa tarbimisest tagasi maksavad,” näitlikustas Kork. 

Börsiturule sisenemine tähendab suuremat valikuvõimalust

Asjaolu, et järjest enam kohalikke ettevõtteid Balti börsiturule siseneb, on Korki sõnul väga tervitatav.

“See näitab mingil määral ka meie ettevõtluskeskkonna ja börsituru küpsust, kuna iga ettevõtte, kes börsile siseneb, peab muutuma läbipaistvamaks ning kohtlema aktsionäre võrdselt. Samuti tuleb pidevalt aru anda, kuidas ettevõttel läheb, mis annab parema ülevaate investoritele firma käekäigu kohta,” selgitas ta.

Mõistagi pakub ettevõtete sisenemine börsiturule positiivseid aspekte ka investorite jaoks. “Mida rohkem ettevõtteid meil börsil on, seda suurem on valik ka investorite jaoks, mistõttu ei ole aktsionärid sunnitud ainult ühte aktsiat ostma,” sõnas ta.

Ühtlasi meelitab see koduturule aina rohkem investoreid. “Mida likviidsem meie koduturg on ja mida rohkem investoreid siin toimetavad, seda lihtsam on meil ostu-ja müügitehinguid teha,” ütles Kork.

IT-ettevõtteid võiks börsil rohkem olla

Ehkki järjest enam ettevõtteid leiab tee börsiturule, leidub siiski veel valdkondi, kus võiks valikut olla rohkem.

“Eesti on väga tugev IT-riik ning meil on palju edulugusid, kindlasti oleks investoritel suur huvi ka ise nendest osa saada ja miks mitte börsil nende aktsiaid ka ise soetada. Börsil kaubeldav ettevõtte tekitab suuremat usaldust välismaistele klientidele ning avab uusi uksi teistes riikides,” selgitas Kork.

Kas alanud aastal siseneb veelgi rohkem Eesti ettevõtteid börsiturule, näitab Korki sõnul aeg, ent sellegipoolest on praegu igati sobiv hetk selle sammu tegemiseks. “Praeguse suure huvi jätkudes investorite poolt on ettevõtetel väga hea pinnas börsiturule sisenemiseks,” kinnitas Kork.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.