Töötaja heaolupakett on viimaste aastatega muutunud järjest mitmekesisemaks, võimaldades nii lisapuhkepäevi, tervisekindlustust, sporditoetust kui ka muid vastava ettevõtte poolt pakutavaid hüvesid. Üheks uusimaks tulijaks on aga hoopis tööandjapension, mis pöörab pilgu hoopis kaugemasse tulevikku ning võimaldab töötajal oma raha teadlikumalt juhtida.
Millist lisaväärtust tööandjapension pakub ja missuguse fondi kasuks otsustada, räägivad Luminori personalijuht Liis Mullaste ja pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.
Pangatöötajad on rahatarkuse saadikud
Liis Mullaste sõnul kuulub tööandjapension Luminori töötajatele mõeldud heaolupaketi juurde ning kogub atraktiivse valikuvõimalusena aina rohkem hoogu. “Kui praegu on tööandjapensioni valinud 36% kõigist töötajatest, siis viimastel aastatel on huvi selle võimaluse vastu hüppeliselt kasvanud ning selle kasuks otsustab igal aastal järjest rohkem inimesi,” kinnitas ta.
Põhjust, miks tööandjapension Luminori töötajate heaolupaketti kuulub, ei tule kaugelt otsida. “Pangana soovime, et meie töötajad oleksid rahatarkuse saadikud ning jagaksid oma teadmisi ka teistele. Just nii kutsume töötajaid üles mõtlema oma tuleviku peale – parim võimalus on oma raha ise juhtida. Tööandjapensioni abil panebki Luminor sellele toetava õla alla,” ütles Mullaste.
Kuid mida tööandjapension õigupoolest tähendab? Nimelt on töötajal võimalus suunata üks osa palgast kolmandasse sambasse ehk otsejoones oma tulevikku ning täpselt samal moel panustab sellesse ka tööandja, kes lisab sellele kindla protsendi. Töötaja panus peab seejuures olema vähemalt sama suur või soovi korral suurem. Et töötaja valida on ka täpsem kogumismeetod, on valikuvabadust palju nii sobiva summa kui ka fondi kasuks otsustamisel.
Tööandjana on Luminor seda võimalust regulaarselt oma töötajatele tutvustanud – et võimalusest saavad kinni haarata inimesed, kes on asutuses töötanud ühe aasta, tuleb uusi soovijaid igal aastal juurde, kes sellest meeleldi kinni haaravad. “Meil on selle jaoks kaks korda aastas toimuvad infopäevad, kus räägime nii asutuse palgasüsteemist kui ka heaolupaketist, sealhulgas põhjalikult ka tööandjapensioni võimalustest,” kirjeldas ta.
Mullaste hinnangul on tööandja jaoks väga suur väärtus, kui töötajatel on olemas vajalikud oskused oma sissetulekuid targalt juhtida – nii on ka tööandjapensioni võimalust kasutavad inimesed rahaasjades teadlikumad ja vastutustundlikumad, kuna suunavad pilgu tulevikku.
Samas täidab see olulist ülesannet ka uute talentide värbamises. “Kuna tööandjapensionit pakub vaid marginaalne osa Eestis tegutsevatest ettevõtetest, on see kindlasti konkurentsieelis ja võimalus teistest eristuda – ehkki heaolupakett pole ainuke argument, mille põhjal töötaja sobiva töökoha kasuks otsustab, on see siiski väga hea lisaboonus, mis mängib valiku tegemisel samuti märkimisväärset rolli.”
Valida saab kolme fondi vahel
Luminori pensionifondide fondijuhi Vahur Madissoni hinnangul on tööandjapensioni abil palju lihtsam tuleviku heaks koguda, kuna makse kolmandasse sambasse tehakse tööandja poolt ja töötaja brutotöötasust.
“Kui töötaja teeb iseseisvalt sissemakseid pensionifondi, siis need on tehtud kasutades neto töötasu, ehk summast on tööandja poolt eelnevalt tulumaks kinni peetud. Kui aga makse teeb tööandja, liigub pensionifondi summa, mis on arvestatud brutotasuna. Selline kogumise võimalus on töötaja jaoks kindlasti mugavam ja kasulik nii töötaja kui tööandja jaoks,” ütles ta.
Kuid millist fondi tööandjapensioni puhul siiski valida? Madissoni sõnul on Luminoril pakkumises kolm kolmanda samba fondi, mille valik sõltub suuresti konkreetse inimese profiilist, eesotsas vanusest ja riskitaluvusest. “Noorematel töötajatel, kellel on kõrgem riskitaluvus, on soovitatav investeerida kõrgema riskitaseme ja oodatava tootlusega fondidesse nagu Aktsiad 100 – selle valiku puhul võiks pensionini olla jäänud rohkem kui 10 aastat,” märkis ta.
Samas kogub järjest rohkem populaarsust ka Jätkusuutlik Tulevik, Indeks. “Kuna valdav osa pensioniks koguvaid inimesi on veel noored ning vastutustundlik investeerimine on maailmas samuti järjest olulisemaks saamas, pakume võimalust inimestele, kes soovivad koguda pensioniks aktsiaturgudel ja väärtuspõhistel alustel. ”
Töötajatele, kes on lähiaastatel pensionile jäämas, soovitab Madisson keskmise riskitasemega Intress Pluss fondi. Samas on võimalik erinevaid fonde ka omavahel kombineerida. “Kolmanda samba fondide osas saab paindlikult määrata, millistesse fondidesse sissemakseid suunata soovitakse – see kehtib ka tööandja makse puhul, kus vastavalt töötaja soovitud osakaaludele suundub ettenähtud summa ka valitud fondidesse,” kirjeldas ta.
Ka Madissoni hinnangul on tööandjapension hea võimalus, mille abil töötajate finantsteadlikkust parandada. “Kuna tegemist on Eesti mõistes uudse lahendusega, on tööandjapension kindlasti atraktiivne viis, kuidas töötajat motiveerida,” kinnitas fondijuht.