Ekspert annab pikaajalistele investoritele nõu: hoolikas portfelli koostamine võimaldab ka rahututel aegadel muretumalt kulgeda

Aktsiaturu puhul aga sõltub Kose sõnul palju intresside tõusust ja selle kiirusest. Ent kuidas intressi tõus aktsiate hinda mõjutab?Foto: Shutterstock

Muutunud geopoliitiline olukord on esitanud väljakutse ka pikaajalistele investoritele, kuna toimuvatel sündmustel on börsile otsene mõju. Milline on hetkeolukord investeerimismaailmas ning kuidas see investoreid proovile paneb, räägib Luminori privaatpanganduse varahaldur Kalle Kose.

Praegune olukord jääb mõneks ajaks püsima

Kose sõnul mõjutavad praegused globaalsed sündmused mõistagi negatiivselt ka börsi. Et geopoliitiline olukord on hetkel väga keeruline, mõjutab see palju ka maailmamajanduse käekäiku, mida illustreerib kõnekalt näiteks energiahindade tõus ja inflatsioon.

“Kuna energiakriis mõjutab inflatsiooni veelgi, tuleb siin arvestada, et inflatsiooni mõju jõuab meieni viiteajaga. Seega, ehkki paljude toodete hinnad on juba kallinenud, muutub nende tootmine ja tarnimine veelgi kallimaks, mistõttu võib ennustada, et paljude toodete lõpphinnad tõusevad lähitulevikus veelgi,” kirjeldas ta.

Kui varasemalt võis kõrget inflatsiooni pidada ajutiseks nähtuseks, näitavad kõik märgid, et olukord jääb siiski mõneks ajaks püsima ning mõistagi peegeldavad seda ka intressimäärad.

“Intressimäärasid on juba Ameerika Ühendriikide keskpank (Föderaalreserv) olulisel määral kergitatud ning peagi teeb sellega algust ka Euroopa Keskpank, mistõttu näeme euroala intressimäärade muutumist positiivseks juba lähima aasta jooksul,” prognoosis Kose.

Lisaks muudele muredele on investoreid ettevaatlikuks tegemas kartused, et liiga hoogne intresside tõstmine keskpankade poolt võib kaasa tuua majanduskeskkonnale tugeva vastutuulena mõjuva finantstingimuste (intresside tõus ja raha hinna üldine kallinemine, finantsvarade hinnalangus jms) ülemäärase karmistumise. 

Üha rohkem turuosalisi eelistavad järgmise aasta perspektiivi kontekstis võimalikust majandustsükli lõpust ja sellega kaasnevast majanduslangusest rääkides küsida pigem “millal”, mitte aga “kas”. “Vaadates USA näidet, võib öelda, et viimase 70 aasta jooksul aset leidnud 12 intresside tõstmise tsükli puhul on Föderaalreserv suutnud majanduslangust vältida vaid 3 juhul,” ütles ta.

Võlakirjades tuleb näha võimalust

Kõik need tegurid on tekitanud ebakindlust ka investorites, mis peegeldub omakorda näiteks võlakirjade hindades. “Võlakirjafondid, mis on olemuselt justkui konservatiivsed fondid ning peaksid väärtust hoidma, on viimasel ajal päris korralikult pihta saanud. Seega on paljude investorite jaoks tulnud üllatusena, et nii mõnigi võlakirjafond on näidanud selle aasta lõikes kehvemat tulemust kui aktsiafondid,” näitlikustas Kose.

Selline olukord on investorite silmis kindlasti ebatavaline, seda enam, et üldine trend on näidanud intressimäärade langemist. “See, et võlakirjad ja võlakirjafondid saavad kukkuda, võib kindlasti tekitada investorite seas närvilisust, kuid tuleb arvestada, et kuigi võlakirjade hinnad on langenud, on intressid siiski üles läinud. Seega hakkavad investorid jooksvalt nende pealt suuremat tulu teenima. Tulevik tõotab võlakirjainvestorite jaoks tulla palju helgem,” selgitas ta.

Intressil on väga suur mõju

Aktsiaturu puhul aga sõltub Kose sõnul palju intresside tõusust ja selle kiirusest. Ent kuidas intressi tõus aktsiate hinda mõjutab? “Mida kõrgem on intress, seda väiksem on tuleviku rahavoo väärtus. Seetõttu on intressil aktsia hinnatasemele väga suur mõju ning seda jälgitakse väga tähelepanelikult.”

Teine aspekt, mis aktsiatele samuti suurt mõju avaldab, on majanduskasv. “Kuna praegu ei ole teada, millises ulatuses ja kui kiirelt majanduskasv aeglustub, on seda väga raske ennustada. Kui see juhtub prognoositust suuremal määral, ei saa ettevõtete kasumid samuti ootuspäraselt kasvada ning seega hakkab ka aktsiate väärtus langema,” selgitas ta.

Peagi hakkavad ettevõtted avaldama teise kvartali tulemusi ning seejuures tuleb Kose sõnul väga hoolikalt jälgida, milliseid prognoose tehakse ettevõtete poolt lähitulevikuks. “Sellist infot tuleb investoritel kindlasti jälgida. Kui me räägime pikaajalistest investoritest, siis praegu on hea võimalus olukorda enda kasuks pöörata ning portfelli kasvatada,” sõnas Kose.

Kõike pole võimalik ette prognoosida

Mõistagi on ka kogenud investoritel hetkel keeruline pikaajalisele strateegiale kindlaks jääda, seda enam, et pingestunud geopoliitilist olukorda ei osanud keegi ette näha.

“Siiski tuleb strateegia puhul teadvustada, et kõiki sündmuseid polegi võimalik ette näha. Isegi kui sa mõningaid sündmusi ette näed, on ka spetsialistidel teinekord keeruline prognoosida, kuidas need finantsturge päriselt mõjutavad,” sõnas ta.

Kindlasti tuleb pikaajalise strateegia puhul arvestada ka volatiilsusega. Ent mida soovitab Luminori privaatpanganduse varahaldur selleks, et volatiilsus ei sunniks investorit oma strateegiat ümber korraldama?

“Uuringud on kinnitanud, et mida tihedamini pikaajaline investor oma portfelli vaatab, seda kehvemad on ka tulemused. Seega soovitaksin visata portfellile pilgu peale vaid paar korda aastas – sellest täiesti piisab, sest vastasel juhul võib inimene hakata emotsiooni pealt otsuseid langetama, mis aga pole portfellile sugugi kasulik. Selle juures on siiski ka üks oluline nüanss: et portfell hilisema oodatava turgude kosumisega kenasti kaasa sõidaks, peab eelnev instrumentide valik olema hoolikalt tehtud. Kui investeeringute jälgimisel võtta passiivsem lähenemine, võimaldavad optimaalne hajutamine ning teadlikkus positsioonide riskitasemetest vältida suuri negatiivseid üllatusi ja hoida portfelli riskid ja tulu soovitud tasakaalus,” ütles Kose lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.