Ekspert ennustab: kas 2025. aasta toob aktsiaturgudele korrektsiooni?

Luminori privaatpanganduse varahaldur Kalle Kose.Allikas: Luminor

2024. aasta finantsturgudel läheb ajalukku erakordsete tootluste ja positiivsete tulemuste poolest: perioode, kus S&P 500 indeks on näidanud kahel järjestikusel aastal vähemalt 20% tõusu, on kogu indeksi ajaloo jooksul olnud vaid kaheksa. Kas selline erakordne aktsiate võidukäik jätkub ka 2025. aastal, räägib Luminori privaatpanganduse varahaldur Kalle Kose.

Iga tsükkel on unikaalne

Ehkki ajalooline statistika toetab stsenaariumi, mille kohaselt võiks ka 2025. aasta tulla positiivse fooniga, leidub Kose sõnul ka statistilisi numbreid, mis sellist prognoosi toetada ei pruugi. “Kuivõrd S&P 500 indeks uuendas 2024. aastal kõigi aegade tippu 57 korral, siis ajalugu on näidanud, et sellisele aastale, kus uutesse kõrgustesse on jõutud vähemalt 50 korral, järgneb sageli kehvemapoolsem börsiaasta: keskmiselt on aasta tootlus olnud umbes -3%. Ainult 28% juhtudest on tootlus olnud positiivne. Seega leiab igale prognoosile mõne statistilise aluse, mis teooriat õigustab,” märkis Kose.

Siiski on iga tsükkel omamoodi unikaalne ning alanud aastal toimuvat dikteerivad erinevad faktorid, mis mõjutasid turge ka lõppenud 2024. aastal. “Globaalse aktsiaindeksi puhul peaks keskmiselt 243 kauplemispäeva jooksul ehk ca kord aastas toimuma vähemalt 10% korrektsioon. Praegu pole 10% korrektsiooni toimunud juba üle 560 päeva, mis tähendab, et statistiliselt peaks see aina lähemale liikuma. Seetõttu on üsna tõenäoline, et 2025. aasta esimeses kvartalis võib näha aktsiaturgudel mõningast langust.”

Kui suureks prognoositav korrektsioon muutuda võiks, sõltub eksperdi sõnul erinevatest teguritest. “Mõistagi vajab iga korrektsioon käivitajat, ent kui midagi väga pingsalt oodatakse, ei pruugi seda üldse tulla. Kuna detsember on sesoonselt kõige positiivsem kuu ning jaanuar-veebruar omakorda kehvemad, siis peamisteks vastutuulteks võivad olla kasumite kasvu aeglustumine ja makromajandus – kas ja millisel määral suudab makromajandus praeguse tempoga jätkata või on hoog ikkagi aeglustumas.”

Suurimaks riskiks peab Kalle Kose inflatsooni, mis 2024. aastal jõudsalt langes, ent mis võib jõudsalt taas ülespoole liikuda. Siinkohal on suur roll mängida USA peagi ametisse astuval presidendil. “Kuigi Donald Trumpi kavandatavad maksulangetused ning regulatsioonide leevendamine võiksid majandusele pakkuda taganttuult, võivad tariifid USA inflatsiooni taas ülespoole kergitada ning USA Föderaalreserv peab intressikärpeid vähendama või nendest sootuks loobuma. See oleks aktsiaturgudele oluline negatiivne signaal,” sõnas ta.

Ehkki potentsiaalseid riskistsenaariume ei tasu üleliia tõsiselt võtta, ennustab Kose, et turud on korrektsiooni hirmus võimalikele ohtudele järjest tundlikumaks muutumas. “Kui inflatsioon nii kõrgele ei roni ning ulatuslikum korrektsioon jääb olemata, võetakse teekond tõenäoliselt uuesti uute tippude suunas. Seega võiks 2025. aasta olla aktsiaturgudele siiski positiivne, kuid nii sujuvaks ja nii väikeste korrektsioonidega aastaks see enam ei kujune. Samuti jäävad kahekohalised tootlusnumbrid tõenäoliselt olemata, mis tähendab, et veel üks väga positiivsete numbritega aasta on siiski vähetõenäoline.”

Mis saab Euroopa ja Hiina majandusest?

 Ka alanud aastal suunab aktsiaturge eelkõige USA tehnoloogiaettevõtete käekäik. Euroopa majandus on küll seisakus, kuid aktsiaturg on tugevale vastutuulele üllatavalt hästi vastu pidanud. Ehkki suurt tootlust ette näidata ei ole, kerkisid Euroopa peamised indeksid möödunud aastal siiski ligi 6%, Saksamaa omakorda üle 18%.

Mis saab edasi, sõltub Kose sõnul suuresti ja peamiselt just geopoliitilistest teguritest, eesotsas Prantsusmaal ja Saksamaal toimuvast. “Kui Saksamaa erakorraliste valimiste järel õnnestub kokku panna kasvu poole vaatav valitsus, kes on valmis võlakoormust suurendama, võiks see olla nii Saksamaale kui ka kogu Euroopale positiivse mõjuga uudis.”

Siiski on väga palju ebakindlust Venemaa ja Ukraina sõja ja selle potentsiaalse lahenduse osas ning sõja lõppu ei oska tõenäoliselt keegi hetkel ette ennustada – see omakorda mõjutab ka finantsturge. “Rahu poole liikumine võiks Euroopale olla positiivne, kuid selles osas on väga palju ebakindlust, mistõttu on sellele väga raske panuseid panna,” tõdes Kose.

Kui Hiina majanduse jaoks oli lõppenud aasta prognoositust kehvema tulemiga, on valitsus ja keskpank hakanud väljastama uudiseid stiimulite kohta, mis omakorda on Hiina aktsiaturgu mõnevõrra kergitanud. “Viimasel kuudel on aktsiaturg päris jõudsalt edasi liikunud, ent kas see aitab struktuurseid probleeme lahendada, on iselaadi küsimus, kuna Hiina kinnisvaraturu olukord on jätkuvalt hapu ning hinnalangus on pingutuste kiuste siiski jätkunud. Kuidas riik suudab selle probleemi lahendada, näitab aeg, ent kui lahendus oleks loodetust positiivsem, aitaks see ka globaalset majandust ja aktsiaindeksit tõsta,” märkis ekspert.

Luminori pensionifondide prospektide ja põhiteabega saab tutvuda luminor.ee/pension. Vajadusel konsulteeri asjatundjaga. Pensionifonde valitseb Luminor Pensions Estonia AS.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.