Ekspert: laenupakkumist küsi kindlasti mitmest pangast

Kas intressimäär on tõesti tähtsaim tegur, mille pinnalt endale sobivaim pakkumine valida?Foto: Shutterstock

Ehkki sageli arvatakse, et just kodupank teeb kinnisvara ostu korral kõige soodsamate tingimustega laenupakkumise, otsustab suur hulk inimesi sõlmida lepingu mõne teise pangaga, kuna otsingute käigus on õnnestunud leida veelgi parem pakkumine.

Millistele teguritele võiks parimate tingimustega lepingu valikul tähelepanu pöörata, räägib Luminori klienditeenuste juht Kaspar Kork.

Lepingutasu pealt annab märkimisväärse summa kokku hoida

Kuigi esmapilgul võivad pankade kodulaenu pakkumised erineda vaid pakutava intressi poolest, on Korki sõnul veel aspekte, millele tähelepanu pöörata. Ent kas intressimäär on tõesti tähtsaim tegur, mille pinnalt endale sobivaim pakkumine valida?

“Kui teemaks on laen või selle refinantseerimine, siis ühe asjana tasub kindlasti võrrelda lepingutasusid. Ainuüksi see tagab juba arvestatava rahasäästu, mis tuleb lepingu sõlmimisel kohe välja käia,” tõi ta välja.

Samas mängivad Korki sõnul tähtsat rolli ka erinevad täiendavad kindlustused. “Võrrelda võiks nii kodukindlustuse, laenumaksekindlustuse kui ka elukindlustuse tingimusi ning mõelda rahulikult läbi, millised on võimalikud stsenaariumid erinevate elusündmuste korral.”

Ka lepingu muutmine võib tähendada lisatasu

Laenulepingu tingimustesse tuleb hoolikalt süveneda kõikidel laenusaajatel ning teha selgeks ka laenulepingu lõpetamise või ennetähtaegse tagastamisega seotud detailid. “Kuna just noored pered tihtipeale soovivad paari aasta möödudes soetada olemasoleva kinnisvara asemele uue, tuleb neil sellistele detailidele suuremat tähelepanu pöörata. Erinevused võivad seisneda ka tasudes, kui kliendil on soov lepingut muuta,” lisas ta.

Samuti seisneb üks aspekt ka näiteks hindamisakti ajastamises – see detail puudutab otseselt just uusarendusse kodu ostvaid kliente. “Kui teatud pangad soovivad laenu finantseerimisotsuse tarbeks eelduslikku hindamisakti, kus selgitatakse välja eeldatav kinnisvaraväärtus, siis teisel juhul soovib pank hindamisakti siis, kui objekt on juba valmis ning selle väärtus võib olla erinev algsest hinnast,” näitlikustas Kork.

Kodupank ei pruugi sageli parimat pakkumist teha

Kuid miks võivad pankade poolt pakutavad intressimäärad üksteisest erineda? See sõltub Korki sõnul mitmetest aspektidest, sealhulgas ärimudelist. “Näiteks on suurtel pankadel sageli väljalaenatavat kapitali rohkem, mis tähendab, et väiksematel pankadel on keeruline samadel tingimustel konkureerida,” tõi ta välja. 

Arusaam, et just kodupank teeb laenu finantseerimise korral parima võimaliku pakkumise, ei pea Luminori klienditeenuste juhi sõnul paika. Samuti ei sea laenulepingu sõlmimine kodupangast mõnes teises pangas kliendile ebameeldivaid eritingimusi. 

Et konkurents erinevate pakkujate vahel on suur, võibki seega sageli saada parima pakkumise just mõnest teisest pangast, kus igale uuele kliendile lähenetakse personaalselt. See puudutab ka infovahetust ja vestlust laenuhalduriga, kelle poole võib pöörduda kõikvõimalike küsimuste ja päringutega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.