Luminori blogi

Ekspert selgitab: kas kinnisvara müümisega tuleks oodata suveni?

Kas praegu on üldse hea periood müügiga alustamiseks?Shutterstock

Ehkki kinnisvaraturg tegi lõppenud aastal läbi tõelise tormijooksu, on meeletu hinnakasv tänaseks aeglustunud. Mida tähendab see olukord inimeste jaoks, kes soovivad lähiajal oma vara müüki panna, selgitab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Hinda võib vajadusel langetada

Rebase sõnul tuleb arvestada, et kinnisvara müügiprotsessile kulub alati teatud ajaperiood, mille pikkus sõltub eelkõige konkreetsest objektist ja olukorrast kinnisvaraturul. “Kui korteri müügiks võib kuluda keskmiselt kuni kolm kuud, siis eramute puhul keskmiselt isegi kuni kuus kuud,” ütles ta.

Kui kinnisvara müümisega pole otseselt kiiret, soovitab Rebane alustada veidi kõrgema hinnaga, sest kunagi ei tea, millised on potentsiaalse ostja võimalused. “Kui müük kohe ei õnnestu, võib hinda järk-järgult alandada ning küll siis leiab ka sobiva ostja,” lisas ta.

Ent kas praegu on üldse hea periood müügiga alustamiseks? “Hetkel on oodata, et pikalt kestnud kinnisvarahindade kasv aeglustub aasta esimeses pooles. See, kas kinnisvara müüdud saab või mitte, sõltub hetkel ennekõike ostjast, tema vajadustest ja võimekusest. Seega, kui leida õige ostja, võib kinnisvara müüki panna mistahes ajaperioodil,” selgitas Rebane.

Tehinguid tehakse ka suvel

Kui palju aga mõjutab kinnisvaraturgu näiteks käimasolev aastaaeg? Ehkki ehituse puhul öeldakse, et aastas on kaks tähtaega – jõulud ja jaanipäev –, on nii müügi- kui ostuprotsess Rebase sõnul palju paindlikumaks muutunud. “Tehinguid tehakse ka suvepuhkuste ajal, seega tehingute arv otseselt aastaajast ei sõltu,” märkis ta.

Ehkki praeguse olukorra kohta kommenteerivad paljud eksperdid, et kaubaks läheb kõik, seisavad teatud kinnisvaraobjektid siiski ka pikema ajaperioodi jooksul müümata. Põhjuseid võib olla selleks erinevaid.

“Sageli selgub kõiki aspekte arvesse võttes, et hind on liiga kõrge, olgu selleks siis asukoha, planeeringuga, seisukorra või mõne muu teguriga seonduv asjaolu,” loetles Rebane põhjuseid ning lisas, et kindlasti mõjutab turu aktiivsust veidi ka notarite kättesaadavus. “See aga ei tähenda, et mingil perioodil oleks kehvem kinnisvara osta või müüa,” lisas ta.

Niisiis ennustab Rebane, et suveni suuri hinnakõikumisi kinnisvaraturul ei toimu. “Kui on plaan kinnisvara müüa, võib sellega alustada kohe ning suveks saab kinnisvara kindlasti müüdud,” ütles ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.