Ehkki suvine periood on finantsturgudel reeglina stabiilsem, tuli lõppeval suvel ette tavapärasest rohkem ootamatusi. Nende mõju kajastus Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madissoni sõnul ka finantsturgudel. “Poliitilised sündmused nagu Prantsusmaal toimunud erakorralised parlamendivalimised või Donald Trumpi atentaadikatse mõjutasid kindlasti ka finantsturgude käekäiku, tuues kaasa teatava ebamäärasuse ja investorite ebakindluse,” sõnas ta.
Investorid elavad presidendivalimiste ootuses
Suvekuudega sai selgeks, et varem hea tootlusega hiilanud kommunikatsiooni- ja infotehnoloogiasektori lipulaevad on senise edumaa käest lasknud ning teinud ruumi teistele sektoritele.
“On näha, et jõujooned on erinevate sektorite vahel veel tänagi pidevas muutumises: investorid suunavad seetõttu varasid vahepeal rohkem näiteks kommunaalteenustesse ja tervishoidu. Kuna varem teistest ettepoole seilanud infotehnoloogia ettevõtted pole oma juhtpositsiooni veel täiel määral tagasi saanud, on investorid hakanud kriitiliselt hindama ka teiste oluliste tegurite mõju oma portfellile.”
Nimelt mõjutavad finantsturgudel toimuvaid arenguid paljuski just USA majanduses ja poliitikas toimuvad sündmused, sealhulgas novembris eesseisvad presidendivalimised. “USA majandus on pikalt hästi hakkama saanud, ent kõrgete intresside ja pandeemia aegsete säästude ammendumine on hakanud tööturgu tasapisi murendama ning tööpuudus on suurenemas,” möönis Madisson.
Kuigi USA presidendivalimiste eelsed sündmused võivad turgusid mõjutada, siis peale valimisi on ebakindlus tavaliselt taandunud. Donald Trumpi võit tooks tõenäoliselt kaasa tollitariifide tõusu, madalamad intressid ja maksulangetused. “Aktsiaturgudele oleksid need väljavaated lühiajalises plaanis soodsamad,” lisas ekspert.
Kuna võimalikud riskid on suurenenud, otsivad investorid võimalusi nende maandamiseks. “Kui analüüsida peale suve toimunud arenguid turuhindades, siis on näha, et investorid on vähendanud riskantsemaid positsioone. See aspekt on tänaseks jõudnud ka peamistesse indeksitesse – volatiilsus ehk hindade kõikumine on viimastel kuudel suurenenud.”
Võlakirjaturud on näitaud suhteliselt head seisu
Erinevalt aktsiatest tõusid suvel võlakirjade hinnad ning tõid kaasa positiivsed uudised väiksema riskitaluvusega investorite jaoks: kui aktsiaturge iseloomustab tänaseni volatiilsus, siis tänu keskpankade sõnumitele järgnevate intressilangetuste kohta on võlakirjaturgudel intressid allapoole liikunud.
“Kuna võlakirjade hinnad on tõusnud, on konservatiivsetel investoritel läinud viimasel ajal päris kenasti. See on kajastunud ka pensionifondide tootluses ja madalama riskiga pensionifondid on aasta algusest samuti suhteliselt hea tootlusega.”
“Kuid sügisperioodil on ettevaatlikkust rohkem ning ka eesseisvad presidendivalimised muudavad investoreid tähelepanelikumaks. Samas on Föderaalreservi septembris tehtud oodatust suurem 0.5% intressikärbe mõjunud turgudele rahustavalt. Nüüd on tähelepanu järgmisel intressikärpel, milles kaalukamat rolli mängivad arengud USA tööturul,” sõnas ta.