Ekspert: üürikinnisvara hinnad tõusevad märgatavalt kiiremini kui kinnisvarahinnad

Kui 2020. ja 2021. aastal võis märgata üürikinnisvara hinna langust, siis tänaseks on olukord tunduvalt muutunud.Foto: Shutterstock

Kui aprill oli üüripindade pakkumise osas viimase aja absoluutne madalpunkt, on olukord tänaseks veidi normaliseerunud. Kuidas käib üürikinnisvara käsi ning kas praegu on investoritele sobiv hetk üürikinnisvara soetamiseks või portfelli laiendamiseks, selgitab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Olukord kinnisvaraturul hakkab normaliseeruma

Kui kevadel sisenes üüriturule suur hulk Ukraina kodanikke, kes soovisid eeskätt rentida odavama klassi kortereid, haaras see väga suure osa Tallinnas pakutavatest üürikorteritest. Pakkumiste arv on tänaseks siiski mõnevõrra kasvanud. “Tallinna puhul on kasv olnud märgatav ja see on igati positiivne,” kinnitas Rebane.

Suur muutus on toimunud üürikinnisvara hindades: kui 2020. ja 2021. aastal võis märgata üürikinnisvara hinna langust, siis tänaseks on olukord tunduvalt muutunud. “2022. aastal on hind selgelt tõusma hakanud. See on eelkõige tingitud suurenenud nõudlusest: kui 2020.–2021. aastal kasvasid kinnisvarahinnad oluliselt kiiremini kui üürihinnad, mida mõjutas eeskätt koroonakriis ning sellest tingitud üürikinnisvara pakkumiste järsk kasv, siis 2022. aastal saab kindlalt öelda, et üürikinnisvara hinnad tõusevad märgatavalt kiiremini kui kinnisvarahinnad,” ütles ta.

Seda võib Tanel Rebase sõnul nimetada olukorra normaliseerumiseks. “Varem olime selgelt olukorras, kus kinnisvarahinna ja üüritulu suhe ei olnud Eestis võrreldes rahvusvahelise olukorraga paigas – kui üürimine on kinnisvara omamisest odavam, ei ole see pikas perspektiivis tavapärane olukord. Nüüd on aga olukord kindlasti stabiliseerumas.”

Märgatav tõus on näha just aastate lõikes. “Kui 2007. aastal ja 2016. aastal oli üürikinnisvara ruutmeetri hind 9 eurot, siis 2020. aastaks oli see hind tõusnud 10 eurole. Nüüd, 2022. aastal, on aga hinnaks 15 eurot ruutmeetri kohta,” näitlikustas Rebane.

Seega on viimase aastate jooksul hinnad tõusnud koguni poole võrra. “Hetkel on Tallinnas asuva 50-ruutmeetrise üürikorteri keskmiseks hinnaks 750 eurot. Hinnatõus on olnud väga kiire, siin pole kahtlust,” ütles ta.

Huvi üüripindade vastu on suurem teatud piirkonnas

Kuid mida toob üürikinnisvarale lähitulevik? Rebase sõnul pole jätkuvaks hinnatõusuks enam ruumi – lagi on käes, seda enam, et nõudlus üürikorterite järgi pole enam väga suur. “Pole näha, et huvi üürimise vastu lähiajal tohutult kasvaks, seda enam, et ka edukad idufirmad, kelle toel Eestisse, eesotsas Tallinnasse varasemalt talente toodi, on eelarvete osas konservatiivsed ning kärbivad kulusid,” rääkis Luminori eraisikute panganduse juht.

Siiski on huvi üüripindade vastu suur just teatud Tallinna linnaosades: viimase 10 aasta trend näitab Rebase sõnul, et üüripindade pakkumise kasv on selgelt näha just Põhja-Tallinna piirkonnas. “Pakkumiste arv on jällegi langenud Lasnamäel,” lisas ta.

Selle info põhjal saab Rebase hinnangul teha ühe järelduse. “Inimesed tahavad elada järjest rohkem küll teatud piirkonnas, kuid näiteks Lasnamäe üürikinnisvara turule sisenemisel loob see investorina teatud võimalusi, seda enam, et just magalarajoonid on olnud Tallinnas varasemalt väga hea tootlusega ning pakkumine on viimasel ajal nõrgenenud.”

Kas investeerida kinnisvarasse?

Kas kinnisvarainvestoritele on siis hetkel hea aeg turule sisenemiseks? “Kui tegemist pole suuremate investoritega, on hetkel siiski endiselt keeruline aeg: hinnatõusu tõttu tuleks kindlasti võimalusi uuesti ümber hinnata. Kui siiamaani on tulnud arvestada tugeva kinnisvarahinna kasvuga, siis üüritootlus ehk igakuine rahavoog on olnud ajalooliselt väga madal,” kirjeldas ta.

Et laenu hind on viimasel ajal tõusnud ning seda mõjutab ka euribor, tuleb investoril arvestada, et laenamine pole enam odav ning toob kaasa arvestatava lisakulu. “See toob üürikinnisvara puhast tootlust omakorda alla, sest igakuine laenumakse teenindamine on kallim. Seega pole sisenemiseks või portfelli laiendamiseks hetkel kuigi sobiv aeg,” ütles Rebane lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.