Ekspert vastab: kas A-energiaklass tähendab ikka päikesepaneelide olemasolu või mitte?

Kas A- ja B-energiaklassi vahe seisneb vaid päikesepaneelides?Foto: Shutterstock

Kõrgete energiahindade valguses otsivad inimesed järjest enam võimalusi, kuidas muuta olemasolev kodumaja energiatõhusamaks ning seeläbi kulusid vähendada. Et ligi kolmandik Eestis kasutatavast energiast kulub elamutele ja ka kõik uushooned peavad vastama teatud tingimustele, pole energiamärgise temaatikast pääsu ka nendel, kes endale kodu alles ehitavad. 

Kuid millised on erinevused A- ja B-energiaklassi maja vahel? Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane selgitab.

Energiamärgist saab alati parandada

B-energiaklassi alla kuuluvaks ehk madalenergiahooneks loetakse Rebase sõnul maja, millel on hea soojustus, soojapidavad aknad, soojustagastusega ventilatsioon ning efektiivne soojusallikas nagu maaküte või õhk-vesi soojuspump. 

Siiski ei tähenda olemasolev energiamärgis seda, et see kehtiks konkreetse hoone puhul igavesti: hoone energiatõhusust on alati võimalik parandada. Selleks tuleb järele aidata näiteks maja sooja- ja õhupidavust, mis tagavad väikesed küttekulud ning hea sisekliima.

“Sellised detailid tehakse reeglina aga selgeks projekteerimise faasis, kuna hiljem võib osutuda keeruliseks, ent mitte võimatuks teatud muudatusi läbi viia,” lisas Rebane.

A-energiaklass ei ole sama mis päikesepaneelid

Levinud arvamuse kohaselt eristab A- ja B-energiaklassi üksteisest vaid päikesepaneelide olemasolu. Ent kas see vastab päriselt tõele? “Tegelikult on päikesepaneelid A-energiaklassi puhul valikulised. Kui on kindel soov neid paigaldada, siis see läheb juba passiivmaja kategooriasse,” märkis ta.

Siiski kasutatakse päikesepaneele sageli selleks, et B-energiaklassi hoonest saaks A-energiaklassi maja, kuna see on omaniku jaoks kõige mugavam võimalus. “Seda tehakse üpris sageli ning see on võimalik, kuid 100% juhtudest alati siiski mitte vajalik,” kommenteeris Luminori eraisikute panganduse juht.

Ehkki A-energiaklassi hoone ehitamine tähendab suuremat väljaminekut, pole Rebase sõnul kahtlustki, et see tasub end pikas perspektiivis ära. “Tegelikult ei ole hinnavahe väga suur ning kui sa saad ise olla energiatootja olukorras, kus elekter on väga kallis, tasub kindlasti selle võimaluse peale mõelda,” kinnitas ta.

Kas päikesepaneelid on ikka parim lahendus?

Ehkki päikesepaneele paigaldatakse hoonetele järjest rohkem, leidub ka neid, kes on teema suhtes skeptilised ning suhtuvad võimalusse teatava ettevaatusega. Tanel Rebase sõnul on just praegu õige hetk energiatõhususe parandamisega tegeleda, kuna energiahindade temaatika tõotab püsida aktuaalne pikemat aega.

“Kui me arvame, et energiahinnad jäävad sarnaseks, nagu nad on hetkel ning inimesed fikseerivad elektripakettide hindu, siis peaks päikesepaneelide abil elektri tootmine olema tunduvalt atraktiivsem võimalus, kui see oli aasta tagasi,” selgitas ta.

Samuti läheb Rebase sõnul inimestele korda, et nad on ise energiatootjad ja suudavad oma majapidamist suures osas ise majandada. “See on mõneti ka keskkonnajalajälje küsimus, seda enam, et tasuvusaeg on päikesepaneelidel oluliselt lühenenud: täna räägime enam mitte kümnest, vaid juba viiest või vähemast aastast. Seetõttu tasub päikesepaneelide paigaldamise võimalust kindlasti kaaluda, seda eriti praeguses olukorras,” soovitas ekspert.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.