Ekspert vastab: kas investeerimisel on vanusepiirang?

Kas "parim enne" on investeerimise puhul probleem või mitte?Foto: Shutterstock

Investeerimine tundub pealtnäha noorte inimeste mängumaa: sageli rõhutavad eksperdid just pikaajalise investeerimisega seotud eesmärke, mis mõistagi tähendab, et mida varem investeerimisega alustada, seda tõenäolisemalt jõuad seatud eesmärkideni. Ent kas investeerimisega alustamisel on vanusepiirang ning kas teatud vanuses pole see enam mõttekas, selgitab Luminori klienditeenuste juht Kaspar Kork.

Vanemas eas läheb tarvis ettevaatlikkust

Ehkki Kaspar Kork nõustub, et nooremalt alustamine võimaldab rohkem riskida ning mõelda tootlikumate võimaluste peale, ei ole investeerimisega alustamiseks kunagi liiga hilja. “Üldjuhul kehtib reegel, et mida noorem on investor, seda vähem on tal vastutust, mis omakorda tähendab, et seda rohkem võib ta lubada endale erinevate võimalustega katsetamist ja vahel loomulikult ka põrumist. Halvim, mis saab juhtuda, on teatud summa kaotamine, kuid sellest on ainult õppida,” rääkis Kork. 

Vanemas eas alustades võiks investeerimisstrateegia siiski olla veidi ettevaatlikum. “Tuleb natuke täpsemalt süveneda, mida sa oma rahaga teed ning kuhu selle paigutad.” Seetõttu võiks alustav investor selgelt läbi mõelda, millisesse varaklassi sisenetakse ning kuidas portfelli hajutatakse.

Küpsemas eas inimese portfell erineb Korki sõnul mõnevõrra noorema investori omast ka oma nn sisu poolest. “Valida tuleks näiteks hästi laiapõhjalisi indekseid, mis on küll väiksema tootlusega, kuid väiksema riskiga,” soovitas ta.

Kõrgema riskiga tooted jäägu noorematele

Kuigi investori mängumaa tundub väga suur ning võimalusi on justkui lõputult, leidub varaklasse, millest võiks vanemas eas investor mööda vaadata. Näiteks üksikaktsiate puhul ehk ostes ühe ettevõtte aktsiaid peab arvestama erinevate riskidega. Kuna majanduspilt võib väga kiiresti muutuda ning ükskõik, kui suur või edukas see ettevõte ka ei ole, võib mõni ootamatu sündmus senist edu silmapilkselt muuta,” selgitas ta.

Üheks populaarseimaks indeksiks, mida võetakse aluseks ka majanduslike hinnangute andmisel, on S&P 500, mille moodustavad Ameerika Ühendriikide 500 suurimat börsiettevõtet ning mis lihtsustatult öeldes jälgib, kuidas neil päriselt läheb.

“Kui 30 aastat tagasi oleks sellesse laiapõhjalisse indeksisse pannud 1000 eurot, oleks täna selleks summaks 8500 eurot. See näitab, et kuigi 30 aasta sisse on mahtunud mitu kriisi, on pikemas perspektiivis see otsus ikkagi kasulik,” näitlikustas ta.

Et investeerimisotsused võivad inimeses tekitada segadust, töötavad ka Luminori pangas investeerimishaldurid, kes saavad anda ülevaate turul toimuvast ning jagada soovitusi. “Spetsialistiga nõupidamine aitab kindlasti teha paremaid valikuid ning mõelda paremini läbi, kuhu raha täpsemalt paigutada võiks ning mida see endaga kaasa võib tuua.”

Tagasilöögid on investeerimise puhul paratamatud

Läbimõeldud investeerimise eesmärgiks on paigutada raha teadlikult ning tegutseda seejuures läbimõeldud plaani järgi. Lihtsamalt öeldes ei saa pikaajalise investeerimisega tegeleda inimene, kellel pole kindlat eesmärki, kuna just sellest saavad alguse kõik järgmised sammud. 

“Kahjuks peab paika, et kui raha ei investeerita, siis keskmine eestlane lihtsalt kulutab selle summa ära, ja seda üsna kiiresti. Kui inimene jõuab pensioniikka, puuduvad tal sageli võimalused ja vahendid, kust vajaminevat raha võtta ja seda kasutada. Seega peaks investeerimise eesmärk raha kulutamise asemel olema selle kasvatamine ning seeläbi tuleviku kindlustamine,” sõnas ta.

Sel põhjusel ei ole investeerimiseks kunagi hilja – mida varem tuleviku peale mõeldakse ning eesmärke seatakse, seda parem, kuid kui seda ei tehta üldse, toob see kaasa vastavad tagajärjed. “Loomulikult on noorena investeerimine mängulisem, kuna suuremaid riske võttes saab kiiresti selgeks, kust võib kõrvetada saada ning kuhu raha paigutada tasub. Nende kogemuste baasil on vanemas eas juba lihtsam otsuseid teha, kuna baasteadmised said juba eelnevalt omandatud.”

Ehkki ka laiapõhjaliste indeksite ja väiksema riskiga toodete puhul tuleb teinekord arvestada tagasilöökidega, soovitab Kork hoida oma strateegiast kinni ning jääda sellele truuks. “Pane mängu see raha, millest oled valmis vajadusel ka loobuma ning hoia investeerimisel külma närvi,” julgustas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.