Kui 2023. aasta lõpus suhtusid paljud eksperdid algava aasta prognoosidesse ettevaatliku skeptitsismiga, siis nüüd tuleb tõdeda, et nii positiivset lõpptulemust ei osatud oodata: S&P 500 aktsiaindeks näitab juba teist aastat üle 20% tootlust, näidates kahe aasta peale kokku lausa ligi 50% tõusu. Luminori privaatpanganduse varahalduri Kalle Kose sõnul on aasta olnud küll erakordne, kuid mitte esmakordne.
Majanduslangust (veel) ei paista
Kindlasti ei osanud eksperdid veel selle aasta alguses arvata, et tänavune tuleb 2023. aastaga võrreldes justkui peegelpilt või mullusest isegi edukam aasta. “Selliseid perioode, kus S&P 500 indeks on näidanud kahel järjestikusel aastal vähemalt 20% tõusu, on viimase 75 aasta jooksul olnud kaheksa. Ajaloolise statistika põhjal on head võimalused, et ka algav aasta tuleb positiivne, kuna kuuel juhul kaheksast on sellisele aastale järgnenud veel üks positiivne aastaring,” märkis ta.
Ent mis sellise edu on tinginud? Kui 2022. aastat iseloomustanud karuturg oli suuresti põhjustatud kartustest, et kiire intressitõus ja üha kerkiv inflatsioon toovad peagi majanduslanguse, siis vaatamata neile tugevatele vastutuultele on USA majandus olnud üllatavalt vastupidav. Mõjutegureid on olnud erinevaid, sealhulgas eelnevalt madal intressitase, mis võimaldas kõrgete intresside saabumise eel intressikulud soodsalt fikseerida. Samuti on tarbimist kosutanud koroonakriisi toetuste toel kogutud märkimisväärsed säästud ning USA majandust on laiemalt elavdanud ka suur valitsuse fiskaaltugi.
“Kui ajalooliselt on kõrge inflatsioon ning keskpanga agressiivne intresside tõstmistsükkel üldjuhul kaasa toonud majanduslanguse, siis tegelikult jäi see olemata nii 2023. kui ka 2024. aastal. USA majandus on näitamas küll aeglustuva kasvu märke, kuid praeguse statistika põhjal pole ette näha, et järgmise kvartali või paari jooksul oleks põhjust majanduslangust oodata.”
Kuivõrd USA majanduskasv on olnud prognoositust tugevam, on ettevõtted suutnud 2024. aastal kasumit märkimisväärselt kasvatada – pikas perspektiivis on see peamine aktsiaturgude tõusu põhjus. “Ka inflatsioon, mis oli vahepeal väga suur probleem, on võtnud suuna allapoole ning loonud aktsiate jaoks kuldse kombinatsiooni, kus intressid langevad, inflatsioon langeb, makromajandus on soosiv ja kasumid kasvavad. Selline kombinatsioon loob aktsiate tõusuks väga head eeldused,” ütles Kose.
Nii on aasta kõige suuremaks võitjaks oodatult osutunud tehnoloogiaettevõtete aktsiad, eesotsas riisusid koore just USA suurettevõtted. “Kui 2024. aasta põhistaar on aktsiaturgudel olnud Nvidia (+163%), siis suure tõusu tegi aasta lõpus ka Tesla, tõustes pärast presidendivalimisi enam kui 90%.” Siiski ei tasu investoril kaotada valvsust, mis aktsiate hinnaralli tõttu juhtuda võib. “Kindlasti peidab see endas ka erinevaid ohufaktoreid, mistõttu tuleb olla valmis ka negatiivseteks stsenaariumideks,” lisas ta.
Tehisintellekt appi riigirahandusele?
Täiendavat lootust on sisendanud ka uus megatrend ehk tehisintellekti võidukäik, mis võiks tulevikus leevendada ka fundamentaalsemaid probleeme – näiteks USA aina suurenev riigivõlg. Üks põhjus, miks USA majandus on olnud väga vastupidav, seisnebki Kose sõnul riigieelarve defitsiidi paisutamises. Koroonakriisi leevendamiseks rakendatud ulatuslikud abimeetmed kergitasid hoogsalt eelarve defitsiiti, kuid majanduse normaliseerumisele vaatamata ei ole viimastel aastatel ülekulutamist piiratud, pigem vastupidi.
“Kui viimastel kümnenditel on kriisvälisel ajal USA-s eelarve defitsiit olnud 3% kandis SKP-st, siis praegu on see üle 6%. Üheks põhjuseks on asjaolu, et presidendivalimiste tuules sooviti majanduskasvu maksimeerida. Kuid olukorras, kus majandusel läheb hästi, tööpuudus on suhteliselt madal ja kriisi pole, on selline arv pigem erakordne, ent omakorda stiimul majandusele.”
Kuivõrd innovatsioon, sealhulgas tehisintellekti areng võimaldab majanduse tootlikkust kasvatada, võiks see Kose hinnangul aidata defitsiidiprobleemi leevendada. “Kui majandus kasvab piisavalt kiiresti, aitab see eelnevate perioodide võlaprobleeme pehmendada, kuid kroonilise ja paisuva eelarvepuudujäägi probleemi lahendamine ka tugeva majanduskasvu korral eeldab siiski distsipliini säilitamist riigirahanduses,” lisas ta.
Mustrite murdmine jätkub
Prognoositust märksa kõrgemaid tulemusi on näidanud ka krüptovaluutad, mille edu on soosinud eeskätt üldine likviidsuse kasv, leevenevad finantstingimused ja krüptovarade institutsionaliseerumine.
“Aasta jooksul on turule toodud bitcoini ja ethereumi põhised börsil kaubeldavad fondid (ETFid), tänu millele on investoritel sellele varaklassile märksa parem ligipääs – varem sellist n-ö parketikõlbulikku instrumenti ei olnud, kuid nüüd on tekkinud võimalus ka institutsionaalsetel turuosalistel sellesse raha suunata.” Samuti andis krüptovaluutale poliitilisele toe ka Donald Trumpi presidendivalimiste võit, andes veel ühe täiendava süsti trendi kasvu jätkuks.
Ehkki toorainete hinnad tervikuna ei ole sel aastal väga palju tõusnud, leidub selles sektoris ka suuri erandeid nagu kakao (+149%) ja kohv (üle 60%). Ka kulla ja hõbeda ligikaudu 30% tõus on Kose sõnul märk sellest, et geopoliitilised olud on turgudele oma mõju avaldanud.
“Sel aastal oli üllatav, et kui geopoliitiliselt pingeline olukord võiks energiahindadele suurt mõju avaldada, siis sellele vaatamata pole tavapärane muster paika pidanud. Samal ajal on lääneriikide suhtes mittesõbralikud riigid oma kullareserve pidevalt suurendanud, mis on omakorda tinginud kullaturul nõudluse kasvu,” kirjeldas Kose.
Sestap läheb 2024. aasta eksperdi sõnul ajalukku kui märgiliste sündmuste ja mustrite murdmise aasta. “Mustrid ja korrelatsioonid püsivad nii kaua, kuniks need enam ei püsi. Kindlatele mustritele ja seaduspäradele võib investeerimisstrateegia küll üles ehitada, kuid see aasta on näidanud, et kunagi ei tea, millal need enam ei kehti. Seetõttu on investorite jaoks olnud väga huvitav aastaring,” sõnas ekspert lõpetuseks.
Luminori pensionifondide prospektide ja põhiteabega saab tutvuda luminor.ee/pension. Vajadusel konsulteeri asjatundjaga. Pensionifonde valitseb Luminor Pensions Estonia AS.