Ettevõtlusauhindadega pärjatud Solis BioDyne viib teaduse Tartust laia maailma

Saadud auhinnad on Oliver Ploomipuu sõnul suureks tunnustuseks kogu Eesti teadusele.Foto: Solis BioDyne

Hiljuti jagati välja Tartu ja Tartumaa tänavused ettevõtlusauhinnad silmapaistvaimatele tegijatele, kelle seas oli ka biotehnoloogiaettevõte Solis BioDyne OÜ. Ettevõtte finantsjuht ja juhatuse liige Oliver Ploomipuu leiab, et nende edu võti seisneb järjepidevas panustamises arendustöösse, sest just uutes lahendustes peituvad võimalused edasiseks elu parendamiseks.

Alustati iganenud laborimööbli ja tehnikaga

Ploomipuu sõnul sai ettevõte alguse 26 aastat tagasi, kui kaks meest võtsid nõuks pakkuda maailmale unikaalseid DNA analüüsiks mõeldud ensüüme. “Algusest peale oleme olnud orienteeritud kliendile. Lisaks mõnele esimesele Eesti teadusasutuse kliendile saime hea soovitaja kaudu kontakti ühe välismaa eralaboriga, kelle poolt tulid juba arvestatavad tellimused,” rääkis ta.

Kogu ettevõtte sissetulek investeeriti ettevõttesse endasse ning seega asuti Tartu Teaduspargis asuvat laborit agaralt sisustama. Kui esialgu sai seda teha vaid kasutatud või isegi äraviskamiseks mõeldud laborimööbli ja tehnikaga, siis tänaseks on sellest saanud minevik. “Tänu pidevale arendustööle ja klientide otsimisele saime hakata oma laborit laiendama,” ütles Ploomipuu.

Kuigi aastaid on mööda läinud, on ettevõtte fookus jäänud tema sõnul täpselt samaks: kõrge kvaliteediga toatemperatuuril stabiilsetel ensüümidel ja väga heal teenindusel.

Pandeemia kiirendas kasvu

Ehkki tegemist on teadusmaastikul väga olulise tegijaga, leidub tõenäoliselt palju inimesi, kes Solis BioDyne’i nime veel kuulnud pole. Kui lihtsalt ja lühidalt kokku võtta, on tegemist ettevõttega, kes arendab ja toodab unikaalseid ensüüme, mille abil saab analüüsida nii DNA-d kui ka RNA-d.

“Seda on vaja, et näiteks diagnoosida viirushaiguseid nagu HIV, hepatiit või koroonaviirus, aga samas testida näiteks reovett, toidu ohutust või hoopis välja selgitada, mis päritolu on kartul. Nende analüüside tulemuse põhjal on võimalik teha teadlikult tarku otsuseid igas elusloodust puudutavas valdkonnas,” selgitas Ploomipuu.

Ehkki tegemist on teadusmaastikul väga olulise tegijaga, leidub tõenäoliselt palju inimesi, kes Solis BioDyne’i nime veel kuulnud pole. Foto: Solis BioDyne

Nagu järeldada võib, on COVID-19 pandeemia mõjutanud oluliselt ka Solis BioDyne’i tegevust. “Pandeemia tõi tugevalt välja parema arusaamise meie toodete vajalikkusest kogu maailmas, mistõttu olime sunnitud tootmismahtusid väga kiiresti kasvatama,” rääkis ta.

Nimelt on organismist viiruse tuvastamiseks vaja vastavaid ensüüme ehk täpselt seda, mida Solis BioDyne toodab. “Aastatepikkune arendus- ja teadustöö on andnud meile tugeva baasi ning juba pandeemia alguses olid meil olemas vajalikud lahendused viiruse tuvastamiseks ja koostöö teadusasutustega aitas meil oma tooteid veel paremaks. Ikka selleks, et PCR meetodil testimine oleks kiirem, soodsam, turvalisem ja mugavam,” sõnas Ploomipuu.

Samas nentis ta, et nii kiire areng ja vajadus toodete järgi tõi välja kitsaskohad, mida eelneva rahuliku kasvutempoga nii teravalt ei tunnetanud. “Meeskond pingutas veelgi enam nii ööd kui päevad, tänu sellele suutsime olla jätkuvalt hea partner oma klientidele,” lisas ta. 

Tunnustus kogu Eesti teadusele

Tartu ja Tartumaa ettevõtlusauhindadel pälvis Solis BioDyne suurima ekspordikasvataja, kiireima kasvuga väikeettevõtte ning edukaima meditsiini ja eluteaduste valdkonna ettevõtte tiitli. Ka Luminor otsustas oma eripreemia anda just Solis BioDyne’ile.

Luminori äripanganduse juhi Marjan Savtšenko sõnul on Solis BioDyne kasvanud üheks Eesti juhtivaks biotehnoloogia ettevõtteks, mille edulugu maailmas on märkamist ning tunnustamist väärt. „Solis BioDyne on hea näide, kuidas arendada lokaalselt teadmistel põhinevaid tooteid ning pakkuda lahendusi globaalsel turul,“ lausus Savtšenko.

Saadud auhinnad on Ploomipuu sõnul suureks tunnustuseks kogu Eesti teadusele. “Aga eelkõige näitavad need selgelt, et meie tugev meeskond suudab siit, Tartu Teaduspargist, teaduse viia laia maailma ning pingutusi ja saavutusi märgatakse ka koduriigist oluliselt kaugemale,” ütles ta.

Seega on Solis BioDyne kindel, et edu võti seisneb järjepidevas panustamises arendustöösse, sest just uutes lahendustes peituvad võimalused edasiseks elu parendamiseks.

Oliver Ploomipuu leiab, et just uutes lahendustes peituvad võimalused edasiseks elu parendamiseks. Foto: Solis BioDyne

“Ehkki oleme pealtnäha võimatul missioonil konkureerida ja olla paremad miljardilistest ettevõtetest, suudame müüa väikesest Eestist kvaliteetseid lahendusi kogu maailmale. Selleks laiendame oma kõrgelt haritud meeskonda, suurendame tootmisvõimsust ja siseneme kartmatult uutele turgudele,” rääkis Ploomipuu eesseisvatest tulevikuplaanidest.

“Oma edu võtmeks peame pidevalt laienevat meeskonda ning on hea tõdeda, et meid leiavad üles igas kraadiõppes õppivad spetsialistid kui ka praktiseerinud spetsialistid, kes on valmis panustama ja teaduse koos meiega maailma viima,” märkis Solis BioDyne OÜ finantsjuht ja juhatuse liige.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.