Luminori blogi

Ettevõtte alt aktsiate ostmine: on see veel investorile kasulik?

Kas ettevõtte alt aktsiate ostmisel on mingit mõtet?Shutterstock

Paljudele alles investeerimisega alustavatele inimestele võib tulla üllatusena, et ka ettevõtte alt on võimalik aktsiaid osta. Miks võiks seda teha ning kui populaarne see tänapäeval on, räägib Luminori Eesti klienditeenuste juht Kaspar Kork.

Varasemalt aitas ettevõtte omamine maksusid optimeerida

Korki sõnul saab ettevõtte alt aktsiaid tõepoolest osta, kuid see oli varasemalt populaarsem kui tänasel päeval. Sellel on kindel põhjus. “Kui veel rohkem kui 10 aastat tagasi polnud võimalik eraisikuna investeerimiskontot luua, siis just maksude optimeerimise mõttes oli ettevõtte alt aktsiate ostmine investorile kõige kasulikum variant,” selgitas ta.

2011. aastast kehtima hakanud tulumaksuseaduse muudatused aga lõid täiesti uue ehk investeerimiskonto süsteemi, mis lihtsustatult öeldes tähendab, et tulumaksu maksmist ei saa enam edasi lükata vaid ettevõtte alt tehinguid teinud inimesed, vaid ka eraisikud, kellel on loodud investeerimiskonto.

Tulumaksu maksmist saab nutikalt ajatada

Investeerimiskonto näol on tegemist sisuliselt justkui tavalise pangakontoga, läbi mille soovitud tehinguid mugavalt teha saab. “Investeerimiskonto alt tehingute tegemine annab sulle võimaluse tulumaksu maksmist ajatada. Tulumaksukohustus rakendub vaid siis, kui investeerimiskontolt võetakse raha välja rohkem, kui sinna sisse pandi,” selgitas Kork.

Ent kui inimesel peaks ikkagi olema huvi ettevõtte alt aktsiaid osta, siis ka seda saab endiselt teha. “Siiski tuleb sellisel juhul arvestada, et ettevõtte loomine tähendab täiendavaid kohustusi ja kulusid, sealhulgas näiteks majandusaasta aruannete koostamine, LEI koodi ehk ettevõtetele väljastatud rahvusvaheline identifitseerimistunnuse iga-aastane tasu, mida eraisiku investeerimiskonto puhul tegema ei pea,” loetles ta.

See on ka põhjus, miks väga suur hulk investoreid enam ettevõtte alt aktsiaid ei osta. “Tänasel päeval räägib kõik pigem eraisiku investeerimiskonto loomise, mitte ettevõtte alt aktsiate ostmise kasuks,” ütles Kork.

Sellegipoolest kasutavad kogenumad investorid ettevõtete kaudu investeerimist keerulisematesse instrumentidesse, kuid sellisel juhul lisandub “võrrandisse” juba väga palju keerulisi nüansse. “Algajal tasub eelkõige alustada siiski investeerimiskonto loomisest,” soovitas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.