Euroopa keskpank on hakanud intresse langetama, mis on eelkõige hea uudis kõigile kinnisvaraomanikele. Kas langev euribor toob toob kaasa potentsiaalsete koduotsijate huvi tõusu, selgitab Luminori Baltikumi eraisikutepanganduse juht Tanel Rebane.
Euribor pole ainus tegur
Tanel Rebase sõnul ei tasu aeglaselt langema hakanud euribori mõju kinnisvaraturu olukorrale ülehinnata, kuna tegureid, mis koduostjaid laenu võtmisel tagasi hoiavad, on veelgi.
“Euribor on ainult üks tegur paljudest, mis nõudlust mõjutab – sellest veelgi suuremad mõjurid on olnud tarbijate ebakindlus, majanduse üldseis ning ka paljuräägitud maksumuudatused, mille kohta on asjaolud veel selgumisel,” tõi ta välja. Kindlustunde vähenemine peegeldub ka Konjuktuuriinstituudi andmetes, mille põhjal on Eesti tarbijate kindlustunne üks Euroopa riikide madalamaid.
“Tarbijate ebakindlus on suuresti üks peamisi põhjuseid, miks inimesed pole nõus hetkel pikaajalisi kohustusi võtma: kui segadust on palju ning tulevik tõotab tulla mõnevõrra helgem, on igati ootuspärane, et olulisi otsuseid kiputakse edasi lükkama,” kirjeldas Rebane.
Siiski pole eksperdi sõnul mõtet jääda ootama euribori langemist sellele tasemele, mis nad olid enne 2022. aasta suve – tõenäoliselt võib euribor küll veel veidi langeda, kuid jääb siis 2% juurde peatuma. “See, et rahal on hind, on taas normaalsus ja ei ole mõtet jääda ootama, et euribor uuesti 0%-le langeks – intressimäärad küll langevad, kuid 0% euribori tõenäoliselt enam ei näe,” selgitas ta.
Millal tasub korterit osta?
Ent millal võiks huvi kinnisvara vastu taas suureneda? Tanel Rebase sõnul annab euribori langemine küll veidike julgust, kuid ennekõike peavad tõusma sissetulekud, paranema majanduse väljavaated ning kasvama ekspordinõudlused.
“Ehkki positiivses suunas liikumist on juba näha, on nende tegurite mõju olnud veel liiga väike. Teisisõnu toimub hetkel küll aeglane taastumine, ent kuna kinnisvarahinnad on siiski kõrged, ei pruugi nõudlus nii pea veel kasvada,” sõnas Rebane.
Kuivõrd kõrgete hindade tõttu läheb hetkel paremini just järelturul, on arendajatel käes keerulised ajad. “Uut kinnisvara müüakse hetkel väga vähe ning arendajad on pidanud objekte ka pausile panema. Kindlasti ei lähe ehitamine lähiajal soodsamaks: kuigi koroonapandeemia ajal aset leidnud tarneahelate katkemisest on taastutud, on ehitusmaterjalide hinnad jätkuvalt väga kõrged ning jäänud samale tasemele seisma.”
Kodu ostmiseks pole aga Rebase sõnul reeglina kunagi paremat aega kui praegu. “Kinnisvara on investeering, mis kasvatab üldjuhul ajas oma väärtust. Seetõttu ei tasu jääda ootama paremaid aegu, vaid aktiivselt turul ringi vaadata. Oma kodu ostmiseks on alati õige aeg,” sõnas ta lõpetuseks.