Hinnatõus jätkub: köögimööbli finantseerimiseks on tegelikult mitu võimalust

Et uusi laenulepinguid sõlmitakse hetkel vähem, on Rebase sõnul keeruline ennustada, milline saab nõudlus köögimööblile olema lähitulevikus.Foto: Shutterstock

Inflatsioon, toormaterjalide nappus ja pikenenud tarneahelad on veelgi suurendanud juba koroonapandeemiast alguse saanud probleemi, milleks on pikemad valmimistähtajad. Olgu kauaoodatud unistuseks uue kinnisvara, köögimööbli või tellimusauto ost.

Milline mõju on erinevatel teguritel uute koduomanike rahakotile ning kuidas erinevaid vajalikke tehinguid finantseerida, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Köögitootjatel on käed-jalad tööd täis

Rebase hinnangul saavad näiteks köögitootjatel praegusel hetkel valmis need tellimused, mille lepingud on sõlmitud pool aastat või rohkem tagasi. Sellel on tegelikult lihtne põhjus.

“Kui vaadata väljastatud laenude statistikat, siis eelmise aasta lõpus sündis väljamakstud laenude rekord. Järelikult leidis aset ka palju korterite kasutuselevõtte, mis tähendab, et kõigil, sealhulgas näiteks köögitootjatel, on tellimuste arvu tõttu praegu käed-jalad tööd täis,” märkis ta.

Ka selle aasta esimeses kvartalis on laenude väljastamine suurenenud 20% võrra, mis tähendab, et järjest rohkem inimesi kolib uutesse kodudesse.

“Laenude väljamaksed on Eestis suuremad kui aasta aega tagasi samal ajal. Ehkki uute laenulepingute allkirjastamine on praegusel hetkel veidi madalam, siis projektide lõpetamine ehk laenude väljamaksmine jällegi kõrgemas seisus,” selgitas ta.

Et uusi laenulepinguid sõlmitakse hetkel vähem, on Rebase sõnul keeruline ennustada, milline saab nõudlus köögimööblile olema lähitulevikus. “Kindlasti tuntakse siin-seal hetkel rohkem muret selle pärast, mis saab 1,5 aasta pärast, sest kortereid valmib sel hetkel kindlasti vähem kui praegu, mil mööblitootjatel on väga kiired ajad,” selgitas ta.

Mööbli hind on ajas kallinenud, kuid finantseerimisvõimalusi jagub

Erinevate materjalide, sealhulgas mööbli hinnatõus esitab uute koduomanike eelarvele väljakutse – kuna mööblitootjad on pidanud olukorrast tulenevalt hindasid tõstma, tuleb mööbli ja köögitehnika eest käia välja rohkem raha kui varasemalt.

Siiski pakuvad erinevad köögitootjad paindlikke lahendusi tellimuse eest tasumiseks ning Rebase sõnul saab finantseerimisega aidata ka pank.

“Väga tihti pakub arendaja köögimööblit hinnas või lisakuluga ning teavitab ostjat sellest, et köögimööblit on võimalik finantseerida koos võetava kodulaenuga.”

Selleks on Rebase sõnul kaks võimalust ning nendevaheline valik sõltub sellest, kas tegemist on uusarenduse või kasutatud kinnisvara ostuga.

“Luminoril on selliseks finantseerimiseks samuti võimalused olemas: kui ostja soovib köögimööblit osta kodulaenu abil, finantseerib Luminor seda tervikuna, sest tegemist on kohtkindla mööbliga, mille saab kodulaenu juurde arvestada,” märkis ta. Seega saab kodulaenu juurde arvestada kohtkindla mööbli – selleks võib lisaks köögimööblile olla ka näiteks vannitoamööbel.

Kui aga ostetud sai korter, kus on soov köögimööblit vahetada, on võimalik taotleda väikelaenu, mille abil köögiostu finantseerida.

“Tegemist on tagatiseta ning eraldi maksegraafikuga laenuga, mille võib tagasi maksta näiteks viie aasta jooksul. Väikelaen on üsna levinud viis, kuidas inimesed köögimööbli maksumust finantseerivad,” ütles Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.