Hinnatõusu valguses võiks üle vaadata ka kodulaenu tingimused

Pikalt negatiivne olnud euribor kosub jõudsalt.Foto: Shutterstock

Seoses praeguse majandusliku olukorraga, kus Euroopa keskpank tõstab intressimäärasid, tuleb ka tavainimesel mõelda, mida tähendab see tema igakuiste kohustuste ja väljaminekute vaates. Mida tähele panna ning milliste aspektidega tuleb uue olukorra valguses arvestada, räägib Luminori klienditeenuste juht Kaspar Kork.

Euribori tõus tuli halva üllatusena

Pikalt kehtinud negatiivsed intressimäärad on laenuklientide jaoks tekitanud illusiooni, nagu euribor ei tõusekski kunagi üle nulli. “Kuna see periood on nii pikalt kestnud, siis oleme ära harjunud sellega, et euribor täiendavat kulu laenumaksetele ei too, see puudutab eriti nooremaid laenuvõtjaid, kes kodu soetanud mõned aastad tagasi, ” märkis Kork.

Suurem osa kodulaene on seotud kuue kuu euriboriga, mis püsis negatiivsena ühtekokku seitse aastat ning jõudis taas plussi juuni alguses. Ehkki euribor on olnud pikaajaliselt negatiivne, ei ole see siiski niiviisi olnud kogu aeg. “Meil on ajaloost näiteid, kus euribor on olnud isegi 5%, seega pole see tegelikult midagi uut,” lisas ta.

Euribori tõus hakkab niisiis otseselt mõjutama laenuklientide igakuist eelarvet, kuna summad, millega tasapisi juba harjutud on, hakkavad lähitulevikus tõusma. “Väga oluline on jälgida, kuidas majanduslik pilt muutuma hakkab ning millises suunas trendid liiguvad,” toonitas ta.

Ent kui palju euribori tõus siiski rahakotti mõjutab? “Kui 100 000-eurose laenu puhul tõuseb euribor 1% peale, tähendab see umbes 50 eurot täiendavat kulu kuus. 4% puhul oleks see juba märkimisväärsem ehk 200 eurot – sellised stsenaariumid tuleks enda jaoks kindlasti läbi mõelda,” rõhutas Luminori klienditeenuste juht.

Kodulaenu intressi fikseerimine on üks võimalus

Et intressimäära tõus võib paljude inimeste hakkamasaamise surve alla panna, tuleks Korki sõnul võimalusel üle vaadata kõik kohustused ning mõelda, kas kuskilt on võimalik raha säästa. “See puudutab kindlasti ka kodulaenu lepinguid: kunagi pole hilja küsida olemasolevale laenule refinantseerimist mõnest teisest pangast, seda enam, et laenutingimused võivad olla muutunud, mida pangad pakuvad,” julgustas ta.

Seetõttu on erinevad pangad otsimas võimalusi, mis klientide kindlustunnet euribori kasvu valguses tõstaksid. Näiteks pakub Luminor oma klientidele kodulaenu intressi fikseerimist kuni viieks aastaks, olemasolevale laenuintressile lisandub fikseerimise marginaal: sellisel juhul jääb kodulaenu kuumakse selle perioodi jooksul samaks ja saad oma kulutusi paremini planeerida.

Pangad lähtuvad mustast stsenaariumist

Ehkki majandusliku olukorra muutumine võib paljude jaoks tulla negatiivse üllatusena, teevad pangad pikaajalisi prognoose ning lähtuvad ka laenu väljastamisel kõige mustemast stsenaariumist. See kehtib ka kliendi laenuvõimekuse määramise kohta. 

“Kindlasti avaldas eelmine majanduskriis pangandussektorile suurt mõju, mistõttu on pangad konservatiivsemalt laenu välja andnud ning hindavad riskianalüüsi puhul klientide maksevõimekust ka olukorras, kus euribor võib olla 6%. Seeläbi veendub pank kliendi laenuvõimekuses ka keerulisemas majanduslikus olukorras ning jätab alati väikese puhvri,” rääkis Kork.

Sellegipoolest soovitab Luminori klienditeenuste juht teha vajalikud arvutused ning mõelda läbi oma pere eelarvet puudutavad detailid, otsides võimalusi, kuidas igakuiselt raha säästa. “Kuna märgid näitavad, et hinnalangust ei tule niipea, on kõikide kohustuste ülevaatamine praeguses olukorras ainuõige,” ütles ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.