Luminori blogi

Investeerimine ärikinnisvarasse: kas seda tasub teha ajal, kui inimesed kontorites ei käi?

Ärikinnisvarasse investeerimine erineb paljuski elamukinnisvarasse investeerimisest.Shutterstock

Eestlane on kinnisvarausku ning paigutab oma raha sageli just elamukinnisvarasse. Kuid on ka teine võimalus, kuidas kinnisvara pealt tulu teenida – ärikinnisvara. Miks ärikinnisvarasse investeerida ning milliseid trende hetkel kohata võib, räägib Luminor Pensionsi riskijuht Anton Skvortsov.

Fondihaldur hoolitseb kinnisvara valiku ja haldamise eest

Ärikinnisvarasse investeerimine erineb paljuski elamukinnisvarasse investeerimisest. Ärikinnisvara arendamine või ostmine vajab üldjuhul päris suurt investeeringut. Lisaks vajab ärikinnisvara ka pidevat haldust ja juhtimist. “Seetõttu on kõige mugavam viis ärikinnisvarasse investeerimiseks läbi fondi, mille haldur tegeleb kinnisvara objektide otsimisega, valimisega ja juhtimisega,” selgitas Skvortsov.

Ärikinnisvarafondide puhul on reeglina tegemist kinniste fondidega, kuhu investeerimiseks on vaja suuremat rahasummat kui mõne muu varaklassi puhul: minimaalne investeering võib küündida isegi mitmesaja tuhande euroni. “Sellegipoolest on mõned fondid muudetud ka jaeinvestoritele kättesaadavamaks, seda ka Eestis,” rääkis ta.

Samuti saab maailmabörsidel kaubelda REIT-idega (Real Estate Investment Trust – kinnisvara investeeringut tagav väärtpaber), mis võimaldavad üksikinvestoril fondi kapitalikasvust või dividendidest tulu teenida.

Ent miks tasuks ärikinnisvara peale mõelda? Kui algajale investorile võib see jääda veidi kaugeks ja kättesaamatuks, siis kogenumale sobib ärikinnisvara hästi selleks, et investeerimisportfelli hajutada. “REIT-ide puhul on oht muidugi see, et kui börsil toimub suurem langus, langevad REIT-id sageli ühes aktsiate hindadega. Ent ärikinnisvara fundamentaalsed alused on siiski veidi teised kui aktsiatel,” põhjendas ta.

Kas ärikinnisvaraks on õige aeg?

Ärikinnisvarafondide portfellist võib kõige tihedamini leida erinevaid büroo- ja ärihooneid, kaubanduskeskuseid, aga ka näiteks vaba aja segmenti nagu kinod või muu meelelahutus. 

Õigustatult võib tekkida küsimus, kas hetkel on ärikinnisvarasse investeerimiseks õige aeg, seda enam, et koroonaviiruse pandeemia pole kuhugi kadunud ning inimesed armastavad töötada kodukontoris.

“Kodukontorit armastatakse järjest rohkem, ent samal ajal ehitatakse ka kontoripindasid juurde. Küsimus seisneb selles, et mis saab pärast COVID-19 pandeemia lõppu: kas inimesed tulevad kontoritesse tagasi? Praeguse arvamuse pinnalt võiks ennustada, et samas mahus enam mitte,” nentis Skvortsov.

Sellegipoolest ei usu ta, et kontoripind täielikult ära kaob. “Tõenäoliselt võivad ärikinnisvara tootlused sellest veidi muutuda, ent nõudlus on ikkagi olemas ning ka väga paljud ettevõtted ei suuda täitsa ilma kontoripinnata hakkama saada: ikka soovitakse, et kontor oleks hea ja korralik,” sõnas ta.

Seda enam on oluline pöörata tähelepanu sellele, millise fondihalduriga on tegemist ning missugune on tema portfell. “Kui kinnisvaraobjektid asuvad kehvemas asukohas, on risk kindlasti suurem kui siis, kui tegemist on heas piirkonnas oleva kvaliteetse ärihoonega,” märkis ta.

Hajutatus tagab edu

Viimasel ajal võib märgata, kuidas ärikinnisvarafondide portfelli on kontori- ja kaubanduspindade kõrvale lisandunud ka näiteks logistika segment. “Et e-kaubandus ei kao kuhugi, inimesed tellivad tooteid aina rohkem just kodust, ent poed tahavad samuti tooteid kätte saada, tundub logistika igati õigustatud ja loogiline variant, kuhupoole investorid vaatavad,” kinnitas Skvortsov.

Seega võib lähitulevikus saada veelgi tähtsamaks asjaolu, milline fond oma portfelli kõige paremini hajutab. “Kui vaadata praegust fondide koosseisu, on seal valdavalt kontoripinnad ja kaubanduskeskused. Seega tasub vaadata, kas lähitulevikus lisandub veel teisigi segmente, mis fondi hajutatuse tagavad.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.