Investeerimine näitab mõnevõrra vaibumise märke. Kuid kas hoiused võiksid olla alternatiiv?

Kas hoida raha kodus sukasääres, pangas hoiusel või investeerida?Foto: Shutterstock

Investeerimine ning finantsvabaduse saavutamine on paljude jaoks saamas aina prioriteetsemaks eesmärgiks, mille poole püüelda. Siiski seisab väga palju vaba raha eestlastel endiselt turvaliselt ja riskivabalt hoiustel.

Mis on selle põhjus ning kas raha hoiustamise asemel võiks mõelda hoopis selle kasvatamise peale, räägib Luminori klienditeenuste juht Kaspar Kork.

Hoiuseid on kahte erinevat tüüpi

Kui aastaid tagasi kuulsime hoiuste kohta palju kiidusõnu, siis viimasel ajal räägitakse rohkem just aktsiatesse investeerimisest, kuna intressid hoiustele pole atraktiivsed. Ent kas hoiuste aeg on siis möödas? “Aus vastus on, et hoiused pole kuhugi kadunud, vaid tulevad hoopis tagasi,” sõnas Kork.

Siiski ei tohiks hoius olla kliendi jaoks ainus viis, kuhu oma raha paigutada. “Hoius on kindlasti turvaline, kuna sellel on Eesti keskpanga garantii: kui pangaga isegi peaks midagi juhtuma, korvatakse pangakonto omanikele nende hoiustatud summa,” selgitas ta.

Hoiused hüvitatakse niisiis koos hoiuse peatamise päevaks kogunenud intressiga 100% ulatuses, kuid mitte rohkem kui 100 000 euro suuruses summas iga hoiustaja kohta ühes pangas. “See raha on sul alati olemas,” lisas Kork.

Hoiuseid on Korki sõnul kahte erinevat tüüpi: kui tähtajalise hoiuse puhul on tegemist hoiusega, kuhu tehakse sissemakse üks kord ehk hoiuse loomise alguses ning hoiustamine lõpeb määratud perioodi lõppedes, siis reservhoiuse puhul võib raha hoiustamise lõpetada kliendile sobival ajal.

Erinevus peitub ka intressides. “Reservhoiuse puhul on intressid kindlasti palju madalamad kui tähtajalise hoiuse puhul – viimase eest makstakse tunduvalt rohkem intressi. Seega, kui on valida, kas vaba raha on kodus sularaha kujul või hoiuse peal, siis ma soovitaksin kindlasti kasutada hoiuse varianti,” julgustas Kork.

Raha ei tuleks paigutada vaid ühte kohta

Ehkki hoiusel on palju eeliseid ning need on eestlaste poolt soojalt vastu võetud, leiab kindlasti ka aspekte, mis kliendi kasuks ei räägi. “Hoiustel pole sammastega võrreldes nii suurt tootlust: kui sa paned raha hoiusele, siis saad kindla summa hoiuseperioodi lõppedes, aga üldjuhul ei kaitse see raha väärtuse vähenemise eest, kuna inflatsioon on enamasti kõrgem,” rääkis ta.

Seetõttu on väga oluline mõelda enda jaoks läbi, millised on inimese finantsilised võimalused näiteks kõige mustema stsenaariumi korral. “Rahatarkuse vaatenurgast oleks vajalik kindlustada, et inimesel oleks olemas raha, millele saab kiiresti ligi, selle vajadusel pangast välja võtta ja seda kasutada,” juhendas Luminori klienditeenuste juht.

Kindlasti võiks aga raha olla paigutatud ka sinna, kus sel on suurem potentsiaal kasvada. “Aktsiate rahaks tegemine võib võtta rohkem aega eriti just Balti turul kaubeldes ja suurema koguse müümisel, sama kehtib ka võlakirjade kohta. Seega võib märgata, et hoiused tulevad mingil määral tagasi, kuna inimesed näevad selleks vajadust ja osad pangad on hakanud ka hoiuse intresse tõstma,” ütles Kork.

Hoius on Korki hinnangul kindlasti parem valik kui vaba raha hoidmine tavalisel pangakontol. “Pole mõtet lasta inflatsioonil olemasolevat raha nii palju pureda: kui investeerimine ei tundu inimese jaoks õige tee, pakuvad hoiused kindlasti alternatiivi ja leevendust.”

Mõtle tulevikuplaanid läbi ning kasuta erinevaid võimalusi

Luminori klienditeenuste juhi sõnul on kindlasti oluline mõelda rahaasjade puhul läbi, mida võiksid järgnevad aastad tuua ning kuidas selleks valmis saab olla. “Sinna hulka kuuluvad ka planeeritavad suured kulutused või sündmused, mis täiendavaid väljaminekuid tekitada võivad,” tõi ta välja. 

Näiteks võiks erinevaid kulusid tekitada kodumajapidamisega seotud ootamatused või mõne pereliikme töökaotus, pere laienemine või midagi muud, mis võib vajada finantsilist tuge. “Vastavalt sellele võiks valida erinevaid varaklasse, mitte hoida kõiki mune ühes korvis: isegi kui suuri kulutusi pole plaanis, soovitan pigem alati vaadata pensionisammaste poole. Ent kindlasti võiks ühe osa rahast panna ka hoiusele,” rääkis Kork.

Tema sõnul kehtib investeerimise puhul lihtne kuldreegel. “Mida suurem on risk, seda suurem võib olla ka tootlus. Väiksema riski puhul on see jälle vastupidi. Seega on ka hoiuste risk väga väike, mistõttu pole võimalik hoiuste abil suuri kasvunumbreid saavutada. Sellele tuleb raha kasvatamise ja investeerimise vaatenurgast kindlasti keskenduda,” sõnas ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.