Juhend ettevõtjale: kas investeering energiatõhususse tasub end praegu ikka ära?

Võimalused, kuidas kulusid vähendada ning sügistalvisele perioodile julgelt vastu astuda, sõltuvad Savtšenko sõnul suuresti ettevõtte olemusest ja tegevusest.Foto: Shutterstock

Igakuiste kulude vähendamisele mõeldakse kindlasti igas kodumajapidamises, sõltumata sissetulekust või leibkonna suurusest. Kuid erandiks pole ka ettevõtted, kes külmaperioodi eel energiahindade eest piltlikult öeldes peavarju otsivad. Siiski ei pruugi majandusliku ebakindluse tingimustes tehtavad investeeringud kuigi särava ideena tunduda.

Milliseid võimalusi leidub ning kuidas saab pank ettevõttele energiatõhususe parandamisel abiks olla, räägib Luminori äripanganduse juht Marjan Savtšenko.

Investeeringud toovad kaasa kulude kokkuhoiu

Võimalused, kuidas kulusid vähendada ning sügistalvisele perioodile julgelt vastu astuda, sõltuvad Savtšenko sõnul suuresti ettevõtte olemusest ja tegevusest. “Juba enne, kui elektrihinnad kõrgustesse lendasid, otsisid ettevõtted erinevaid võimalusi, tegid investeeringuid ja uuendasid seadmeparki ehk soetasid masinaid, mis kulutavad vähem energiat,” kirjeldas ta.

Kõik investeeringud, mida tehakse kaasaegsema ja uuema tehnika peale üleminekuks, toovad üldjuhul kaasa materjalide ja energia kokkuhoiu. “PRIA ja KIKi toetused on väga hea näide, kuidas selliseid investeeringuid jätkuvalt toetatakse. See puudutab väga paljusid ettevõtteid.”

Ehkki uus ja energiatõhusam seade võib ettevõtte jaoks tähendada märkimisväärset väljaminekut, pakuvad pangad erinevaid finantseerimisvõimalusi, mille abil saab kulu aastate peale ühtlaselt ära jaotada. “Kui me räägime tootmises kasutatavate seadmete ostust, siis üldiselt on ajaperioodiks 5–7 aastat, mõne seadme puhul võib periood olla ka pikem,” kirjeldas ta.

Kui investeering on jäetud varasemalt tegemata, siis praeguses olukorras on Savtšenko sõnul igati mõistlik vajalikud arvutused teha ning energiatõhusate lahenduste ja seadmete soetamist siiski kaaluda.

Ent kuidas ettevõtmise tasuvus välja arvutada? Näiteks kui plaanitakse soetada päikesepaneele, siis Savtšenko sõnul ei pea tasuvuse arvutamist ise tegema, vaid tasub pöörduda paneelide pakkujate poole, kellel on olemas nii vastav kogemus kui ka vajalik kalkulatsioon. “Kindlasti tasub pöörduda mitme pakkuja poole, et turust täpsem ülevaade saada ning pakkumisi omavahel võrrelda.”

“Vanad olijad” võivad rõõmustada

Päikeseenergia tootmine ja täiel määral kasutamine kogub järjest hoogu ka ettevõtjate seas. Siiski ei võetud uut võimalust kahe käega vastu veel siis, kui innovaatiline lahendus alles turule saabus. “Ka riik pakkus omapoolset toetust päikeseparkide rajamiseks. Need, kes selle otsuse juba alguses ära tegid, võivad täna rõõmustada, kuna neil läks uskumatult hästi – keegi ei osanud ju tol hetkel oodata, et me näeme sellist elektrihinda nagu täna,” kommenteeris Savtšenko. 

Päikesepargi rajamise soovi korral tuleks suure elektrienergia kuluga ettevõtetel läbi mõelda, kas see on mõistlik ja eesmärgipärane. Ennekõike sõltub otsus ettevõtte tegevusvaldkonnast ja kuludest, samuti võiks jälgida üleüldist majanduslikku olukorda. “Praegu, kus märkimisväärset kasvu pole näha ning majandus on langusfaasis, on kõige õigem hetk kuludele mõelda,” kinnitas ta.

Peamine kasu ettevõtjale tuleb sellest, kui päikesepargi abil toodetav energia tarbitakse enda kasuks maksimaalselt ära. “Kuna elektrihind on jätkuvalt väga kõrge ning võib arvata, et see lähiaastatel ei lange, siis see on kindlasti otsuse koht,” ütles ta. Just pikemale perspektiivile keskendumine on see, mida tasub otsuse tegemisel arvesse võtta. “Investeering tuleb teha enda vajadustest lähtuvalt.”

Tänaste elektrihindade juures on päikesepargi tasuvusaeg märkimisväärselt lühenenud. “Pangad lähtuvad arvutusi tehes kõige konservatiivsemast stsenaariumist. Ka klientidel tasuks igaks juhuks läbi mängida erinevad stsenaariumid ja teha arvutused, kus võetakse arvesse näiteks ajalooliselt kõige madalamad energiahinnad ning võimalus, et euribor on näiteks 5%. Ettevõtted, kes võtsid päikesepargi rajamise ette paar aastat tagasi, on selle investeeringu tänaseks suures osas tagasi teeninud ning see oli neil väga õige otsus.”

Luminor pakub päikesepaneelide või -pargi investeerimiseks erigraafikuid ning need võivad olla väga pikad ning paindlikud. 

Energiatõhususe parandamine on igal juhul hea mõte

Siiski tuleb parandada ka olemasolevate hoonete energiatõhusust, mis tähendab samuti suuremat väljaminekut, mille üle juurelda. “See, kui palju me energiat kulutame, sõltub ka hoone kütmisest ja jahutamisest. Loomulikult oleneb siin palju ka ettevõtte tegevusvaldkonnast,” märkis ta.

Küll aga nõuab ka tootmisruumides kasutatav kaasaegne tehnoloogia sageli kindlat temperatuurivahemikku ehk vastavat keskkonda. Kui sellisel juhul on tarvis hoonet kütta või kontoriruume suvekuudel jahutada, siis tuleb kindlasti läbi mõelda, kuidas seda energiasäästlikult lahendada. 

Hoone renoveerimise ja õige soojustamise abil saab Savtšenko sõnul väga tugeva efekti. “Pärast akende vahetamist, katuse ja hoone soojustamist ning uue soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi paigaldust paraneb märgatavalt hoone sisekliima. Lisaks peidab see võimalus endas ka märgatavat kokkuhoidu energiaarvetelt,” sõnas äripanganduse juht ja lisas, et ka hoonete renoveerimiseks pakutakse pikki ning paindlikke maksegraafikuid, mis muudavad kuumakse sobivaks. 

Energiatõhususe parandamine on ettevõtjate seas väga kuum teema ning Savtšenko on veendunud, et lähiaastatel see ei muutu. “Lähiperspektiivis tuleb kindlasti igasuguseid toetusmeetmeid juurde, et sellesse valdkonda tehtavaid investeeringuid kiirendada,” sõnas ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.