Kaks peamist põhjust, miks pank sinu laenutaotlusele “ei” ütleb

Ehkki inimesed muretsevad laenutaotluse esitamisel sageli just pangakonto kuue kuu väljavõtte pärast, ei tasu Luminori eraisikute panganduse juhi sõnul selle üle pead murda.Foto: Shutterstock

Ehkki laenamine muutub inflatsiooni ja tõusva intressimäära valguses teatud sihtgruppidele järjest kättesaamatumaks, on peamised põhjused, miks pank laenutaotlusele eitavalt vastab, siiski reeglina üsna sarnased. Millised need on ning kuidas laenamise otsus tehakse, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane. 

1. Laenusumma on liiga suur

“Tänasel päeval on see kahjuks kõige peamisem põhjus: laenusumma, mida pangalt küsitakse, on liiga suur, sest inflatsioon on inimeste elamiskulusid nii palju mõjutanud. Kui varem võis teatud sissetulekuga inimene saada laenu umbes 100 000 eurot, siis täna on see langenud 85 000 peale,” kommenteeris Rebane.

“Et kinnisvarahinnad pole langenud ning on jätkuvalt väga kõrged, ei õnnestu paljudel selle 85 000 euro eest endale sobivat kinnisvara leida,” lisas ta.

2. Puudub tagatis

Paljudel juhtudel jääb laenutaotlus rahuldamata põhjusel, et ilmnevad probleemid tagatisega. “Sageli juhtub, et tagatis pole tegelikult elukondlik kinnisvara või esinevad sel muud puudused, mis ei vasta kahjuks vajalikele tingimustele,” ütles Rebane. 

Kas palgapäevast palgapäevani elamine takistab laenu võtmist?

Ehkki inimesed muretsevad laenutaotluse esitamisel sageli just pangakonto kuue kuu väljavõtte pärast, ei tasu Luminori eraisikute panganduse juhi sõnul selle üle pead murda. “On fakt, et enamik inimestest elab palgapäevast palgapäevani: küsimus on pigem sinu eluharjumustes ja kohustustes ehk selles, kui palju ja kuidas sa kulutad,” märkis ta.

Seega ei tasu konto väljavõtte pärast liiga palju muretseda. “Panga poolt vaadatakse üle eeskätt just selliseid harjumusi, mis võiksid kindlustunnet mõjutada, kuid kindlasti mitte seda, kas inimene elab palgapäevast palgapäevani või mitte,” lisas Rebane. 

Aga kui hiljuti sai töökohta vahetatud?

Ka hiljutine töökohavahetus pole Luminori eraisikute panganduse juhi puhul sageli põhjuseks, miks laenutaotlusele eitavalt vastatakse. “Meid huvitab vaid katseaja läbimine: kui tööandja on rakendanud neljakuulise katseaja, siis võiks laenutaotluse esitamise hetkeks olla see läbitud. Samas võib tööandjalt paluda kinnitust, et inimene töötab sellel ametikohal ning millisel kuupäeval tema katseaeg lõpeb,” näitlikustas ta. 

See on Rebase sõnul igati tavapärane praktika. “Tegelikult pole alati tarvis katseaja lõppemist oodata. Ent kuna tegemist on väga lühikese perioodiga, võib ka lasta paaril kuul mööduda ning esitada kindlustunde mõttes laenutaotlus alles katseaja edukal läbimisel.” 

Kas “ei” kestab igavesti?

Kui pangalt saadi laenutaotlusele eitav vastus, arvab suur hulk inimesi sageli, et see on lõplik otsus ning seda muuta ei saa. See ei vasta Rebase sõnul sugugi tõele. “Laenu võib uuesti taotleda kasvõi järgmisel päeval, selles pole üldse küsimust,” kinnitas ta.

Tema sõnul võib laenutaotluse juures väga palju muutuda. “Näiteks võib sissetulek või laenu sissemakse olla suurenenud. Samuti juhtub sageli, et alguses proovitakse laenu taotleda üksi, aga kui see ebaõnnestub, tehakse seda kahekesi,” tõi Rebane erinevaid näiteid. Seega ei tasu eitava vastuse korral laenu taotlemisest loobuda. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.