Kas ETFidesse investeerimisel piisab vaid ühe fondi välja valimisest? Kolm küsimust, mille abil vastus teada saada

Kolm küsimust, mida endalt küsida võiksid.Shutterstock

ETF on lühend ingliskeelsetest sõnadest Exchange Traded Fund. Sobilik eestikeelne vaste on börsil kaubeldav fond. Kuna õige paljud globaalse ulatusega ETFid hõlmavad endas sadu, kui mitte tuhandeid erinevaid aktsiaid üle kogu maailma, siis mõnes mõttes oleks hajutatus justkui olemas.

Teisalt investorina ostame siiski ju vaid ühte konkreetset väärtpaberit (ETFi). Seda tehes hajutatus nagu puuduks täielikult. 

Kuidas siis sellega lood on? Kas ETFidesse raha paigutades piisab vaid ühe fondi välja valimisest? 

Põhimõtteliselt sellele küsimusele justkui on üks ja ainus õige vastus, aga samas nagu ei ole ka. Alljärgnevalt leiad kolm küsimust, mis aitavad jõuda selle õige vastuse ja lahenduseni just sinu jaoks. Luminori blogis jagab nõuandeid dividendinvestor ja finantsblogija Märten Kress.

1. Kas tunned end mugavalt teades, et kogu su raha on vaid ühes fondis?

Esimene küsimus, mida endalt küsida, on järgmine: kas tunnen end mugavalt teades, et kõik minu säästud ja kogu raha on vaid ühes ETFis? Sellele küsimusele paremini vastamiseks on hea teada pisut taustainfot. 

Esiteks seda, et börsil kaubeldavatesse fondidesse ehk ETFidesse investeerimisel on meie kui investorite vara alati eraldi fondivalitseja varadest. Mida see tähendab? Ennekõike seda, et juhul kui fondivalitsejaga midagi juhtuma peaks (ajutine või kestev maksejõuetus, realiseeruvad ärilised riskid vms), siis fondi varad ei kuulu nii-öelda pankrotipesa varade hulka. Fondi varad ei ole fondivalitseja varad. Fondi varad kuuluvad fondi investoritele. 

See kõik tähendab, et ratsionaalselt võttes ei ole mitut ETFi oma portfelli justkui vaja. Kui meie eesmärk on investeerida aktsiatesse üle kogu maailma ja me leiame enda jaoks fondi, mis järgib mõnd globaalset indeksit (näiteks MSCI World, FTSE All-World), siis saame oma investeerimiseesmärgi saavutada ka vaid ühe ETFi kaasamisega. 

Inimestena me samas ei ole teadupärast ratsionaalsed. Olulist rolli mängivad meie elus ka emotsioonid. Juhul kui tunnemegi end mingil põhjusel ebalevalt kogu oma raha ja sääste ühte ETFi paigutades, siis selle hirmuga ei ole mõtet võidelda. Lihtsam on oma portfell kokku panna siis kahest või kolmest eri (fondivalitseja) ETFist. Kui see aitab meid ebamugavustundest üle ja laseb rahulikumalt magada, siis see ongi just see õige lahendus.

2. Kas välja valitud ETF kaasab kõik olulised sektorid, regioonid, nišid?

Järgmine küsimus, mida endalt küsida, puudutab investeerimisuniversumit. Teisisõnu seda, kuhu meie poolt välja valitud ETF oma raha paigutab. Siinkohal tasub uurida, kas kõik, mida me tähtsaks peame, on ETFi kaasatud. 

Aktsiatesse raha paigutavatest globaalsetest ETFidest rääkides tõusetub siin valdavalt kaks küsimust:

  1. kas ETFi on kaasatud kõik meid huvitavad riigid ja regioonid;
  2. kas ETFi on kaasatud kõik meid huvitavad erineva suurusega (turukapitalisatsiooniga) ettevõtted?

Näiteks tasub teada, et MSCI World aktsiaindeksisse on kaasatud vaid arenenud tööstusriigid, samas kui FTSE All-World indeks hõlmab endas ka arenevate riikide aktsiaturge. 

3. Kas oled rahul ETFi portfelli jaotusega?

Kolmas küsimus, mida endalt küsida, puudutab ETFi portfelli jaotust. See tähendab, et nüüd tuleb ette võtta fondi infoleht või veebileht ja uurida, kuhu täpselt sinu raha täna läheb. Kas sa oled rahul, et enamik sellest läheb USA aktsiatesse? Kas sa oled rahul, et arenevate riikide aktsiad moodustavad vähem kui 10% kogu portfellist? Või, et Euroopa aktsiate osakaal on kõigest 20%? Või sellega, et tervishoiu sektori aktsiaid on kõigest 10%? 

Juhul kui vastus mõnele ülaltoodud või sarnasele küsimusele on ei, tuleb vaadata, millist ETFi on mõistlik oma portfelli lisada, et viia sisse vajalik nii-öelda tasakaalustamine. Näiteks juhul kui on soov kogu portfelli tasandil vähendada USA aktsiate osakaalu ja tõsta Euroopa aktsiate osakaalu, siis tasubki lisada portfelli mõni Euroopa aktsiatele keskenduv ETF. 

Lahtiütleja: Tegu ei ole investeerimissoovitusega. Enne investeerimisotsuse tegemist peab iga investor ise põhjalikult kaaluma tehtava investeeringu finantsilisi, maksutemaatilisi ja juriidilisi asjaolusid, samuti kõiki riske.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.