Luminori blogi

Kas KredExi käendust saab taotleda vaid ühe korra elus?

KredExi käenduse puhul saab langetada sissemaksuks vajaliku summa osakaalu.Shutterstock

Igas viies Luminori kodulaenu kinnisvaratehing on saanud teoks tänu KredExi käendusele. Ent millistel tingimustel KredExi käendust taotleda saab ning kas see on mõeldud kasutamiseks vaid korra elus, selgitab Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane.

Osta või ehita

Reeglina soovib pank saada laenu sissemaksuks 15% uue kodu maksumusest. Et tihti pole noortel inimestel nii suurt summat säästmise käigus kõrvale pandud, kasutatakse KredExi käendust eeskätt sissemaksuks puuduoleva osa kompenseerimiseks. 

Kuid tegemist ei pea olema ilmtingimata ainult uue korteri või maja ostutehinguga: KredExi käendus sobib lisaks kodu soetamisele hästi nii ehitamiseks, olemasoleva kodu rekonstrueerimiseks kui ka näiteks lisatagatise puudumisel, mil soovitakse kodulaenu esmast sissemakset vähendada. Olgu öeldud, et lisatagatise puhul võib omafinantseering olla kuni 0%.

KredExi käendust saavad taotleda noored pered, kes kasvatavad kuni 15-aastast last, ja noored ehk kuni 35-aastased spetsialistid, kes töötavad või on registreeritud füüsilisest isikust ettevõtjana. Samuti pakub KredEx käendust energiatõhusa eluaseme omandajale või eluaseme energiatõhusaks rekonstrueerijale, Kaitseväe või Kaitseliidu veteranile ning tagastatud eluruumis elavale üürnikule.

Levinud mudel

Nagu öeldud, saab KredExi käenduse puhul langetada sissemaksuks vajaliku summa osakaalu. Viimane võib vastavalt tehingule veidi erineda, kuid Tanel Rebase sõnul joonistub üks mudel teistest selgemini välja.

“Kõige levinum mudel KredExi käenduse puhul on 15% sissemaksu jagamine uue omaniku ja KredExi vahel, nii et omanik tasub 10% ning KredExilt saadakse puuduolev 5%. Sellist mudelit kasutatakse igal viiendal juhul, seda eeskätt noorte inimeste poolt, kelle puhul on tegemist nende esimese või teise koduga,” selgitas Tanel Rebane.

Kuid kas käendus kehtib ühele inimesele vaid ühel korral elus? Tegelikult mitte, kuid on olemas reegel, et seda saab kasutada vaid ühes laenulepingus korraga. See tähendab, et kui vana eluase on lepingust vabastatud, võib uue kodu soetamiseks kasutada samuti KredExi käendust. “KredEx on ikkagi mõeldud päriskodu, mitte investeerimisobjekti soetamise tarbeks,” märkis Rebane.

Mida tähele panna?

Nagu kõikide finantskohustusega, kaasnevad ka KredExi käendusega teatud tingimused, millega taotleja arvestama peab. Näiteks kehtib reegel, et käendusega ostetud vara ei või välja üürida. Samuti peab tagatiseks olev vara olema kindlustatud.

Tõendama peab ka vastavasse sihtgruppi kuulumist: noore pere sihtgrupp peab esitama lapse sünnitunnistuse, noor spetsialist vastavat haridustaset tõendava dokumendi, energiatõhusa eluaseme omandaja energiatõhususarvu tõendava või saavutatava dokumentatsiooni ning veteran Kaitseväe tõendi sihtgruppi kuulumise kohta.

Lisaks tasub ka meeles pidada, et KredExi käendus võib moodustada kuni 24% tagatisvara väärtusest, kuid mitte rohkem kui 20 000 eurot.

KredExi käenduse taotlus tuleb esitada pangale ning seda saab soovi korral teha ka elektroonilisel juhul. Kui laenutaotlus on esitatud ning pank annab sellele positiivse hinnangu, järgneb sellele lepingu allkirjastamine kõikide osapoolte poolt ning notaris käimine, mille järel väljastatakse vastavas summas laen.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.