Pensionifondid on sel aastal näidanud oodatust märksa paremaid tulemusi. Mis sellise edu tinginud on ning kas see tõotab jätkuda ka algaval 2025. aastal, selgitab Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.
Erakordne aasta pensionifondide jaoks
Madissoni sõnul kujunes 2024. aasta pensionifondide jaoks prognoositust märksa edukamaks. “Kui aasta alguses võis eeldada, et esimene poolaasta tõotab tulla paremate tulemustega, siis tegelikult õnnestus edu saavutada mõlemal poolaastal. Seega oli lõppev aasta pensionifondidele väga positiivne aasta, kujunedes ka 2023. aastast paremaks,” kommenteeris ta.
Väga häid tulemusi õnnestus mullu näidata kõikidel Luminori pensionifondidel. Suurema aktsiaosalusega fondidel läks kõige paremini: Luminor 16–50 pensionifondi 2024. aasta tootlus oli 22,71%, Luminor 50–56 pensionifondi tootlus 14,80%, Luminor 56+ pensionifondi tootlus 8,85%. Luminor 61–65 pensionifond näitas 5,06% tootlust.
“See on erakordne tulemus ja suur rõõm on tõdeda, et meie investeerimistiim ei ole lõppeva aasta tootluse potentsiaali suhtes kahelnud. Oleme vastavalt investeerimisstrateegiale ja mandaadile turgudel investeerinud ning edukalt osalenud käesoleva aasta aktsia- ja võlakirjaturgude tõusus,” sõnas Madisson.
Maagiline seitse võidutseb
Ent mis sellise märkimisväärse edu tingis? Madissoni sõnul on kõige suuremaks teguriks olnud Ühendriikide majanduse oodatust tugevam käekäik. “Ühendriikide tarbijad on olnud tugevalt tarbimas ning “maagilisse seitsmesse” kuuluvad USA suurettevõtted, kes mõjutavad aktsiaturgude käekäiku kõige enam, on näidanud aasta jooksul väga häid tulemusi – see edu on üle kandunud ka pensionifondidele.”
Suurte tehnoloogiaettevõtete käive ja kasum on Madissoni hinnangul kasvanud eelkõige tehisintellekti läbimurrete toel. “Lisaks on keskpangad liikunud intresside langetamise suunas ning sel aastal tehtud langetused on võimaldanud investoritel rohkem turgudel osaleda ning tuleviku suhtes positiivsemad olla,” kommenteeris ta.
Võlakirjaturud on samuti näidanud suuremat tootlust, kui olemasolevast tulumäärast võiks eeldada. “Teenitud on jooksvat kupongi ning samas on võlakirjade hinnad tõusnud põhjusel, et keskpangad on intresse langetanud, mida on omakorda võimaldanud ka inflatsioonimäära aeglustumine.”
Mis saab 2025. aastal?
Olulised tegurid, mis mõjutavad finantsturge ka algaval aastal, on Madissoni sõnul eelkõige globaalne majanduskasv, intressikeskkond, inflatsioon ja keskpankade tegevus. “Võib arvata, et inflatsioon on muutumas kangekaelsemaks ning suurt aeglustumist me uuel aastal enam ei näe. Tugev Ühendriikide majanduskasv hoiab aeglustumist tagasi ning võib inflatsiooni isegi kiirendada.”
Seetõttu ei pruugi intressilangetused loodetud trajektooris langeda. “Langetusi tehakse loodetust vähem ning see võiks investorite optimismi veidi kärpida. Samas ei tohiks see majanduskasvu väga palju mõjutada, seda enam et Ühendriikide majandus on heas hoos. Probleem on pigem Euroopa majanduse käekäigus,” lisas ta. Seega ei pruugi algav aasta konkureerida lõppeva aasta tulemustega, kuid kujuneb eksperdi hinnangul siiski aktsiainvestoritele positiivse tootlusega aastaks.
Investeeringud pensionifondi võivad osakuomanikule tuua nii kasumit kui kahjumit ning pensionifondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ja kasv ei ole garanteeritud. Pensionifondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet pensionifondi järgmiste perioodide tootluse kohta. Luminori pensionifondide põhiteabe dokumentide ja prospektidega saab tutvuda siin. Vajadusel küsi nõu asjatundjalt. Pensionifonde valitseb Luminor Pensions Estonia AS.
Luminori II samba pensionifondide viimase 2, 3 ja 5 kalendriaasta keskmised tootlused aasta baasil olid järgnevad: Luminor 16-50: 18,47%, 6,09% ja 7,63%; Luminor 50-56: 12,74%, 2,82% ja 4,26%; Luminor 56+: 8,65%, -0,04% ja 1,03%; Luminor 61-65: 5,83%, -1,78% ja -0,58.
Allikas: Pensionikeskus, seisuga 31.12.2024