Kasutusloata kinnisvaraobjekt pangalt laenu ei saa. Aga miks?

Kasutusluba tõendab, et kodu on elaniku jaoks ohutu.Shutterstock

Üks osa kinnisvaraturul müüdavatest korteritest ja majadest on kasutusloata, mis tähendab, et sellisel juhul tuleb finantseering kodu ostmiseks leida omast taskust. Miks pank kasutusloata kinnisvarale kodulaenu ei anna, selgitab Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane.

Nõuded peavad olema täidetud

Rebase sõnul tõendab kasutusluba eeskätt seda, et kõik, mis ehitaja poolt kord tehtud sai, on elaniku jaoks ohutu. “Kasutusluba on vaja eeskätt ikkagi selleks, et veenduda, kas erinevad nõuded, mis objekti kasutamiseks vajalikud on, oleksid täidetud, olgu selleks siis tuleohutus, elektrijuhtmestik või midagi muud. Seega on turvalisuse aspekt siinkohal väga oluline,” sõnas ta.

Ent miks kasutusluba siis ikkagi taotlemata jääb? “Kasutusluba pole reeglina vanemal kinnisvaral, kus pank seda ei nõudnud, või kinnisvaral, mis on ehitatud ilma laenuta ning kus inimesed ei pidanud selle olemasolu vajalikuks,” ütles ta.

“Samuti tean omast kogemusest öelda, et vanale majale on seda üsna keeruline taotleda, kuna kogu dokumentatsioon, mis on jäänud aastate taha, pole tänapäevaselt vormistatud või puudub see üldse,” lisas Rebane.

Kui aga tahta kasutusluba tagantjärele taotleda, soovitab Rebane kasutada selleks spetsialistide abi. “Ka Eestis on olemas ettevõtteid, kes vajaliku dokumentatsiooni tagantjärele koostavad, olgu selleks joonised, kooskõlastused või midagi muud,” märkis ta.

Kasutusloa tagab ehitaja

Võib ka juhtuda, et kasutusluba jääb taotlemata vastvalminud kinnisvaraobjektile, milleks on sageli just eramud.

“Minu soovitus oleks panna kasutusloa olemasolu juba lepingus ehitaja kohutuseks, kuna hiljem on tellijal väga keeruline seda protsessi ise läbi teha. On teada juhtumeid, kus tellija on sunnitud pöörduma kohtusse, kuna valminud hoonel puudub kasutusluba ning mingil põhjusel pole seda võimalik enam taotleda,” kirjeldas ta.

Kui aga ostetavaks kinnisvaraks on uusarenduses valmiv korter, siis üldjuhul kehtib tänapäeval standard, et valmis objekti ei anta enne uuele omanikule üle, kui kasutusluba on olemas. “Seetõttu seab ka pank lepingus selle kohustuse,” lisas Rebane.

Saab ka ilma, kuid see pole mõistlik

Ehkki teoreetiliselt on kasutusloata korterit või maja võimalik osta, Rebane seda siiski ei soovita. “Kuna pank kasutusloata objekti ei finantseeri, võib kinnisvara hiljem olla keeruline edasi müüa, kuna sobivat ostjat on väga raske leida,” rääkis ta.

Seetõttu on kasutusluba vajalik ka pikemat perspektiivi arvesse võttes. Siiski ei tohiks selle dokumendi puhul ära unustada kõige olulisemat: nagu nimigi ütleb, tõendab kasutusluba, et kinnisvaraobjekt on reaalselt kasutatav.

“See dokument on vajalik inimese turvalisuse pärast ja et kodus ei juhtuks õnnetusi, mida saanuks nõuete järgimise abil ära hoida,” rõhutas Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.