Kellele sobib pensioni investeerimiskonto? Ekspert selgitab

Eestis on pensioni investeerimiskontoga liitunud umbes 8000 inimest. Ent kellele pensioni investeerimiskonto sobib?Foto: Shutterstock

Pensioni investeerimiskonto (PIK) on eestlaste seas järjest populaarseks muutumas ning on paindlik viis oma vara paigutamiseks ja kasvatamiseks. Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madissoni sõnul sobib see pigem teadlikule investorile, mis ei tähenda, et ka algajast investor ei võiks selle võimalusega tutvust teha.

Paindlik viis pensioni kogumiseks

Pensioni investeerimiskonto on eraldiseisev konto, kuhu saab suunata  nii II pensionisamba sissemakseid kui ka vahetada sinna varem II sambasse pensionifondidesse kogutud vahendeid. “Investeerimiskontol saab mugavalt teostada väärtpaberite ostu- ja müügitehinguid,” ütles Madisson.

Siiski tuleb arvestada, et kuna investeerimiskonto puhul on tegemist eriotstarbelise lahendusega, saab sinna suunata vaid II samba vahendeid. Seega ei saa investeerimiskontole kanda näiteks muid rahalisi sääste või hoopis III sambasse paigutatud vara.

“Kui II samba fondist kantakse raha pensioni investeerimiskontole, ei pea tasuma 20% tulumaksu. Samuti kehtib investeerimiskonto puhul sarnane kogumissüsteem nagu II samba puhul, kus riigi antud lisapanus moodustab 4% ning investor saab ise otsustada, kas investeerimiskontole laekub 2%, 4% või 6% inimese brutopalgast,” rääkis ekspert.

Mida teadlikum investor, seda parem

Eestis on pensioni investeerimiskontoga liitunud umbes 8000 inimest. Ent kellele pensioni investeerimiskonto sobib? Vahur Madissoni sõnul pole ühtegi takistust, miks kontot ei võiks luua igaüks, kes investeerimise vastu huvi tunneb, kuid siiski on teatud kogemustega inimestel eelis.

Vahur MadissonFoto: Luminor

“Kindlasti on lihtsam orienteeruda teadlikumatel investoritel, kes on võib-olla juba aastaid kogemusi hankinud ja tunnevad investeerimisvaldkonda. Kuid see ei tähenda, et teistel juhtudel see välistatud oleks, kuid siistasub alustada väiksemate summadega, kanda kontole alguses väiksem summa ja siis omal käel investeerimist harjutada,” juhendas ekspert.

Iga varaga kaasneb risk

Luminoris saab PIKi tehinguid läbi viia Luminor Investori platvormil, kuhu kuulub lai valik erinevaid finantsinstrumente. Nii võib sobiva valiku teha nii aktsiate, ETFide, investeerimisfondide kui ka võlakirjade seast.

Sellegipoolest tuleb ka PIKi puhul arvestada võimalike riskidega sõltuvalt sellest, millest portfell täpsemalt koosneb. “Iga varaga kaasneb riske, millega tuleb arvestada ning millega kokku puututakse. Ka pensioni investeerimiskonto pole siinkohal erand.”

Niisiis julgustab Vahur Madisson tutvuma erinevate pankade pensioni investeerimiskonto lahendustega, kuna erisused võivad puudutada näiteks hinnakirja või kulude poolt. “Kogutud vara võib alati II samba fondi tagasi kanda, juhul kui siiski ei ole aega või soovi ise oma pensionivara investeerida. Samuti võib investeerimiskonto viia alati üle teise panka. Seetõttu tasub kindlasti pidada nõu spetsialistidega ning arutada, missugune võimalus sinu jaoks kõige paremini sobib,” sõnas Madisson lõpetuseks.

Investeeringud pensionifondi võivad osakuomanikule tuua nii kasumit kui kahjumit ning pensionifondi investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ja kasv ei ole garanteeritud. Vajadusel küsi nõu asjatundjalt. Pensionifondide eelmiste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet pensionifondi järgmiste perioodide tootluse kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.