Kui tõenäoliselt kaaluvad praegu paljud, kas hetkel on ikka õige aeg oma kodu ostmiseks, siis Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul on koduostmiseks alati õige aeg. Kuidas aga olla kindel, et kodulaenu taotlemine ka võimalikult sujuvalt läheks? Rebane toob välja viis “punast lippu”, mille ilmnemisel pank kinnisvara finantseerimisest loobuma on sunnitud.
- Tuleohutusnõuded pole täidetud
Tanel Rebase sõnul on tuleohutusnõuetele mittevastavus kindel põhjus, miks pank koduostu finantseerida ei soovi. “Olgu selleks küttesüsteem, tulekolletega seotud puudujäägid või midagi muud – kui hoone tuleohutusnõuded pole täidetud, on see igati piisav põhjus, miks pangad kliendi laenutaotlust ei rahulda,” ütles ta.
Kuivõrd soetatav kinnisvara on laenu tagatiseks, tuletab Rebane meelde, et sellele peab saama sõlmida kodukindlustuse poliisi. “Soovitan tutvuda kodukindlustuse tingimustega: kui soetatava kinnisvara puhul pole vajalikud nõuded täidetud, pole ka pangal põhjust seda kinnisvaraostu finantseerida.”
- Kasutusloa puudumine
See on Tanel Rebase sõnul on suuremaid punaseid lippe, mille taha positiivne laenuotsus sageli jääb. “Kasutusluba peab kinnisvaral olema, kuna see tõendab, et korter või maja, mida osta soovitakse, on tõepoolest ka elamiseks kõlbulik ja turvaline. Kui kasutusluba puudub, siis pangalt laenu ei saa,” kinnitas ta.
- Puudulik dokumentatsioon
Kuigi kasutusluba kuulub samuti dokumentatsiooni hulka, võib selliseid puudusi esineda veel: näiteks ei pruugi hoone registriandmed tegelikkusele vastata. “Korterite puhul tuleb igapäevaselt ette selliseid näiteid, kus registriandmetes on midagi korrast ära – näiteks on mõni oluline detail puudu, ruutmeetrid ei klapi dokumentides kirjeldatuga, mõni trepp on puudu ja palju muud.”
Ehkki dokumentatsiooni on võimalik korrastada, ei anna inimesed Tanel Rebase sõnul tihti endale aru, et see võib tähendada ootamatuid lisakulusid. “Kui sellised vastuolud tekivad, on väga oluline mõista dokumentatsiooni korrastamiseks minevat aega ja kulusid – kui klient ütleb, et peab kasutusloa ise tegema, aga korralikku dokumentatsiooni pole, siis võib tekkida küsimus, kuidas see lahendatakse,” ütles ta.
- Asukoht
Kuivõrd soetatav kinnisvara on laenu tagatis, tunneb pank mõistagi huvi ka kinnisvara täpsema asukoha vastu. See tähendab, et ka ebasobiv asukoht võib laenuotsusele saatuslikuks saada. “Kui kinnisvara asub piirkonnas, mis on raskesti ligipääsetav, võib pank finantseerimisest loobuda.”
Samas puudutab asukoht ka näiteks kinnisvara, mille välimuslik-tingimuslik vahekord pole omavahel tasakaalus. “Kui 800-ruutmeetrine luksusmaja asub piirkonnas, kuhu tulevikus ükski teine potentsiaalne klient tõenäoliselt kinnisvara ei otsi, siis pangal on õigus ka sellest tehingust keelduda,” lisas ta.
- Kinnisvara seisukord
See asjaolu puudutab sageli näiteks kortereid või maju, mis on ajahamba poolt tugevalt pureda saanud. “Kui on näha, et kinnisvara on jäetud unarusse ning lagunemas, siis võib tekkida küsimus, kui palju selline kinnisvara üldse väärt on – mõistagi on see sageli põhjus, miks pangad sellist kinnisvara ei finantseeri,” sõnas Rebane.