Luminori blogi

Kodukindlustuse puhul süvene kõikidesse tingimustesse. Ent mida ikkagi tähele panna?

Kodukindlustuse tingimused võivad üksteisest veidi erineda.Foto: Shutterstock

Ehkki kodukindlustus on rangelt soovituslik kõigile kinnisvaraomanikele, on see kindel kohustus vaid neile, kes on kinnisvara finantseerimiseks kasutanud kodulaenu. Siiski võivad kodukindlustuse tingimused üksteisest mõnevõrra erineda. Millele kodukindlustuse valikul tähelepanu pöörata, räägib Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Tähelepanu tuleb pöörata mitmele erinevale aspektile

Igal kindlustusseltsil on Luminori eksperdi sõnul erinevad paketid ja nende pakettide vahe võib olla väga erinev. “Tavaliselt seisneb erinevus nii selles, mida lisaks kinnisvarale kindlustada saab, aga ka mõningates teistes tingimustes,” rääkis Rebane.

Kodukindlustuse puhul on oluline pöörata tähelepanu omavastutuse osakaalule. “See ei pruugi kindlustusvõtja sees ega vahel küll väga palju erineda, kuid kindlasti tuleks see üle vaadata ning võib-olla ka erinevaid pakkumisi võrrelda,” soovitas ta.

Samuti võivad erinevused peituda vastutuskindlustusega seotud detailides. “Kui sa näiteks elad majas ja sinu krundi pealt kukub puu naabri aeda, siis kes katab kulud – see on väga oluline punkt. Sama kehtib ka korterite kohta: kui kortermajas tekib uputus ning selgub, et sa uputasid üle alloleva korteri, siis kes vastutab ja kulud katab, tuleb kindlasti selgeks teha. Seega on vastutuskindlustus kindlasti see, mis mõneti erineb ning mis ühel juhul on kodukindlustuse osa ja teisel juhul mitte,” märkis Rebane. 

Samamoodi tuleks veenduda, millised reeglid kehtivad loodusõnnetuste, sealhulgas üleujutuste või muude olukordade puhul ning kas kindlustus kaitseb ka nende eest või mitte.

Nutiseadmeid ja kodumasinaid on võimalik samuti kindlustada

Järjest populaarsemaks on muutunud ka erinevate kodumasinate või nutiseadmete kindlustamise võimalus. “See on paljude klientide jaoks oluline küsimus. Tavaliselt lähevad kindlustuse alla kuni 24 kuud vanad seadmed. Siiski on need tingimused sageli väga erinevad ning tuleks üle täpsustada, kas telefoni mahakukkumisel läheb see juhtum kodukindlustuse alla või mitte.”

Samuti kuulub mõnel juhul kodukindlustuse tingimustesse ka laste või lemmiklooma poolt tekitatud kahju hüvitamine. “Kui koer või kass rikub diivani ära, siis teinekord seatakse sellele juhtumile limiite ning hüvitamine toimub teatud summa ulatuses. Seega tasub ka see tingimus üle vaadata ja kindlustusandjaga täpsustada,” lisas ta.

Sama kehtib ka näiteks väljaspool kodu laste poolt tekitatud varalise kahju kohta, mis tihti kuulub vastutuskindlustuse hulka – nii ei pea lapsevanem muretsema, kui laps viskab kogemata näiteks palli aknasse või vastu telerit, kus katkise eseme väljavahetamine võib üpris kalliks maksma minna.

Kodukindlustuse hind võib Rebase kinnitusel väga suures ulatuses erineda. “Ma võrdleks kindlustust siinkohal autoga, kus uue sõidumasina hind algab küll teatud summast, aga kui juurde tuleb ka lisavarustus, tõuseb omakorda ka hind.”

Kodukindlustuse puhul on eelkõige oluline, et kinnisvara oleks kindlustatud taastamisväärtuses. “Samuti tuleb endale selgeks teha, et millised on need juhtumid, kus kindlustusandja võiks tekkinud kahju hüvitada – see on väga individuaalne,” märkis Rebane. 

Sellest sügisest on Luminori uueks kodukindlustuse partneriks PZU, kellel on eraisikute panganduse juhi sõnul väga head ja konkurentsivõimelised tingimused. “Kindlasti soovitame omalt poolt PZU tingimustel kodukindlustust, kuna see on meie klientide jaoks soodsaim ja mugavaim viis oma kinnisvara kindlustada,” soovitas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.