Koduostja, pane tähele: mis juhtub, kui uusarendus ei saa kokkulepitud ajaks valmis?

Ehkki valmimistähtaeg on lepingus sätestatud, ei pruugi kõik minna alati plaanipäraselt.Shutterstock

Ehkki ehitusmaterjalide puudus ning hindade kallinemine on kestnud tänaseks juba mõnda aega, võib hetkel keeruline aeg maailmas kinnisvaraobjektide valmimistähtaegu edasi nihutada. Mis juhtub, kui uusarenduse valmimistähtaeg läheb üle kokkulepitud aja, selgitab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

Tähtaegu dikteerivad nii tarneahelad kui ehitusmaterjalide hinnad

Ehkki kõik osapooled ootavad uusarenduse valmimist pikisilmi, võib arendajast mittesõltuvatel põhjustel vahel juhtuda, et kokkulepitud objekti valmimistähtaeg siiski ei päde. Üheks peamiseks viibimise põhjuseks on Rebase sõnul maailmas toimuvate sündmuste tõttu tarneahelates toimunud muudatused, mis tuleb uue olukorra valguses üle vaadata.

“On selge, et ehitusmaterjalide puudus on pigem pisteline ning tabab rohkem odavama hinnaga kaubagruppe. Ent kui mõnes tehases pannakse mõne konkreetse ehitusmaterjali tootmine pausile, mõjutab see omakorda nii toote hinda kui ka selle kättesaadavust,” selgitas ta.

Rebane kinnitas, et praeguse olukorra valguses on hakanud ehitustähtajad venima, seda arendajast mittesõltuvatel põhjustel. “Olukord, kus arendaja poolt määratud ehituse valmimise tähtaeg lükkub 3–4 kuud edasi, on kahjuks saanud üsna tavapäraseks,” nentis ta.

Ehitusobjekt peab valmis saama

Ent kuidas mõjutab see olukord erinevaid osapooli? Reeglina sätestatakse valmimistähtajaga seotud muudatused ja sellest tulenevad edasised sammud juba võlaõiguslepingus, mistõttu tasub korteriomanikul lepingu sisuga väga tähelepanelikult tutvuda.

Ent millise pilguga vaatab sellele olukorrale pank? “Kui ehituse valmimise tähtaega palutakse paari kuu võrra pikendada, pole see meie jaoks suur probleem,” kinnitas Rebane, kuid lisas, et see ei tähenda, et valmimine võiks seetõttu venima jäädagi.

“Kui ehitus mingil põhjusel viibib, ei lähe pank ühelgi juhul pikendamisega üle 24 kuu – see tähendab, et nii ehitus kui ka selle lõplik valmimine peavad jääma sellesse ajaperioodi,” ütles ta. Seetõttu ei saa tekkida kentsakat olukorda, kus arendaja jääbki valmimistähtaega igaveseks edasi lükkama.

Kui see siiski juhtub ning tulemuseks on mittevalmiv kinnisvaraobjekt, lähenetakse Rebase sõnul igale juhtumile eraldi. “Sellisel juhul selgitatakse välja, millest kõik alguse sai – kas tegemist on arendaja pankroti või millegi muuga,” sõnas ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.