Kuhu investeerida praegusel heitlikul turul?

Foto: Shutterstock

Tänavune aasta läheb aktsiaturgudel ajalukku ebakindluse ja enneolematute kõikumiste poolest. Turud on olnud nii muutlikud, et sotsiaalmeedias hakati olukorda iseloomustama uudissõnaga “känguruturg”. See tähendab turgu, mis ei liigu ühes kindlas suunas, vaid on hüplik. Selline turg laseb end loogika asemel juhtida emotsioonidel, mis võivad kaasa tuua mõtlematuid investeeringuid.

Luminori investeerimis- ja riskianalüüsi tiimijuhi Anton Skvortsovi sõnul on seepärast mõistlik uurida aktsiaturgude kõrval ka muid investeerimisvõimalusi. 

Hoiused ja võlakirjad

Eurostati andmetel on Eestis, Lätis ja Leedus kodumajapidamiste seas üks populaarsemaid investeerimisvalikuid Baltikumi kolme suurima panga tähtajalised hoiused, mille tootlus on kuni 0,15 protsenti.

Teine võimalus on investeerida ettevõtete või riigi võlakirjadesse ehk fikseeritud tuluga finantsinstrumentidesse, mis tähistavad investorite laene laenuvõtjatele. Võlakirjainvestor saab fikseeritud intressimakseid võlakirja perioodi lõpuni, mil võlakirja väljastaja peab võla algsumma tagasi maksma. See tähendab, et kui investor säilitab võlakirja lunastamistähtajani, väldib ta hindade kõikumisega kaasnevat riski.

Võlakirjaturule aitab pääseda pank

Eurostati andmetel investeerisid 2018. aasta lõpu seisuga Eesti kodumajapidamised võrreldes Euroopa Liidu keskmisega võlakirjaturule kuus korda vähem sääste.

Kui Euroopa Liidus on võlainstrumentide ja hoiuste suhtarv 6,3 protsenti, siis Eestis on see kõigest 1 protsent, Leedus 2,1 protsenti ja Lätis 2,3 protsenti. Selle põhjuseks on pikaajaliste investeerimistähtaegade ebapopulaarsus.

Samuti võib kodumajapidamistel olla võlakirjaturule pääsemine keeruline ja ajakulukas, kuid siin saavad appi tulla pangad. Näiteks Luminor Investori klientidel on juurdepääs rohkem kui 1300 lihtsamale ettevõtte ja riigivõlakirjale enam kui 50 riigis. See võimaldab investoritel osta võlakirju samamoodi nagu aktsiaid.

Luminor Investor pakub enam kui 14 500 investeerimisvõimalust

Luminor Investori platvormil saab investeerida aktsiatesse, võlakirjadesse, ETFidesse (börsil kaubeldavad fondid) ja investeerimisfondidesse. Valikus on enam kui 14 500 finantsinstrumenti ning platvormil saab toimetada igal ajal, igal pool ning nii arvutis kui nutiseadmes. 

Investeerida saab võlakirjadesse, mille lunastamistähtajad varieeruvad paarist päevast 48 aastani ning mille tootlus tähtajani võib ulatuda kuni 15 protsendini. Lisaks on platvormil 11 filtrit (näiteks lunastamistähtaeg, tootlus tähtajani, minimaalne investeerimissumma, riik, valuuta jt).

Luminori Investori kaudu on võimalik osta võlakirju 1000 euro tükkide kaupa ning investeeringute vahendustasu on 0,20 protsenti tehingu väärtusest ja hoidmiskulu 0,01 protsenti kuus.

Luminor Investori platvormi saab kasutada nii arvutis kui nutiseadmes.

Leedu Ettevõtete Konföderatsioon valis Luminor Investori 2019. aasta nutilahenduseks.

Võlakirjade tootlus ületas aktsiate tootluse

New York Times Magazine’i andmetel on võlakirjad esimest korda 20 aasta jooksul aktsiatest suuremat tootlust näidanud. Vastupidiselt levinud arvamusele, et aktsiate pikaajaline tootlus on parem kui võlakirjade oma, oli S&P 500 aastane tootlus 2000. aastast 2020. aasta aprillini väiksem (5,4 protsenti) kui pikaajaliste riigivõlakirjade (8,3 protsenti), ettevõtete pikaajaliste võlakirjade (7,7 protsenti) ja suure tootlusega võlakirjade (6,5 protsenti) oma.

Korrigeeritud sulgemishindade muutumine (allikas: Yahoo Finance).

Võlakirjade hind hakkas kasvama 2019. aastal toimunud intressimäärade järsu languse ja finantsturgude ebakindluse tõttu. Suured võlakirjafondid nagu Vanguard Total Bond Market Index ja iShares Core U.S. Aggregate Bond saavutasid rekordilise tootluse (u 8,5 protsenti). Meeles tasub aga pidada seda, et investeeringu varasem tootlus ei taga tulevikus samal tasemel tootlust.

Võlakirjapositsioonidele on ebakindlus tihtipeale kasulik. Näiteks kipuvad känguruturu investorid heitlikel aegadel samuti eelistama võlakirju ja teisi püsivamaid variante. Financial Timesi andmetel oli võlakirjaturg 15. mai seisuga Covid-19 tõttu hinnanguliselt 65 miljardi dollari võrra kosunud ning kasv võib jääda püsima, sest ettevõtted ja valitsused kiirustavad võlainstrumente emiteerima, et pandeemia mõju leevendada. 

Investeeringu eest vastutab igaüks ise

Oluline on pidada meeles, et iga investeeringuga kaasneb teatav risk ning enne investeerimist, varade loovutamist või tehingute sõlmimist tuleb hoolikalt hinnata oma majanduslikku seisu. Iga investor vastutab investeerimisega seotud otsuste eest ise ja seepärast tuleb kindlasti põhjalikult tutvuda kõikide valikute ja dokumentidega. 

Samuti tuleb arvestada, et varasem hea tootlus ei taga samaväärset kasumit tulevikus ning otsuseid ei tohi teha pelgalt selle näitaja põhjal. Iga investeeringu väärtus võib kõikuda ning investor ei pruugi investeeritud summat tagasi saada. 

Lisainfot Luminor Investori kohta saab siit


Tähelepanu! Artikkel on informatiivse eesmärgiga, tegu ei ole investeerimisanalüüsi ega soovitusega müüa või osta konkreetseid väärtpabereid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.