Kuidas jõuda miljonilise aktsiaportfellini?

Kuidas ikkagi jõuda 1 miljoni euro suuruse aktsiaportfellini?Shutterstock

Dividendinvestor.ee eestvedaja ja endine kauaaegne fondijuht Märten Kress kirjutab Luminori blogis, et investeerimisega algust tehes on mõistlik omale seada eesmärk.

See eesmärk koosneb mitmest lülist. Esmalt kvalitatiivne. Näiteks võib investeerimistegevuse nii-öelda suureks eesmärgiks olla oma finantsilise tuleviku kindlustamine ootamatu töövõime languse või kaotuse vastu. Samamoodi võib eesmärgiks olla rahavoogu tootva portfelli kokku panemine või ka lihtsalt vanaduspõlve kindlustamine.

Paneme eesmärgi numbrite keelde

Teine tahk investeerimiseesmärgi juures on kvantitatiivne. See on nüüd see koht, kus meie soovid ja unistused tuleb numbrite keelde panna. Teisisõnu püüame veidi paremini iseenda jaoks lahti mõtestada, mida siis ikkagi tähendab finantsilise tuleviku või vanaduspõlve kindlustamine. Päris sageli jookseb pikaajalise investeerimisega algust tegeva investori peast läbi üks ümmargune number – 1 miljon eurot. Ega sageli seda valju häälega välja ei juleta öelda, aga mõtteis unistab nii mõnigi investor just nimelt 1 000 000 euro suurusest investeerimisportfellist.

Kuidas siis jõuda 1 miljoni euro suuruse aktsiaportfellini? Mida selleks tegema peab? Kas see on üldse keskmisele palgatöötajale jõukohane? Kas see on realistlik?

Alustame põhitõdedest

Alustame algusest ehk mõtestame lahti mõned põhitõed. Esiteks, mida varem investeerimisega alustada, seda rohkem teeb meie eest tööd liitintress ja seda vähem peame panustama rahaliselt meie ise. Jah, see palju kiidetud liitintress, kus teenitud tulu teenib meile uuesti tulu ilma, et me peaksime suurt midagi selleks ise tegema.

Siin kehtib kaks lihtsat reeglit. Esiteks, nagu öeldud, siis mida pikem on investeerimisperiood, seda suurem on liitintressi mõju meie jõukusele. Teiseks, mida kõrgem on tootlusnumber, seda parem on tulemus. Loomulikult tasub siin igasugu plaane ja prognoose tehes jääda realistlikuks.

Olgu kohe öeldud, et aktsiaturgude keskmine aastane tootlus on viimase 100 aasta jooksul jäänud sinna 8–12% vahemikku. See on keskmine tootlus, mis kujuneb väga erineva tulemusega lõppenud kalendriaastate tootlustest. Näiteks 2020. aastal kujunes globaalse aktsiaturu tootluseks eurodes mõõdetuna +6,3%, 2019. aastal +30,0% ja 2018. aastal -4,1%. Arvutusi tehes võiks aluseks võtta pigem ülaltoodud vahemiku alumise ääre ehk 8% aastas, konservatiivsema meelelaadiga investorid võivad kasutada ka 6% oodatava tootluse numbrit.

Nullist miljonini

Kui räägime vanaduspõlve kindlustamisest või elukestvast pensionikogumisest, siis enamasti ulatub investeerimisperioodi pikkus vähemalt 40 aasta kanti. Võtamegi selle oma arvutuste aluseks. Seega, juhul kui alustame täitsa nullist ja soovime 40 aastaga jõuda miljoni euro suuruse aktsiaportfellini, näitab liitintressi kalkulaator meile, et iga kuu tuleb investeerida 290 eurot. 

Seda ei ole vähe, aga ei ole ka erakordselt palju. Juhul kui meil õnnestuks oma investeeringutelt teenida kogu 40 aasta kestel keskmiselt 10% aastas, tuleks miljoniportfellini jõudmiseks panustada 160 eurot kuus. Samas tootlusnumber ei ole enamuse investorite jaoks kuigivõrd meie enda kontrolli all. Seega tasub prognoose tehes kasutada pigem konservatiivsemaid eeldusi ehk jääda selle 8% numbri juurde.

Osa palgatõusust ka investeeringute suurendamiseks

Samas on üks aspekt, mida me saame ise mõjutada. Selleks on igakuiste sissemaksete tõstmine ligikaudu samas tempos, nagu kasvab meie palk. Näiteks võime iseendaga teha kokkuleppe, et esimesel aastal alustades suuname igakuiselt aktsiatesse 230 eurot, järgmisel aastal 2% rohkem ehk ligikaudu 235 eurot kuus, sealt edasi taas 2% rohkem ehk ligikaudu 239 eurot jne. Ka sellise loogika alusel aktsiaportfelli ehitades jõuame prognooside kohaselt 40 aastaga miljonilise portfellini.

Lisan veel ühe stsenaariumi. Investeerimisperiood jätkuvalt 40 aastat, oodatav keskmine tootlus 8% aastas, alustame igakuise 150 euro suuruse investeeringuga ja suurendame seda igal aastal 5% võrra. Jah, ka nii jõuame miljonilise aktsiaportfellini. Ja see on juba säästunumber, mis täna on kättesaadav päris paljudele.

Variant AVariant BVariant CVariant D
Investeerimisperioodi pikkus aastates40404040
Oodatav keskmine tootlus (%)8%10%8%8%
Iga-aastane sissemaksete suurendamise protsent0%0%2%5%
Igakuine investeering eurodes290160230 (1)150 (1)
Portfelli oodatav turuväärtus perioodi lõpus1 012 1021 011 6931 013 1161 000 101
Ise investeeritud rahasumma eurodes138 91076 640168 002222 229
Ise investeeritud raha osakaal portfellist14%8%17%22%
(1)  – Esimese aasta igakuine investeeringu summa, mis siis igal kalendriaastal suureneb vastavas tabeli veerus kajastatud protsendi võrra.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.