Kuidas me tulevikus maksame? Ekspert: digitaalsed maksemeetodid koguvad alles hoogu

"Lisaks deebet- ja krediitkaartidele on igapäevaselt kasutusel digitaalsed kaardid, millega sooritatakse oste Google Pay ja Apple Pay abil," rääkis Grigori Ilkevits.Foto: Shutterstock

Ehkki pea igal täiskasvanul leidub rahakotis deebet- või krediitkaart, lisandub järjest enam uusi võimalusi, kuidas vajalikke makseid turvaliselt ja mugavalt teha. Ent kas maksekaardid kaovad lähitulevikus käibelt ning mida toob maksemeetodite lähitulevik? Tulevikusuundadest ja trendidest räägib Luminori kaartide üksuse juht Grigori Ilkevits.

Kinkekaardid muutuvad digitaalseks, soov on vältida plastikut

Ilkevitsi sõnul vastab tõele, et inimesed kasutavad erinevaid maksemeetodeid järjest rohkem. “Lisaks deebet- ja krediitkaartidele on igapäevaselt kasutusel digitaalsed kaardid, millega sooritatakse oste Google Pay ja Apple Pay abil,” rääkis ta.

“Kindlasti on järjest populaarsemaks saanud ka kinkekaardid – koostöö erinevate kaubanduskeskustega on jätkuvalt prioriteet, kuna see on klientide seas väga populaarne kingitus,” lisas Ilkevits.

Järjest enam leiavad tema sõnul kasutust just virtuaalsed kinkekaardid, mis teeb kinkekaardid keskkonnasõbralikumaks, võimaldades vältida üleliigset materjalide kulu. “Paberit või plastikut ei lähe peagi kinkekaartide puhul üldse tarvis, kui tekib võimalus neid ka digitaalselt kasutada.”

Eestlaste finantsteadlikkus on kõrgel tasemel

Ilkevits tõi välja, et eestlased on kaasaegse mõtteviisiga ning soovivad katsetada uusi lahendusi. “35% eestlastest omab investeerimiskontosid, samuti on finantsteadmised väga heal tasemel. Seega on rõõm näha, et järjest enam inimesi liigub finantsvabaduse poole – võrreldes teiste Balti riikidega on Eestis olukord kindlasti väga positiivne ja võiks öelda, et lausa erakordne,” kinnitas ta.

See trend on Ilkevitsi sõnul näha ka krediitkaartide kasutajate hulgas, mis on järjepanu langemas. “Krediitkaarte kasutatakse eestlaste seas järjest vähem ning kliendid eelistavad pigem kasutada vaid omavahendeid ja deebetkaarti. Siiski leian, et krediitkaart võiks olla igal perel olemas hädajuhtumiteks ehk olukordades, mida ette ei osatud näha.”

Et paljudel siiski pole enam rahakoti vahel eraldi krediitkaarti, on turule tulnud ka erinevaid alternatiive, millest üheks on Luminor Black kaart ehk maksekaart, mida saab kasutada nii tavalise deebetkaardi, krediidipuhvriga deebetkaardi kui ka tavalise krediitkaardina.

Samuti eristab Luminor Black teistest ka see, et kaardile saab teha tasuta sularaha sissemakseid. Ühtlasi on kaart väga paindlik ning pakub turvatunnet olukorras, kus teiste maksemeetoditega tasumine pole võimalik. “Kui deebetkaart ei pruugi lennukis sageli töötada, siis Luminor Black maksekaardi puhul on tõenäosus kindlasti suurem ning seetõttu on tagatud ka kindlam tunne reisi ajal,” tõi Ilkevits välja.

Uued trendid maksemeetodite hulgas koguvad alles hoogu

Ent kas muudatused ootavad ees ka teisi maksekaarte ja -võimalusi? Kaartide üksuse juhi sõnul mõtleb järjest rohkem panku magnetriba eemaldamisele. “On täitsa võimalik, et see juhtub juba lähitulevikus: Visa ja Mastercard on juba lubanud tulevikus selle kaartidelt eemaldada ning küllap tulevad ka pangad peagi järele,” kinnitas ta.

Samuti on Ilkevitsi sõnul kiiresti arenemas uusimad maksevõimalused nagu Apple Pay ja Google Pay. “Järjest rohkem saab ostunimekirja kokku panna abitehnoloogiate (Alexa, Siri) abil ning koduste seadmete abil toodete eest tasuda – digitaalne kaart lisatakse sellisel juhul konkreetsesse seadmesse. Tõenäoliselt ootab sama tulevik ees ka kodumasinaid: juba praegu saab külmkapi ühildada pangakaardiga ning toidu kojutellimus vormistatakse digitaalse assistendi poolt sinu eest näiteks igale reedele,” näitlikustas ta.

Uued lahendused laienevad kõikidesse segmentidesse

Kaugel pole ka aeg, mil uusimad arendused puudutavad ka kütusefirmasid. “Varsti saame kütuse eest tasuda nii, et automaattanklas piisab vaid autonumbri nägemisest. Julgen väita, et 5–6 aasta perspektiivis hakkame nägema juba esimesi näiteid ja katsetusi.”

Üheks oluliseks trendiks on ka avatud pangandus (open banking), kus tasumiseks ei lähe tarvis füüsilist maksekaarti, vaid kõik toimub ülekande alusel. “Seda uuritakse hetkel väga aktiivselt ning kindlasti hoiame ka meie sellel teravat pilku peal,” kinnitas Ilkevitš.

Ka võib näha, et Euroopa Liit on tasapisi arendamas omaenda makseskeemi. “Kuna Visa ja Mastercard on pärit Ameerika Ühendriigist, tehakse meie piirkonnas ehk Euroopa keskpanga poolt suuri jõupingutusi selleks, et arendada välja ka kohalik maksesüsteem. Kas see lõpuks ellu viiakse või mitte, seda näitab juba lähitulevik,” sõnas ta.

Samuti ei kao Ilkevitsi hinnangul kuhugi ka krüptoraha temaatika. “See on väga hea mõtteviis ja idee, mis läheb kindlasti lendu. Väga oluline on luua kliendi silmis usaldusväärsus, et digitaalseid lahendusi julgetaks rohkem kasutada ning see saaks veelgi suuremaks trendiks,” ütles Grigori Ilkevits lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.