Kuidas rahatargalt oma suvepuhkust nautida? 

Korki sõnul tuleks eesootavaks pikemaks puhkuseks koguda raha aastaringselt – nii on suvel muretum erinevaid plaane teha ning põnevaid suveseiklusi ette võtta.Foto: Shutterstock

Eestlane tahab reeglina pikemalt puhata kas juulis või augustis – sel perioodil võetakse üldjuhul ette kõige rohkem puhkusele omaseid tegevusi, käiakse välismaal reisimas või sõidetakse mööda kodumaad.

Siiski avastab suur hulk inimesi puhkuse lõppedes end olukorras, et kogu vaba raha on kulunud puhkusele. Kuidas sellist olukorda vältida ning puhata ilma, et selle lõppedes näpud põhjas oleksid, selgitab Luminori klienditeenuste juht Kaspar Kork.

Spontaansed plaanid viivad rahakotist kõige suuremaid summasid

Korki sõnul tuleks eesootavaks pikemaks puhkuseks koguda raha aastaringselt – nii on suvel muretum erinevaid plaane teha ning põnevaid suveseiklusi ette võtta.

“Pane iga kuu natuke raha kõrvale ning planeeri oma puhkus targalt, mitte ära kuluta jooksvaid sissetulekuid – niiviisi väldid ootamatute väljaminekute tekkimist kõige paremini,” ütles Kork.

Siiski võib ootamatuid kulusid puhkuse ajal ikka ette tulla, olenemata sellest, kas raha sai regulaarselt kogutud või mitte. Selle vastu aitab Korki hinnangul just puhkuse eelarve koostamine ja selle järgimine.

“Kui sa lähed puhkama, aga pole pannud eelarvet paika, võib end kiiresti avastada olukorrast, kus on võetud lõivu rahast, mida on tegelikult vaja vältimatute kulude katteks. Sellist situatsiooni võiks igal juhul vältida – seda saab saavutada just tarkade valikute ehk selge eelarve abil.”

Kindlasti tasuks plaane teha ettenägelikult ning võimalusel broneerida vajalikud teenused mitu kuud varem ette.

“Mida varem suudame puhkust planeerida, seda odavam see lõppkokkuvõttes on. Kui sa lükkad näiteks hotelli broneerimise viimasele hetkele, võivad hinnad olla mitu korda kallimad. Varajane majutuse, transpordi ja teiste vajalike teenuste broneerimine säästab kindlasti raha, see on fakt,” kinnitas ta.

Rahatark puhkaja teeb teadlikke valikuid

Kauaoodatud suvepuhkus ei pea aga koosnema vaid kulukatest ettevõtmistest, sealhulgas välismaareisidest, peenetest hotellidest või restoranidest – väga paljusid suviseid tegevusi saab teha ka siinsamas Eestis, koos heade sõprade või perega.

“Miks mitte võtta ette üks päevane matk Eesti looduses, veeta õhtu lõkke ääres ning ööbida telkides?” näitlikustas ta.

Häid ideid matkamiseks, looduses aja veetmiseks ning kohalike ürituste väisamiseks leiab näiteks Puhka Eestis koduleheküljelt, kuhu on koondatud info ka eesseisvate ürituste kohta.

“Suvel toimub Eestis nii palju tasuta üritusi ja festivale – igaüks peaks endale meeldiva tegevuse hõlpsalt leidma. Sellegipoolest oleks nutikas suurürituste ajal linnakeskustes ööbimist vältida, kuna sel perioodil on ööbimise tasu kindlasti kõrgem kui tavaperioodil,” märkis Kork.

Raha aitab säästa ka see, kui suvine väljasõit, teatriskäik või vabaõhuseiklus võetakse ette mitmekesi. “Kui plaan on minna autoga, saab sõidule kuluva bensiiniraha seltskonna vahel sõbralikult ära jagada. Samuti on ööbimine soodsam, kui seda tehakse koos sõprade või tuttavatega,” tõi ta erinevaid näiteid.

Kindlasti tasub pilku peal hoida ka erinevatel kultuuriasutustel, kuna paljudel muuseumidel on teatud kuupäevadel soodsam piletihind või tasuta sissepääs: näiteks saab Eesti Kunstimuuseumi filiaale külastada kolme euro eest iga kuu viimasel kolmapäeval, samuti on sissepääs Tallinna linnale kuuluvatesse muuseumitesse tasuta iga kuu esimesel pühapäeval.

“Võimaluse raha kokkuhoidmiseks leiab alati – nagu öeldakse, parimad asjad on elus tasuta. Suvi pakub palju erinevaid võimalusi ja ahvatlusi, kuid oluline on säilitada kaine mõistus ning tegutseda oma võimete piires. Nii saab emotsiooniostudele läinud kulusid targalt ja teadlikult vältida,” ütles Kork lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.