Lihtsad nipid, kuidas säästmine endale võimalikult lihtsaks muuta

Me kõik teame, et 10 protsenti palgast peaks igal kuul minema säästudesse ning poest või veebipoest võiks oste teha ainult siis, kui midagi päriselt vaja on. Aga miks on see kõik praktikas inimestele ikkagi nii raske? Näiteks leiti Luminori tellitud uuringu käigus, et vaid 27 protsendil vastanutest on sääste piisavalt, et kriisiolukorras kuu aega ära elada ning 30 protsendil piisavalt, et ära elada 2 kuud.

Luminori igapäevapangaduse projektijuht Kristiina Männi räägib, kuidas säästmine endale võimalikult lihtsaks ja muretuks muuta. 

Tegelikult on raske ainult päris esimene samm

Hea paralleel säästmisele on trenni tegemine. Kui tahad hakata jooksmas käima, siis kõige raskem on selle juures ikka see esimene samm kodu-uksest välja. Raske on tossud jalga panna, kui diivanil on mugav ning alati leidub sada põhjust, miks trenn hoopis homsesse nihutada. Tegelikult tuleb end lihtsalt kokku võtta ja minna.

Säästmisega on samamoodi: alustamiseks ei leidu kunagi päris ideaalset aega ning alati tundub, et midagi on kindlasti vaja osta. Äkki on lapsel sel kuul uusi jalatseid tarvis või läks just pesumasin rikki. Selliseid olukordi jääbki tulema, aga mõtle, kui sul oleks sellisteks juhtudeks juba säästud olemas.

Kõiksugu ootamatused ei tohiks eelarvesse auku tekitada ning selleks peaks igal inimesel olema kogutud puhver. Säästmise nagu ka trenniga tuleks alustada kohe, ka siis, kui see tundub esialgu ebamugav või raske. 

Mida teha?

Esimene samm võiks olla tegelikult see, et vaatad täpselt üle, kuhu sinu raha iga kuu kulub. Selleks võid teha näiteks kulude ja tulude tabeli ning koostada eelarve. Pane kirja, millised on need kulutused, mis peab iga kuu kindlasti kohe ära tasuma (üür, laenud ja muud arved), seejärel olmekulud (söök, väljas söömine, meelelahutus) ning alles seejärel kõiksugu asjad, mida sa tahaksid endale lubada.


Sageli on nii, et inimene ei kujuta tegelikult ette kui suur osa tema palgast läheb näiteks väljas söömisele või tanklast igal hommikul kohvi ostmisele. Kui pilt väljaminekutest on ees, saad hakata vaatama, kust oleks kõige lihtsam veidi kokku tõmmata. Äkki on säästlikum endale lõunasöök tööle kaasa teha või juua hommikune kohv kodus?

Ideaalis liigitub igakuine säästude kogumine samuti esmatähtsate kulutuste alla ning see võiks olla fikseeritud püsikorraldusmaksega. Nii läheb teatud summa just nagu teised arved iga kuu alguses arvelt ise maha ning sina ei pea mõtlema, kas, millal ja kui palju sel kuul kogumiskontole kanda. Säästmine muutub sel moel kiiresti harjumuseks ning üsna pea ei pane sa seda tähelegi.


Mõtle ka enda jaoks täpselt välja, milleks sa säästad. Kindlasti peaks igal inimesel olema arvel kolme kuu jagu sääste, et tulla toime kõiksugu ootamatustega nagu töö kaotamine, haigused või õnnetused. Sellele lisaks võiks olla eraldi säästud, mis on mõeldud väiksemate jooksvate vajaduste katteks – nagu katki läinud pesumasin, kaotatud telefon või hoopis vannitoaremont või uus telekas.

Kaugemale tulevikku mõeldes võiksid koguda endale ka pensionipõlveks ja seda näiteks kolmandasse pensionisambasse. Kui tunned, et teadmisi piisavalt, siis miks ka mitte investeerida.

Reegel on see, et iga kuu alguses peaks 10 protsenti palgast liikuma kogumiskontole, mitte alles kuu lõpus, kui avastad, et midagi pole enam säästa. Kui see tundub esialgu liig, siis ei tähenda see sugugi seda, et peaksidki jääma ootama aega, mil 10 protsenti mõeldav oleks. Alustada tuleks ikka kohe, ka siis kui esialgu suudad kõrvale panna väiksema summa. 

Lihtsad nipid, mis toimivad

Hea nipp lapsevanematele on mitte arvestada lisatasusid ja toetuseid sissetulekute alla, vaid panna need kohe säästudesse või hoiusesse kasvama. Sissetulek on sinu palk ning eelarve koostamisel tasub arvestada tulude alla ainult seda. 

Poodi ei tasu minna niisama aega veetma, sest nii on oht, et ostad endale kõiksugu asju, mida tegelikult vaja ei ole. Kui päriselt on midagi puudu, siis märkad seda kindlasti juba kodus, mitte poes, ja seepärast ei tasu ilma kindla plaanita poodi rutata. 

Iga ostuga mõtle väga põhjalikult järele, miks sa seda teed. Kui tekib soov osta uued jalanõud, siis kas sellepärast, et vanad on tõesti läbi kantud või hoopis seepärast, et sõber ostis uued? Mõtle hoolikalt järele, mida mõni ost sulle juurde annab ning kas see on ikka oma hinda väärt. 

Kui suudad sel kuul kõrvale panna 50 eurot, on juba väga hästi. Kui suudad 10 eurot, on samuti hästi. Nagu öeldud, on kõige olulisem lihtsalt alustada, sest sealt edasi muutub säästmine juba lihtsamaks ning elu kindlamaks, sest oled ootamatuste vastu kindlustatud. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.