Lõbus sotsiaalne eksperiment ja uuring: üürnikud pelgavad omanike seatud tingimusi

Panga lõbus sotsiaalne eksperiment näitas, et elanikud on ettevaatlikud ega taha kodu üürida, kui omanik seab üürnikule kummalised tingimused.Foto: video kuvatõmmis

Luminori poolt läbiviidud uuringust selgus, et üle poole Eesti elanikest nimetas üürimise oluliseks puuduseks erinevaid omaniku poolt seatud tingimusi, millest tuleb kinni pidada. Samuti näitab panga lõbus sotsiaalne eksperiment, et elanikud on ettevaatlikud ega taha kodu üürida, kui omanik seab üürnikule kummalised tingimused.

Pea kolmandik vastajatest nimetas kodu üürimise üheks miinuseks, et omanik ei pruugi lubada korteris lemmikloomade pidamist ning natuke alla viiendikku tegi murelikuks omaniku soovimatus üürida kodu väikelastega perele. Veidi vähem ehk 11% vastanuist tõi kitsaskohana välja, et omanik ei pruugi lubada eluasemel remonti teha, 4% aga seltskonnaürituste korraldamise keelu.

„Peaaegu kõik kaaluvad mingil hetkel oma kodu üürimist või ostmist. Kui sa pole aga veel otsustanud, kus sa päriselt elada soovid, on targem alustada kodu üürimisest,“ selgitas Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane.

„Samas tasub aga silmas pidada, et üürikorteris elades ei saa kunagi kindel olla, kui pikalt seal elada saad, sest isegi mitmeaastane üürileping ei anna sulle garantiid. Üürnikuna pead järgima ka üürileandja mängureegleid, näiteks kohanema tema maitse ja disainivalikutega ning läbi rääkima võimalikud remonditööde soovid. Ka lemmiklooma pidamine võib osutuda keeruliseks, kui üürileandja sellega nõus ei ole.”

Üürikorterit otsides satutakse sageli huvitavate korterite ja inimeste otsa ning nende olukordade ilmestamiseks viis Luminor läbi ka lõbusa sotsiaalse eksperimendi. Selle järgi on üürnikud üsna ettevaatlikud ega ole valmis nõustuma üürileandja kentsakate reeglitega.

„Inimeste reaktsiooni ja emotsioonid eksperimendis ilmestavad kenasti, et igasuguste hullustega üürnikud ikka kaasa ei lähe. On väga tervitatav, et kaalutakse eelnevalt hoolikalt, kas suudetakse seatud tingimustega ka pikemas perspektiivis elada,” sõnas Rebane.

Umbes pooled küsitletud eestlastest tunnistasid, et eluaseme üürimise peamised negatiivsed küljed on seotud ebastabiilsusega, mis on seotud üüri tõstmise ja üürilepingu ootamatu lõpetamisega.

„Oma kodu ostmine loob kindlasti palju suurema turvatunde ja stabiilsuse kui elukoha üürimine. Kuna aga enamus võtab kinnisvara ostes endale laenukohustusi või kavatseb uues elukohas veeta mitu aastat või isegi terve elu, ei ole kindlasti soovitav kiirustades otsuseid langetada,“ rõhutas Rebane.

Uuring, milles osales kõigis Balti riikides üle 1000 inimese vanuses 25–55, korraldati tänavu septembris koostöös uuringukeskusega Norstat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.