Luminori blogi

Luminor pakub tänasest kodulaenu intressi fikseerimist

Luminori peakontor Tallinnas.Foto: Luminor

Luminor hakkab alates tänasest pakkuma oma klientidele kodulaenu intressi fikseerimist kuni viieks aastaks. Võimalus on mõeldud klientidele, kes soovivad muutuva euribori valguses kindlustunnet, et nende kodulaenu kuumakse jääks selle perioodi jooksul samaks. 

Luminori Eesti jaepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul on kuue kuu euribor püsinud nii kaua negatiivne, et laenuvõtjad on hakanud madalaid intresse ja igakuist muutumatut laenumakset loomulikuks pidama.

„Siiski on majandus tsükliline ning koos muutustega makromajanduses liiguvad ka intressid. Seetõttu oleme ka varasemalt klientidele südamele pannud, et madalad intressid ei saa püsida kogu pika laenuperioodi lõpuni ning võimaliku euribori tõusuga tuleb laenu võttes kindlasti arvestada,“ selgitas ta.

Euribor on juba aastaid püsinud väga madalal ja lausa negatiivsena. Viimase aja väga kõrge inflatsioon on aga sundinud Euroopa Keskpanka hinnatõusu pidurdamiseks hakkama intressimäärasid tõstma ja see on muutnud turul ringlevat raha kallimaks. Suurem osa kodulaene on seotud kuue kuu euriboriga, mis püsis negatiivsena seitse aastat, kuid jõudis taas plussi juuni alguses.

Rebane tõi näite, et kui varasemalt nullis olnud euribor tõuseks 1%-le, siis 100 000 eurose ja 20-aastase laenu puhul tähendaks see keskmiselt 50 euro suurust igakuist laenumakse tõusu, kui aga 4%-le, siis lausa üle 200 euro suurust tõusu.

„Täpne laenumakse suurenemine sõltub olemasolevast marginaalist ja laenu tähtajast, kuid igal juhul tasuks kodu soetamisele mõeldes sellised arvutused enda jaoks läbi teha ning mõelda, kui suureks igakuiseks laenumakseks ollakse valmis“, rääkis jaepanganduse juht.

Ajal, kui olukord majanduses viitab euribori edasisele tõusule, saab intressimäära fikseerida nii uutel kui ka olemasolevatel laenudel. Üldjuhul on fikseeritud intressimäär kõrgem kui fikseerimata, kuid samal ajal on see justkui kindlustus edaspidise laenu kallinemise vastu ning aitab paremini planeerida pere eelarvet, kuna laenumakse suurus fikseerimise perioodil ei muutu.

Samas võib teatud juhtudel laenuintressi fikseerimine kliendi jaoks ka odavamaks kujuneda. Luminori peaökonomist Lenno Uusküla selgitas, et üldjoontes peaks euribor pikas perspektiivis olema keskmiselt sama kõrge kui hinnatõus.

„Kui aga hinnatõus ei rauge, siis keskpank hakkab intressimäära tõstma inflatsiooniga samas tempos või isegi rohkem. Seega kui nähakse, et hinnatõus hoogu maha ei võta ning oodatakse kasvu ka edaspidi, siis sellisel juhul võiks intressi fikseerimine lisaks kindlustunde pakkumisele tulla kasuks ka rahaliselt,“ rääkis ta.

Kuue kuu euribori ajalooline tipptase on 5,5%. Analüütikud prognoosivad, et euribor võib selle aasta lõpuks tõusta 1%-ni ja järgmise aasta lõpuks isegi üle 2%.

Orienteeruv igakuine laenumakse sõltuvalt euribori suurusest (näidislaen 20 aastaks intressimääraga 2%)

Laenusumma eurodes0%1%2%4%Erinevus eurodes, kui euribor muutub 0%-lt 4%-le
50 000253277303358105
100 000506555606716210
150 0007598329091075316
200 0001012110912121433421

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.