Luminor: Ukraina konflikt mõjutab turge kogu maailmas

Veebruaris lõid Ukrainas toimuvad sündmused turud kõikuma ning kõik olulisemad indeksid langesid.Shutterstock

Venemaa rünnak Ukrainale raputab aktsiaturge ning puhkenud sõjal on mõju kogu maailmale, rääkis Luminori Eesti privaatpanganduse varahaldur Kalle Kose. 

Veebruaris lõid Ukrainas toimuvad sündmused turud kõikuma ning kõik olulisemad indeksid langesid. Kuu lõpus Venemaa finantsturud sulgusid ning jäid ülejäänud maailmast isolatsiooni.

Kose märkis, et tekkinud olukorra tulemusel tegid indeksifirmad mõned olulised otsused. „Näiteks lõpetas MSCI Venemaa väärtpaberitega seoses muudatuste tegemise ja asus kaaluma nende indeksitest eemaldamist. Reitinguagentuur S&P Global Ratings alandas Venemaa krediidireitingu BB+ peale, mis ei ole enam investeerimisklassi reiting. Lisaks teatas MSCI, et Venemaa ja Valgevene valitsuste keskkonnaalaste, sotsiaalsete ja üldjuhtimisega seotud kriteeriumide (ESG) reiting on langetatud B-le, mis on vaid aste kõrgemal kui madalaim võimalik reiting ning reitinguväljavaade on negatiivne,“ ütles ta.

Uudis sõja puhkemisest Ukrainas kergitas kõigepealt järsult kulla ja nafta hindu. Seejärel püüdsid turuosalised hinnastada intressitõusude tõenäosuse vähenemist ning turud taastusid. „Pärast paari esimest Venemaa-suunaliste sanktsioonide kehtestamise vooru hakkas riskivalmidus vähenema. Esialgsed sanktsioonid keskendusid Venemaa pankadele ja ülirikastele, kuid seejärel keelati Venemaa riigivõlakirjade ost, hulk Venemaa pankasid eemaldati maksete süsteemist SWIFT ning riigi keskpank kaotas välisvaluutareservide kasutamise võimaluse,“ rääkis Kose.

Kohaliku valuuta toetamiseks ja pangajooksu ulatuse piiramiseks oli Venemaa keskpank sunnitud sisse seadma kapitalikontrolli. Lisaks on keskpank lõpetanud Moskva börsil aktsiate ja tuletistehingutega kauplemise ja kahekordistanud intressimäära 20%-le.

Kose lisas, et Ukraina ja Vene diplomaatide läbirääkimised on toonud mõningase rahulootuse ja kuigi läbimurret pole toimunud, võib mõlema poole soov kohtumisi jätkata, siiski olla märgiks esmastest sammudest olukorra stabiliseerumise suunas. „Hetkel on keeruline ennustada, kui kaua konflikt kestab või kuidas lahenduse leiab, kuid on selge, et sellel on mõju kogu maailmale,“ lausus Kose.

Märts on ka USA keskpangale võtmetähtsusega kuu, kuna just nüüd ootavad turud esimest intressitõusu. Pärast USA poolt Venemaa vastu kehtestatud sanktsioone on ootused teataval määral vähenenud. Nafta hinnatõus tähendab USA jaoks inflatsiooni edasise kerkimise riski ja samas võib USA löögi saada ka kaubandussuhete halvenemisest Venemaaga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.