Luminori blogi

Luminori eripreemia pälvinud Ardor: Eestis võiks pelletit rohkem kasutada

Kuido Kuntro sõnul räägib pelleti kasuks palju erinevaid eeliseid, millest osa on mõistagi seotud ka käimasoleva energiakriisiga.Allikas: Ardor

Lääne-Virumaa ettevõtlusauhindadel pälvis Luminori eripreemia Sõmerus tegutsev ettevõte Ardor OÜ, mille premium klassi pelleteid tootev tehas töötab lakkamatult 24/7. Mis teeb pelletist hea küttematerjali ning millised on ettevõtte tulevikuplaanid, rääkis Ardor OÜ asutaja ja tegevjuht Kuido Kuntro.

Pellet energiarallis ei osale

Kuntro sõnul räägib pelleti kasuks palju erinevaid eeliseid, millest osa on mõistagi seotud ka käimasoleva energiakriisiga. “Kui vaadata teiste kütuste või kasvõi elektri hinnarallit, siis pellet hoiab stabiilsemat hinda. See on kindlasti tema kõige olulisem eelis,” tõi ta välja.

Ent mida tähendab ikkagi sõna premium? Nagu aimata võib, siis kõrgekvaliteedilist toodet, mille jaoks tootmisprotsessi ja toorainet tarvis hoolega kontrollida. Selle eest hoolitsevad ettevõtte 12 töötajat, kellest 9 töötavad tootmise poolel ja 3 kontoris. Ühes vahetuses on korraga tööl vaid kaks inimest.

Premium klassi pelletit on võimalik kasutada näiteks kaminates ja väikekateldes ehk tundlikumates põletusseadmetes. Kuna meie tehas töötab 24/7, siis on eesmärk toota ühtlast kvaliteeti ööpäevaringselt seitse päeva nädalas,” rääkis Kuntro. 

Näiteks on premium pelletil kindel pikkus, kuna vastasel juhul võib pellet seadmeid ummistada ning transpordikonveierites tehnilisi probleeme tekitada. “Seetõttu on mõõdud pelleti puhul väga tähtsad,” lisas ta.

Kohalikku tarbimist võiks rohkem olla

Pelletit valmistatakse kohalikust ressursist ehk meie puidutööstuse jääkidest, olgu selleks höövlilaastud või oksakohad, mis muidu edasist kasutust ei leiaks. Ent lõviosa Ardoris toodetud pelletitest eksporditakse Taani, Madalmaadesse ja Ühendkuningriikidesse ehk sinna, kus suurt metsaressurssi pole.

“Eestis kasutatakse toodetavast mahust kohapeal ära vaid umbes 5–6%. Et meie tootmismaht on väga suur ning pole ohtu, et pellet otsa lõppeks, võiks kohalikku tarbimist oluliselt rohkem olla,” nentis Kuntro.

Ardori pelletitehas Lääne-Virumaal. Allikas: Ardor

Et äritegevust on plaanis jätkata veel pikalt, antakse Ardoris aru, et tootmine ja ressursikasutus peavad olema efektiivsed. “Selleks on meil erinevad tootmissisesed mõõdikud, millel hoolikalt silma peal hoiame. Samuti peame kinni energia kokkuhoiu põhimõtetest ning arvestame seda ka tulevaste investeeringute puhul,” tõi ta välja.

Tehasel on ka omaenda päikeseelektrijaam, kust saadakse üks osa vajaminevast energiast. “Paraku ei võimaldanud olemasolev territoorium suuremat rajada, muidu võinuks teha suurema jaama,” kommenteeris Kuntro.

Tunnustus näitab, et aetakse õiget asja

Lääne-Virumaa ettevõtlusauhindadel jäi Ardor OÜ Luminorile silma kui kiire arenguga, keskkonna ja tootmise jätkusuutlikkusele panustav ettevõte ning tunnustas neid ka eripreemiaga. „Lääne-Virumaal tegutsev Ardor OÜ on ettevõte, kes väärtustab oma töötajaid, toetab sporti ja noorte huvitegevusi kogukonnas on hea edulugu, mis väärib tunnustamist,“ kiitis Luminori äripanganduse juht Marjan Savtšenko.

Kuido Kuntro sõnul on iga tunnustus väga meeldiv. “Ma arvan, et see näitab nii meie ettevõtte töötajatele kui koostööpartneritele, et ajame õiget asja,” mõtiskles ta.

Ent mida näevad ette tulevikuplaanid? “Kuna toormekogus on suhteliselt limiteeritud, siis läbi olemasoleva tootearenduse me mahu laiendamist küll ei näe. Pigem võiks turule tuua uusi tooteid, mis on kõrgema lisaväärtusega, või siis siseneda teistesse ärisegmentidesse,” sõnas tegevjuht.

“Olemasolevaga me kindlasti ei rahuldu, vaid vaatame ringi ja mõtleme, kuidas ja kuhu edasi,” lisas ta. Lähitulevikus täitub aga üks oluline eesmärk. “Miljon eurot käivet ühe töötaja kohta on selle aasta eesmärk. Ja me näeme, et see tuleb täis,” ütles Kuido Kuntro lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.